Praca na wyższych uczelniach – zmiany od października 2016 r.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. Przewiduje on wprowadzenie zmian w zakresie zatrudniania, awansowania i przeprowadzania ocen okresowych pracowników naukowych uczelni.

Praca na rzecz holdingu

Czy zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej przez inną niż pracodawca spółkę z tej samej grupy kapitałowej(holdingu) oznacza automatycznie, że praca wykonywana dla spółki-zleceniodawcy, czy nawet holdingu jako całości jest pracą wykonywaną na rzecz pracodawcy ? Jeśli tak, to czy uzasadnia objęcie składkami wynagrodzenia z tytułu zlecenia wykonywanego na rzecz innego podmiotu niż pracodawca? Tę kwestię rozstrzygnął Sąd Najwyższy w uchwale z 16 czerwca 2016 r. (sygn. akt III UZP 6/16).

Kiedy mówimy o dyskryminacji pracowników

Czy w przypadku gdy mamy do czynienia z pracownikami w różnej sytuacji prawnej, można mówić o dyskryminacji? Poznaj najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w tej mierze.

Czy oboje rodzice dziecka mogą jednocześnie korzystać z wydłużonej części urlopu rodzicielskiego

Jeżeli ubezpieczony łączy urlop rodzicielski z pracą, urlop ten można wydłużyć. W praktyce są jednak problemy z bezbłędnym ustaleniem przez pracodawców tego wydłużenia. Ponadto pojawiły się wątpliwości: czy drugi rodzic może przejąć przedłużony urlop? Warto poznać najnowsze stanowisko resortu pracy.

Numer specjalny - 27

Płatne i niepłatne zwolnienia od pracy – wybrane przykłady

Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy, jeżeli taka powinność wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. W praktyce zwolnienia od pracy można podzielić na cztery grupy: w celu sprawowania funkcji publicznej lub pełnienia obowiązków publicznych poza zakładem pracy; w celu sprawowania funkcji publicznej lub pełnienia obowiązków publicznych u pracodawcy (w zakładzie pracy); w celach szkoleniowych (podwyższanie kwalifikacji zawodowych) i dydaktycznych; w celu ochrony zdrowia pracownika oraz załatwienia ważnych spraw osobistych i rodzinnych. Na podstawie jakich dokumentów pracodawca powinien zwolnić od pracy pracownika? W jakich przypadkach musi wypłacić zatrudnionemu wynagrodzenie za czas zwolnienia, a kiedy nie – szczegółowo omawiamy w opracowaniu.