Wyłączenie dodatku stażowego ze świadczeń chorobowych

Pytanie: W związku z tym, że pracownicy zachowują prawo do dodatku stażowego w czasie choroby, z podstawy świadczeń chorobowych wyłączaliśmy kwotę dodatku przypadającą na okres choroby. Kontrola ZUS zakwestionowała takie postępowanie. Czy słusznie?

Świadczenia socjalne dla zleceniobiorcy - jak je rozliczać z ZUS i fiskusem?

Pytanie: Pracodawca chce przeznaczać środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych także na rzecz wybranych zleceniobiorców. Czy jest to zgodne z prawem?

Rekompensata nadgodzin dobowych i średniotygodniowych

Pytanie: W wielu opracowaniach można znaleźć informację, ze nadgodziny średniotygodniowe rozliczane są na koniec okresu rozliczeniowego, a nadgodziny dobowe z każdą wypłatą (zazwyczaj raz na miesiąc). Jakie podstawy prawne mają te zapisy? Czy rzeczywiście istnieje konieczność comiesięcznej wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny wynikające z przekroczenia normy dobowej? Czy pracodawca może postanowić o rekompensowaniu w formie pieniężnej tylko połowy należnych nadgodzin dobowych, a konieczności odbierania czasu wolnego za drugą połowę?

Przyszła przyczyna wypowiedzenia

Wypowiedziałeś pracownikowi umowę o pracę, chociaż przyczyna zwolnienia dopiero wystąpi? Nie masz pewności, czy postąpiłeś zgodnie z prawem i czy nie przegrasz w sądzie? Upewnij się co do słuszności swego postępowania, poznając stanowisko Sądu Najwyższego w tego typu sprawie (wyrok SN z 11 sierpnia 2016 r., sygn. akt II PK 246/15).

Przez jaki okres przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli dziecko kończy 14 lat w trakcie roku?

Pytanie: W bieżącym roku dziecko pracownika skończy 14 lat. Czy w tej sytuacji zasiłek opiekuńczy przysługuje w tym roku przez 60, czy też przez 14 dni?

Powołanie komisji antymobbingowej

Pytanie: Zatrudniany przez nas pracownik wszedł w spór z kierownikiem sekcji. Konflikt trwa już dwa miesiące. Pracownik twierdzi, że jest traktowany inaczej (gorzej) niż pozostali pracownicy – m.in. nie jest wyróżniany i uwzględniany przy powyższe wynagrodzeń. Od dwóch tygodni kierownik porozumiewa się z pracownikiem tylko drogą elektroniczną – w ten sposób przekazuje mu zadania. Pracownik zgłosił tę sprawę pracodawcy, który przeprowadził z obydwoma pracownikami rozmowę, ale bez rezultatu. Stosunki między kierownikiem a pracownikiem są coraz gorsze. Pracodawca postanowił więc powołać komisję interpersonalną składająca się z 4 pracowników, którzy nie mają żadnych związków „zażyłości” ze skłóconymi osobami. W skład komisji wchodzi przedstawiciel związków zawodowych, którego członkiem jest pracownik, skłócony z kierownikiem. Proszę o odpowiedz, czy powołanie takiej komisji jest zgodne z prawem. Pracownik nosi się z zamiarem skierowania sprawy do sądu pracy o stosowanie mobbingu wobec jego osoby.

Od 1 stycznia 2017 r. zmiany w minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Od 1 stycznia 2017 r. jak co roku wzrośnie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tym razem z 1 850 zł do 2 000 zł. Wraz z nią podniosą się inne należności, świadczenia oparte na stawce minimalnej. Czy od nowego roku będzie zróżnicowanie wynagrodzenia minimalnego ze względu na staż pracy? Czy przy wyliczaniu wynagrodzenia musimy uwzględniać dodatek za pracę w nocy ? Jaką minimalną stawkę powinniśmy zagwarantować zleceniobiorcy? Z punktu widzenia kalkulacji przyszłych kosztów, warto poznać nowe regulacje już dziś.

O czym trzeba pamiętać przy stosowaniu kosztów autorskich u pracowników

U pracowników mogą być stosowane tzw. koszty autorskie, po spełnieniu określonych warunków. Przeczytaj komentarz eksperta a dowiesz się, jakie są to warunki.

Kolejne zmiany nie tylko w Kodeksie pracy

Czy zatrudniasz pracowników na zastępstwo? A może pracowników tymczasowych? Jeżeli tak, sprawdź jakie zmiany zostały przygotowane dla tych osób i dowiedz się co to oznacza dla Ciebie.

Kiedy można tylko ukarać pracownika, a kiedy trzeba zwolnić

Pracownik, który nie przestrzega m.in. organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp i ppoż., podlega odpowiedzialności porządkowej. Te ogólne określenia dotyczą zasadniczo niewywiązywania się z obowiązków pracowniczych, przy czym większość z nich może być zarówno podstawą kary porządkowej, jak i wypowiedzenia (niekiedy również zwolnienia dyscyplinarnego). Natomiast zastosowanie kary porządkowej nie wyłącza możliwości definitywnego zakończenia współpracy w oparciu o to samo przewinienie. Decydując się na konkretny krok, musimy zawsze dokonać oceny wagi danego przewinienia oraz prognoz na przyszłość w zakresie dalszej współpracy z pracownikiem. Jak tego poprawnie dokonać? Warto zapoznać się z tekstem.