WYDANIE ONLINE

Obszerna nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw przewiduje wiele zmian w rozliczeniach podatkowych. Część z nich weszła w życie już od 1 lipca 2022 r., a część od 1 stycznia 2023 r. W tym drugim terminie szykuje się sporo nowości w zakresie stosowania przez płatników kwoty zmniejszającej podatek. Sami podatnicy będą mieli więcej swobody w rozporządzaniu miesięcznym pomniejszeniem zaliczek na podatek.

czytaj więcej »

W przepisach regulujących prawo do wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy poszerzony został katalog danych jakie podmiot powierzający wykonywanie pracy zobowiązany będzie przekazywać do powiatowego urzędu pracy.

czytaj więcej »

Pracodawca będzie musiał przede wszystkim zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania pracy zdalnej, a także pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Takie rozwiązania zakłada projekt ustawy, która ma wprowadzić regulacje dotyczące pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Sprawdźmy, na jakich zasadach ma się to odbywać.

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2022 r. osoby samotnie wychowujące dzieci mogą ponownie obliczać podatek na preferencyjnych zasadach, które w stosunku do roku 2021 r. uwzględniają również zmiany w wysokości kwoty wolnej od podatku.

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy, którzy przed 1 lipca 2022 r. opodatkowywali swoje dochody (przychody) podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, będą mogli wybrać skalę podatkową dla opodatkowania tych dochodów (przychodów).

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85.528 zł w skali roku.

czytaj więcej »

Prawo do emerytury pomostowej nie zależy od wykazania konkretnego okresu przepracowanego w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze po 31 grudnia 2008 r. Nie wymaga więc przepracowania w tych warunkach co najmniej miesiąca. Pracownik musi jednak wykazać w ZUS, że taka praca była faktycznie wykonywana

czytaj więcej »

W przypadku zawarcia umowy o pracę dla pozoru i nierealizowania jej postanowień, późniejsze zachowania pracodawcy, wynikające z braku wiedzy (świadomości) o okolicznościach towarzyszących zawarciu umowy o pracę (umowa zawarta dla pozoru), nie mają wpływu na ocenę, że taka umowa jest nieważna (nadal jest ona nieważna).

czytaj więcej »

Przepisy Kodeksu pracy definiują pracę w niedzielę. Wskazują, że praca w niedzielę to taka, która przypada między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w dniu następnym. Wskazana definicja nie ma jednak bezwzględnie obowiązującego charakteru (na co wskazuje m.in. niedawne stanowisko resortu pracy). Pracodawca może więc przesunąć granice czasowe niedzieli na inne godziny. Regulacje w tym zakresie pracodawca powinien zamieścić w obowiązujących w zakładzie pracy aktach wewnątrzzakładowych.

czytaj więcej »

Sezon urlopów wypoczynkowych trwa. W związku z tym, pracownikom będą przysługiwały nie tylko wynagrodzenia urlopowe, ale także dodatkowe świadczenia związane z wakacjami np. dopłaty do wczasów pod gruszą czy świadczenia urlopowe. Przypominamy jak je naliczać, a następnie rozliczać z ze składek na ZUS oraz podatku dochodowego po zmianach od 1 lipca 2022 roku.

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy na umowę o pracę obywatelkę narodowości ukraińskiej. Pracownica ma limit 20 dni urlopu. Czy jeżeli przywiezie swoje świadectwa pracy z Ukrainy, to będą jej się wliczać do stażu pracy i co za tym idzie – limit jej urlopu będzie wynosił 26 dni?

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie nastąpiło połączenie dwóch spółek w jedną w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. Jakie informację powinno zawierać pismo do akt osobowych dla pracowników, którzy byli zatrudnieni w starej spółce, a przechodząc na nową? Czy ma to być aneks do umowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Chodzi o członka korpusu służby cywilnej zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Wykonuje on pracę w godz. 7.00 – 15.00. Czy może wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych w tym samym dniu od 17.00 do 19.00 tzn. po przerwie? Takie przypadki są coraz częstsze w związku z możliwością wykonywania pracy zdalnej.

czytaj więcej »

Pytanie: Zakład pracy wprowadził podwyżki wynagrodzenia na zasadach dużej dobrowolności przyznawania konkretnych kwot pracownikom, tzn. niektórzy pracownicy otrzymali je w dość wysokich kwotach, niektórzy zaledwie 100 zł, a jeszcze inni wcale. Związki zawodowe nie podpisały z pracodawcą żadnego porozumienia, na jakich zasadach będą przyznawane podwyżki, choć były one konsekwencją wystąpień związków. Związki uzasadniały potrzebę przyznania podwyżek sytuacją rynkową (wzrost cen, inflacja) oraz tym, że podwyżek dawno nie było. Czy pracownik, który nie otrzymał podwyżki, może wystąpić do pracodawcy lub sądu z roszczeniem o jej przyznanie? Jakie ma szanse na to, aby podwyżkę otrzymać? Czy w przypadku podwyżek ogólnozakładowych nie powinni ich otrzymać wszyscy pracownicy na wcześniej określonych zasadach (tym bardziej, że nie otrzymało ich zaledwie kilka osób). Czy tak duże dysproporcje w udzielaniu podwyżek są w ogóle dopuszczalne? Czy nie zostanie to potraktowane jako dyskryminacja?

czytaj więcej »

Pytanie: Moje pytanie dotyczy przesłanek przyznania pracownikowi odprawy rentowej. Czy w sytuacji, gdy pracownikowi zakończy się umowa na czas określony, a następnie po zakończeniu umowy pracownik przedłoży decyzję o przyznanej rencie, należy wypłacić odprawę rentową? Czy ma znaczenie, że pod koniec umowy o pracę pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, czy też nie, i czy ma znaczenie okres zwolnienia lekarskiego? Czy zwolnienie lekarskie musi mieć związek z chorobą, w związku z którą renta została przyznana?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik mający prawo do emerytury nie pobiera tego świadczenia. Złożył wniosek o zastosowanie ulgi dla seniora, wobec czego jego wynagrodzenie nie jest opodatkowane (do kwoty 85.528 zł). Co w sytuacji gdy będzie odchodzić na emeryturę i rozwiąże stosunek pracy 25 lipca 2022 r.? Czy wynagrodzenie i odprawa emerytalna będą opodatkowana? Najbliższe wynagrodzenie i odprawa emerytalna będą wypłacone po rozwiązaniu stosunku pracy (10 sierpnia), tzn. w okresie, kiedy pracownik uzyska już status emeryta.

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy kilku Ukraińców na umowę o pracę. Przyjechali oni do Polski wraz z rodzinami po wybuchu wojny na Ukrainie. Czy możemy zarejestrować do ubezpieczenia zdrowotnego żony i dzieci tych pracowników (mają one nadany PESEL i nie pracują)?

czytaj więcej »

Pytanie: Członek zarządu w naszej spółce otrzymuje wynagrodzenie na mocy powołania. Osoba ta nie jest zatrudniona na umowę o pracę. Z tytułu wynagrodzenia członka zarządu opłacam składkę zdrowotną i podatek. Czy w takiej sytuacji od ryczałtu za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych należy również opłacić składki na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne i podatek? Czy tylko sam podatek?

czytaj więcej »