WYDANIE ONLINE

Wysyłanie zawiadomień przez inspektorów pracy przed wszczęciem procedury kontrolnej od lat jest przedmiotem kontrowersji. Spór między PIP a podmiotami kontrolowanymi w tej kwestii jest nieustający. Istnieje jednak szansa, że w najbliższym czasie stan prawny w tym zakresie zostanie w sposób niebudzący wątpliwości uregulowany. Zadowoleni z takiego obrotu sprawy będą jednak inspektorzy pracy, którzy nie będą mieli obowiązku zawiadamiania o kontroli.

czytaj więcej »

Obowiązująca od połowy września nowelizacja przepisów ubezpieczeniowych m.in. ujednolica zasady obejmowania ubezpieczeniami społecznymi wspólników spółek i ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych przedsiębiorców i innych ubezpieczonych. Nakłada także nowe obowiązki na płatników składek. Sprawdź, co się zmienia.

czytaj więcej »

Sklepy już nie będą mogły łatwo powołać się na świadczenie usług pocztowych, czy sprzedaż wyrobów tytoniowych, aby uchylić się od zakazu zatrudniania w handlu w niedzielę. Zaś pracodawcy korzystający z ustawowych „furtek” od tego zakazu będą mieli nowy obowiązek. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Dla zatrudnionego można zawrzeć umowę o prowadzenie PPK tylko, jeśli podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu wskazanego w ustawie o PPK. Po zawarciu tej umowy nie ma już znaczenia zmiana tytułu do ubezpieczeń – wskazał Polski Fundusz Rozwoju w wydanym stanowisku.

czytaj więcej »

Zmiany w klasyfikacji  zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy przewidują nowe regulacje przygotowane przez Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Mają one wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

czytaj więcej »

W ewidencji czasu pracy musimy dokładnie wskazać, ile czasu pracownik wykonywał swoje obowiązki – łącznie z niepełnymi godzinami pracy. Nie powinniśmy więc zaokrąglać czasu pracy do pełnych godzin. Minuty nadliczbowe również trzeba bowiem rekompensować.

czytaj więcej »

W jakich sytuacjach pracodawca ryzykuje, że umowa zlecenia zostanie uznana za umowę o pracę? Przede wszystkim wtedy, gdy wydaje zatrudnionemu bieżące polecenia i stale nadzoruje wykonywanie obowiązków.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu z wynagrodzeniem brutto 2.100,00 zł. Obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym i za cały miesiąc ma mieć wypłacony zasiłek. Czy w przypadku gdy jest on zatrudniony w niepełnym wymiarze, kwota wolna od potrąceń z zasiłków ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu? Pracownica ma zwolnienie chorobowe na cały miesiąc. Okres zasiłkowy skończył jej się 14. dnia miesiąca. Jak wyliczam kwotę wolną od potrąceń? Czy jest to kwota za cały miesiąc (obecnie 878,81 zł), czy za okres faktycznie wypłacanego zasiłku (878,81 zł : 30 dni)×14 dni?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownikowi zatrudnionemu na czas określony należy się odprawa emerytalna w sytuacji, gdy umowa o pracę rozwiąże się przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego? Pracownik zakończy pracę 30 września, a prawo do emerytury nabędzie 4 października, gdyż wtedy osiągnie wiek emerytalny.

czytaj więcej »

Pytanie: Przepisy tarczy antykryzysowej umożliwiają pracodawcy jednostronne udzielenie do 30 dni zaległego urlopu. Czy jednak udzielenie takiego urlopu może nastąpić po terminie określonym w Kodeksie pracy, tj. po dniu 30 września?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie wprowadzono ruchomy czas pracy, w ramach którego pracownicy rozpoczynają pracę pomiędzy godz. 7.00 a 10.00. Jak rozliczyć czas pracy w delegacji służbowej pracownika, który rozpoczął podróż o godzinie 7.40, a zadanie służbowe zaczął realizować od godz. 10.30? Dodam, że pracownik ten zwykle stawia się w pracy około godz. 10.00. Czy czas pracy należy liczyć od godz. 7.40, czy od „standardowej” godziny rozpoczynania pracy przez pracownika? Jakich zasady należy stosować przy rozliczaniu czasu pracy w delegacji przy ruchomym czasie pracy?

czytaj więcej »

Nielegalne zatrudnienie to potocznie „praca na czarno”, a więc wykonywana w celu zarobkowym, ale bez żadnej pisemnej umowy potwierdzającej jej rodzaj oraz warunki. Strony umawiają się na określone czynności, z ominięciem ZUS, urzędu skarbowego, a także urzędu pracy w przypadku osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Jakie skutki mogą wiązać się z zatrudnieniem bez pisemnej umowy? I jakie nowe konsekwencje dla pracodawców zakładają projektowane rozwiązania Polskiego Ładu?

czytaj więcej »

Przepisy prawa pracy obejmują pracowników młodocianych szczególną ochroną. Przede wszystkim praca przez nich wykonywana nie może zaburzać rozwoju psychofizycznego ani kolidować z nauką. Dlatego też czas pracy pracowników młodocianych podlega wyjątkowym obostrzeniom.

czytaj więcej »

Pytanie Redakcji: Pracownica miała kolejno 3 umowy terminowe w 2021 roku. W czasie trzeciej uzyskała wyższy staż urlopowy. Czy nową proporcję urlopową (z 26 dni zamiast – jak dotąd – z 20 dni) liczymy tylko dla ostatniej umowy, czy ze wszystkich tych trzech umów z tego roku kalendarzowego?

czytaj więcej »

Pytanie Redakcji: Czy pracownik wnioskując o sprostowanie świadectwa pracy powinien odesłać otrzymane świadectwo pracy z błędem (jakkolwiek nie ma przepisu, który by tego od niego wymagał)? Czy jeżeli się wyda nowe świadectwo pracy w wyniku sprostowania, to należy usunąć z akt i zniszczyć kopię poprzedniego świadectwa pracy (tego, które było sprostowane)?

czytaj więcej »