WYDANIE ONLINE

Modyfikacja terminów deklarowania i opłacania składek, nowe informacje w formularzach rozliczeniowych, likwidacja imiennego raportu o składce zdrowotnej, obowiązek comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, to zmiany w rozliczaniu się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, które obowiązują od nowego roku w ramach Polskiego Ładu. Inne są również zasady występowania o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

czytaj więcej »

Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. Jakie wzory formularzy PIT znajdują zastosowanie i o czym pamiętać dokonując rozliczeń za 2021 rok?

czytaj więcej »

W 2022 r. rozliczanie używania samochodów służbowych do celów prywatnych następuje na nowych zasadach.

czytaj więcej »

Rozwiązanie, które zostało przewidziane przez Polski Ład w ramach wsparcia rodzin będzie dostępne od 1 stycznia 2022 r. Chodzi o rodzinny kapitał opiekuńczy – nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12 miesiąca do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesiąc życia.

czytaj więcej »

Reguły wynagradzania członków zarządu mogą być ustalone przez organ nadzorczy osoby prawnej. Nie stanowią one zakładowego prawa pracy, takiego jak np. regulamin wynagradzania. Jednak jeżeli wydał je właściwy organ, to regulują płace członków zarządu. Ich cofnięcie wymaga więc wypowiedzenia umowy.

czytaj więcej »

Pytanie Redakcji: Czy pracownik może cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych podanych dobrowolnie, ale takich które mają wpływ na prawa i obowiązki stron stosunku pracy, np. żądać od pracodawcy aby uwzględnił wycofanie zgody na przetwarzanie danej o niepełnosprawności, fakcie prowadzenia gospodarstwa rolnego (po jego zaliczeniu do uprawnień pracowniczych), pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych, odbyciu zasadniczej służby wojskowej czy posiadaniu statusu weterana?

czytaj więcej »

Przepisy Kodeksu pracy wymagają, aby w umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego określić limit godzin wynagradzanych jak godziny nadliczbowe. W jaki sposób go wskazać i kiedy nie trzeba tego robić? Czym godziny ponadwymiarowe różnią się od nadgodzin? A także, co wynika z niedawnego stanowiska resortu pracy w tej sprawie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy od 2022 roku obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego objęte zostają osoby powołane na mocy zarządzenia burmistrza w skład gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych?

czytaj więcej »

W sytuacji, gdy w danym miesiącu ma miejsce więcej niż jedna wypłata wynagrodzenia, wówczas aby składki zusowskie i miesięczna zaliczka została prawidłowo obliczona, każdą kolejną wypłatę należy rozliczać narastająco, tj. łącznie z wypłatą wcześniejszą. Zyskujemy przez to pewność, że finalne wyliczenia należności publicznoprawnych będą właściwe. Reguły te należy stosować również do ulgi dla tzw. klasy średniej.

czytaj więcej »

Pytanie: Moje wątpliwości dotyczą zatrudnienia pracownika samorządowego na stanowisku pomocniczym i obsługi. Czy muszę od niego żądać (jeszcze na etapie zbierania ofert kandydatów) oświadczenia o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystania z pełni praw publicznych? Czy takie oświadczenie trzeba wpinać do część A akt osobowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza pracownica urodziła niepełnosprawne dziecko. Dziecko ma wadę wrodzoną, która będzie wymagała sprawowania osobistej opieki. Wiemy od niej, że po wykorzystaniu w pełni urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego nie wróci do pracy. Jakie rozwiązania będą dla niej najkorzystniejsze?

czytaj więcej »

Pytanie: Kwarantanna przerwała pracownikowi urlop, ale tylko na kilka dni. Czy pracownik automatycznie ma wykorzystać udzieloną resztę urlopu? Co z częścią przesuniętą? Kiedy należy jej udzielić?

czytaj więcej »

Pytanie: Planujemy wypłacić pracownikowi rekompensatę szkody powstałej w z błędnie naliczoną (zbyt niską) składką na PPK finansowaną po stronie pracodawcy. Podstawą wypłaty rekompensaty będzie art. 363 § 1 kc. Czy wartość pieniężną wypłacamy pracownikowi w całości, czy stanowi ona podstawę do ubezpieczeń społecznych i naliczenia podatku?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie dotyczące Polskiego Ładu, a mianowicie przychodów z innych źródeł – zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Ulga dla klasy średniej obowiązuje m.in. w przypadku przychodów z tytułu zasiłków ZUS. W związku z tym mam pytanie, czy powyższe przychody są wyłączane w przypadku ustalania przychodu do obliczenia ulgi dla klasy średniej, a także czy nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania w przypadku nowych ulg: dla powracających, seniorów oraz wychowujących 4 dzieci?

czytaj więcej »