Możliwość podwyższenia ryczałtu samochodowego

Pytanie: Z osobą odczytującą wodomierze, zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, zawarliśmy dodatkową umowę na używanie prywatnego samochodu prywatnego do celów służbowych. W umowie określiliśmy – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury – miesięczny limit kilometrów w jazdach lokalnych (300 km/miesiąc). Kwotę ustalonego ryczałtu pomniejszamy o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności w miejscu pracy. Jak należy postąpić w sytuacji, gdy z uwagi na konieczność „nadgonienia” pracy (spowodowanej nieobecnością urlopową w poprzednim miesiącu), w miesiącu bieżącym pracownik przepracuje dodatkowy dzień (np. w sobotę). Czy pomniejszony w poprzednim okresie ryczałt należy mu zwiększyć w obecnym miesiącu?

Kiedy można zobowiązać zleceniobiorcę do wykonania badań lekarskich

Pytanie: Czy zatrudniając na podstawie umowy zlecenia osobę do promowania produktów firmy poprzez demonstrowanie ich u klientów, zleceniodawca ma obowiązek skierowania jej na badania lekarskie? Osoba ta będzie się poruszać samochodem osobowym.

Ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia

Pytanie: Zarządzeniem wewnętrznym ustaliliśmy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia do celów służbowych. Czy wypłacona kwota podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Dofinansowanie wyjazdu integracyjnego pracownika

Pytanie: W urzędzie gminy ze środków ZFŚS została zorganizowana dla pracowników i ich małżonków 3-dniowa wycieczka autokarowa. Wycieczka była dostępna dla wszystkich pracowników, jednak nie wszyscy pojechali. Komisja socjalna podliczyła koszty wycieczki i ustaliła koszt na jednego uczestnika. Część osób musi dopłacić do wycieczki w zależności od progu dochodowego, do którego należy. Czy wyliczony koszt jednostkowy wycieczki należy doliczyć każdemu pracownikowi do przychodu i pobrać od niego zaliczkę na podatek dochodowy?

Czy należy uwzględniać dochód współmałżonka w przypadku rozdzielności majątkowej

Pytanie: Pracownik złożył wniosek o dofinansowanie do wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wraz z oświadczeniem o dochodach swojej rodziny. Czy w oświadczeniu powinien wykazać dochód żony, jeżeli małżonkowie mają ustanowioną rozdzielność majątkową?

Czy nadpłatę pensji można potrącić z ekwiwalentu za urlop?

Pytanie: Chcemy dyscyplinarnie rozwiązać umowę z pracownikiem, który od 27 czerwca 2016 r. nie pojawił się w pracy. Tak jak inni pracownicy miał on wypłacone wynagrodzenie 24 czerwca za miesiąc czerwiec. Czy rozwiązując z nim umowę i wypłacając ekwiwalent za niewykorzystany urlop możemy z tego ekwiwalentu potrącić wynagrodzenie za dni nieprzepracowane w czerwcu (od 27 do 30 czerwca)?

Brak potwierdzenia zawodowych uprawnień pracownika

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na stanowisku ślusarz-spawacz. W przyszłym miesiącu utracą ważność jego uprawnienia spawalnicze (pracownik ich nie przedłużył). W związku z tym czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z przyczyn leżących po stronie pracownika, bądź wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy, z niższym wynagrodzeniem i stanowiskiem (wyłącznie zatrudnienie na stanowisku ślusarza). Co w przypadku, gdy w okresie przed definitywnym rozwiązaniem umowy lub w okresie biegu wypowiedzenia zmieniającego pracownik dostarczy nowe uprawnienia spawalnicze? Trzeba brać pod uwagę fakt, że do tego czasu pracodawca będzie pozbawiony spawacza, przez utratę jego uprawnień.

Udzielanie urlopów zaległych za 2015 r.

Do 30 września 2016 r. pracodawcy powinni udzielić urlopów wypoczynkowych, do których pracownicy nabyli prawo w 2015 r., a nie wykorzystali ich w naturze do końca 2015 r. Od 1 stycznia 2016 r. urlopy te przybrały status zaległych, a termin na ich spożytkowanie mija wraz z końcem trzeciego kwartału br. Czy wrześniowy termin zostanie dochowany, jeśli nawet pod koniec września pracownik rozpocznie urlop, a zakończy go w październiku? Czy termin do 30 września dotyczy również urlopu na żądanie (4 dni)? Te kwestie wyjaśnia nasz ekspert.

Świadczenia dla pracownika z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Pytanie: Nasz pracownik od 1 października podejmie studia podyplomowe, które chcemy mu w części sfinansować - połowę czesnego oraz dojazdy na uczelnię. Ponadto, w piątki będzie musiał wcześniej kończyć pracę by dojechać na czas na zajęcia. Jak potraktować te świadczenia i czy czas zwolnienia od pracy jest płatny ?

Numer specjalny - 27

Płatne i niepłatne zwolnienia od pracy – wybrane przykłady

Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy, jeżeli taka powinność wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. W praktyce zwolnienia od pracy można podzielić na cztery grupy: w celu sprawowania funkcji publicznej lub pełnienia obowiązków publicznych poza zakładem pracy; w celu sprawowania funkcji publicznej lub pełnienia obowiązków publicznych u pracodawcy (w zakładzie pracy); w celach szkoleniowych (podwyższanie kwalifikacji zawodowych) i dydaktycznych; w celu ochrony zdrowia pracownika oraz załatwienia ważnych spraw osobistych i rodzinnych. Na podstawie jakich dokumentów pracodawca powinien zwolnić od pracy pracownika? W jakich przypadkach musi wypłacić zatrudnionemu wynagrodzenie za czas zwolnienia, a kiedy nie – szczegółowo omawiamy w opracowaniu.