WYDANIE ONLINE

Nowelizowane przepisy Kodeksu pracy nałożą na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom wykonującym pracę zdalną niezbędnych materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, oraz ich konserwacji. Według nowych zasad rozliczania pracy zdalnej w 2023 roku pracodawca będzie musiał również pokryć koszty energii elektrycznej, niezbędnych usług telekomunikacyjnych oraz inne koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej. Sprawdź na przykładach, jakie koszty trzeba będzie zwracać pracownikom za pracę zdalną w 2023 roku.

czytaj więcej »

Do 31 marca 2023 r. jednostki samorządowe muszą ustalić prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego i wypłacić to świadczenie. Którym pracownikom należy się trzynastka za 2022 r., a którzy nie mogą jej otrzymać? Jakie okoliczności pozbawiają prawa do trzynastki, a które pozwalają wypłacić ją mimo nieprzepracowania połowy roku?

czytaj więcej »

Od 1 lutego 2023 r. ulega zmianie treść art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy chorobowej. Zmiana jest powiązana z wejściem w życie przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Sprawdźmy, co oznaczają zmiany w przepisach zasiłkowych od 1 lutego 2023 roku.

czytaj więcej »

Ministerstwo Finansów przypomniało, że płatnicy powinni wysłać drogą elektroniczną PIT-11 i PIT-40A/11A za 2022 r. w aktualnych wersjach formularzy. Przesyłane informacje powinny zawierać prawidłowy numer PESEL/NIP podatnika.

czytaj więcej »

Od 17 stycznia 2023 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, które modyfikuje stawki tzw. kilometrówki.

czytaj więcej »

Nagroda – w przeciwieństwie do premii – nie zależy od dopełnienia przez pracownika konkretnych warunków, a jej przyznanie zależy wyłącznie od uznania pracodawcy. Jeśli zatem warunki (kryteria) przyznawania świadczenia są określone na tyle konkretnie, że można je zweryfikować, to analizowane świadczenie ma charakter premii. A tej można dochodzić przed sądem.

czytaj więcej »

Okazjonalne upominki przekazywane pracownikom przez pracodawcę nie powodują powstania przychodu ze stosunku pracy. Tak wynika z interpretacji organów skarbowych.

czytaj więcej »

Przepisy Kodeksu pracy przewidują kilka różnych systemów czasu pracy, które mogą stosować pracodawcy. Każdy z nich cechuje się pewnymi odrębnościami dotyczącymi zasad organizacji czasu pracy, długość odpoczynków i zasady ich udzielania. W zależności od stosowanego systemu czasu pracy pracownicy maja prawo do dobowego wypoczynku wynoszącego od 11 do 24 godzin.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2023 r. weszła w życie większość przepisów ustawy „Niskie Podatki”. Sporo nowości dotyczy obliczania zaliczek na podatek, również u zleceniobiorców. Poprzez złożenie odpowiednich oświadczeń i wniosków podatnik może kształtować wysokość zaliczek pobieranych przez płatnika zarówno podwyższając je jak i obniżając. Zleceniobiorcy zyskali prawo do korzystania z miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek dzięki czemu nie muszą czekać do rozliczenia rocznego.

czytaj więcej »

Pytanie: Pora nocna obejmuje czas od 22.00 do 6.00. Generalnie pracownicy rozpoczynają pracę najwcześniej o 6.00, jednak jedna osoba z firmy na podstawie indywidualnych ustaleń przychodzi do pracy na 5.30 (pracownik otwiera bramę, by umożliwić wjazd na teren firmy dostawcom). Czy dopuszczalne jest wykonywanie pracy przez tę osobę codziennie częściowo w porze nocnej?

czytaj więcej »

Pytanie: W jednym z oddziałów (gastronomia) mamy wprowadzony 12-miesięczny okres rozliczeniowy, a norma dobowa wynosi po 12 godzin. W jednym tygodniu pracy, tj. od poniedziałku do niedzieli, pracownik przepracował ogółem 48 godzin. Czy dodatek za te 8 godzin będzie wynosił 50%, czy 100%?

czytaj więcej »

Pytanie: Problem dotyczy wypełnienia informacji PIT-11 przez płatnika za 2022 rok (wersja 29). Czy osobie zatrudnionej i pobierającej wynagrodzenie w rolniczej spółdzielni produkcyjnej przychód należy wykazać w części E w wierszu 1 czy 15? Czy pracującemu emerytowi tej spółdzielni należy wykazać przychody w części E w wierszu 3? Czy składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegające odliczeniu od podatku wyliczane do lipca 2022 roku zgodnie z zasadą podwójnego liczenia zaliczek i wyboru niższej, mają być ujęte w PIT-11? 

czytaj więcej »

Pytanie: Moje pytanie dotyczy rozliczenia pracownika będącego uczestnikiem PPK w związku z jego śmiercią. Dotyczy jego wynagrodzenia za przepracowany krótki czas grudnia i odprawy pośmiertnej. Wiem, że są one bez składek a opodatkowane tylko właśnie wynagrodzenie. Czy od wynagrodzenia naliczyć również tu składki PPK? W mojej ocenie nie skoro nie ma składek a poprzednie płace zostały już rozliczone.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywający na rocznym urlopie bezpłatnym do 30 listopada 2022 r. otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 28 listopada do 15 grudnia 2022 r. Czy w tym przypadku pracownikowi w ogóle przysługuje wynagrodzenie za czas choroby ze względu na to, że przez tak długi okres nie były opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru, ponieważ w ostatnich 12 miesiącach nie miał przecież żadnego wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik został powołany do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na okres od 14 listopada 2022 r. do 13 listopada 2023 r. W dniach od 14 listopada do 11 grudnia 2022 r. miał odbywać szkolenie podstawowe. Do zakładu pracy na okres od 12 listopada do 15 grudnia 2022 r. i od 16 grudnia 2022 r. do 12 stycznia 2023 r. wpłynęło zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie za czas choroby? Czy to zwolnienie powinno być przekazane do WKU?

czytaj więcej »