WYDANIE ONLINE

Nowelizacja stosunkowo nowego jeszcze rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (poz. 2292) przewiduje m.in. umiejscowienie w nim okresów zatrudnienia w ramach pracy tymczasowej. Planowane zmiany mają wejść w życie 1 czerwca br. Koniecznie poznaj szczegóły.

czytaj więcej »

Aktualnie obowiązuje wydłużony maksymalny dobowy czas pracy, w trakcie którego kobiety w ciąży mogą wykonywać pracę przed monitorem ekranowym. Sprawdź, co przewidują przepisy, aby zrekompensować niedogodności związane z tego typu pracą.

czytaj więcej »

O odwołaniu pracownika z urlopu pocztą elektroniczną wypowiedział się niedawno Sąd Najwyższy. Upewnij się, kiedy odwołanie mailem będzie skuteczne. Poznaj szczegóły wyroku sądu.

czytaj więcej »

Wielu pracowników, udających się w delegacje służbowe za granicę, korzysta z transportu lotniczego. Często jednak przewoźnik zawodzi i albo odwołuje lot albo odbywa się on z dużym opóźnieniem. Warto sprawdzić, co w takiej sytuacji może zrobić firma. Czy w takim przypadku może domagać się odszkodowania? Upewnij się, co na ten temat uważa Sąd Najwyższy.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca może zgłosić siebie do ubezpieczeń już w czasie rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W przypadku zarejestrowanych płatników – mogą oni w ten sposób zgłaszać zmianę niektórych swych danych. Sprawdź, czy zmieniają się zasady zgłaszania do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych (np. osób współpracujących, zleceniobiorców).

czytaj więcej »

Ustalenia dotyczące możliwości objęcia ubezpieczeniami społecznymi w innym kraju UE, dokonane przez obcą instytucję ubezpieczeniową są dla ZUS i sądów polskich wiążące. Czy zainteresowany ubezpieczony może je kwestionować w Polsce, czy przed sądami lub organami innego państwa UE? Sprawdź szczegóły orzeczenia SN.

czytaj więcej »

Pytanie: Od 8 maja do 31 sierpnia 2017 r. zleceniobiorca wykonuje w naszej firmie umowę zlecenia. Do końca kwietnia osoba ta pracowała na podstawie rocznej umowy o pracę na czas określony. Zleceniobiorcę zgłosiliśmy do ubezpieczenia chorobowego od razu, łącznie z ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi. Zgłoszenie w ZUS nastąpiło 9 maja. Wykonawca zlecenia zachorował 16 czerwca i otrzymał zwolnienie lekarskie do końca miesiąca. Zleceniobiorca ma określone wynagrodzenie w stawce godzinowej - 13 zł. Jak ustalić dla niego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? Czy brać pod uwagę wynagrodzenie za maj czy za czerwiec ? Nasza firma jest płatnikiem zasiłków.

czytaj więcej »

Od 1 maja 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią. Przepisy tego aktu określają wykazy prac wzbronionych kobietom ciężarnym lub karmiącym dziecko piersią, a nie jak dotychczas – wszystkim kobietom. Upewnij się, co się jeszcze zmieniło.

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz pracownik od dłuższego czasu choruje a lekarz rodzinny skierował do nas pismo z którego wynika, że pracownik nie może wykonywać pracy na swoim stanowisku pracy i zalecił skierowanie go do lekarza medycyny pracy. Lekarz medycyny pracy zalecił skierowanie pracownika do pracy lekkiej. Nasza firma nie posiada takiego stanowiska i nie bardzo ma gdzie zatrudnić pracownika. Nawet gdyby go przekwalifikować to nie ma stanowiska na tzw. produkcji gdzie nie przenosi się jakiś elementów. Co zatem możemy zrobić z pracownikiem któremu nie możemy zaproponować zalecanych przez lekarza warunków pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy przejazd osoby niepełnosprawnej w ramach odbywanej podróży służbowej może również przypadać w godzinach nocnych, zakładając, że pracownik podczas tego przejazdu nie wykonuje żadnych zadań?

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem kadrową w Urzędzie Gminy. Aktualnie zatrudniamy 63 pracowników. Bardzo proszę o informację, czy w miejscu widocznym przy apteczce pierwszej pomocy powinny znajdować się nazwiska osób (wraz z numerami telefonów) przeszkolonych z pierwszej pomocy? Ile powinno ich być? Czy wystarczą osoby bez przeszkolenia z pierwszej pomocy, mające jedynie upoważnienie do jej obsługi? Czy istnieje obowiązek wywieszenia tablicy instruktażowej pierwszej pomocy tylko przy apteczce, czy też w innych miejscach budynku?

czytaj więcej »

Pytanie: W jednostce obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy i dla 5 osób prowadzony jest równoważny rozkład czasu pracy (12 godzinny w dni powszednie . Soboty, niedziele skrócony do 6 godzin). Czy pracownik może pracować 7 dni (w ciągu) np. czwartek, piątek-12godzin, sobota, niedziela -6godzin i poniedziałek, wtorek, środa-12 godzin ? Cały harmonogram będzie obejmował wypracowanie nominału obowiązującego w danym miesiącu, ale czy może taki pracownik pracować 6,7,8 dni w jednym ciągu po 12 godzin (lub jak wypadnie sobota, niedziela 6 godzin? Czy będzie to prawidłowo ułożony grafik wcześniej skonsultowany oczywiście z pracownikiem i przez niego zaakceptowany?

czytaj więcej »

Świadczenie urlopowe wypłaca się do 31 sierpnia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wypłacić je wcześniej, jednakże nie przed dniem rozwiązania stosunku pracy nauczyciela. Bowiem dopiero w tym dniu będzie wiadomo przez jaki okres roku szkolnego nauczyciel był zatrudniony. Upewnij się w jakiej wysokości wypłacisz świadczenie w tym roku.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zmarł 5 maja 2017 roku. Wynagrodzenie za kwiecień miał otrzymać 10 maja. Jak należy wypłacić wynagrodzenie za kwiecień, który cały przepracował tj. czy ma być oskładkowane i opodatkowane? Pracownik zostawił żonę i niepełnosprawne w stopniu znacznym 26 letnie dziecko. Jak ustalić ilość osób do odprawy pośmiertnej jeżeli to dziecko pobiera rentę socjalną?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy zaliczkę kosztową można potrącić z wynagrodzenia pracownika? Czy są jakieś ograniczenia co do minimalnej kwoty do wypłaty? Czy można dokonać potrącenia z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika od 29 kwietnia 2017 roku (sobota) z wynagrodzeniem 2.000 złotych miesięcznie. Jak powinniśmy obliczyć jego wynagrodzenie za ten miesiąc?

czytaj więcej »

Pytanie: W maju 2017 r. pracownikowi wypłacimy ekwiwalent za kilka dni niewykorzystanego urlopu z roku ubiegłego oraz za urlop bieżący. Jaki w tej sytuacji przyjąć współczynnik urlopowy oraz jak ustalić sam ekwiwalent, jeśli pracownik od grudnia przebywa na zwolnieniu lekarskim?

czytaj więcej »

W przypadku gdy pracownica lub pracownik łączą korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, kwota zasiłku macierzyńskiego ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownica lub pracownik pracuje w czasiekorzystania z urlopu rodzicielskiego. Jak to poprawnie wyliczyć? Sprawdź w tekście.

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy pracownicę od 1 kwietnia 2017 roku na 1/2 etatu z wynagrodzeniem w wysokości 1095 zł miesięcznie. Od 4 do 11 maja 2017 roku dostarczyła nam zwolnienie lekarskie stanowiące opiekę na chore dziecko do 2 lat. Jak wyliczyć podstawę wymiaru świadczenia chorobowego i wynagrodzenia za czas przepracowany dla pracownicy zatrudnionej na 1/2 etatu?

czytaj więcej »