WYDANIE ONLINE

Do niedawna pracodawcy zastanawiali się, czy mogą samodzielnie (tj. bez udziału policji) przeprowadzać badania trzeźwości pracowników. W wielu zakładach pracy takie badania przeprowadzane były na podstawie regulaminów lub zarządzeń. A taka procedura uzasadniana była względami bezpieczeństwa załogi oraz innych osób, z którymi pracownicy mogą mieć bezpośredni kontakt np. klientów, pasażerów, sąsiadów, kontrahentów czy innych osób postronnych. Wiele wątpliwości dostarczały nieprecyzyjne przepisy. Nowe przepisy wyraźnie przyznają pracodawcom prawo badania trzeźwości pracowników – z pewnymi jednak zastrzeżeniami.

czytaj więcej »

Do końca lutego 2023 r. pracodawca jest zobowiązany do przekazania informacji o ponownym autozapisie wszystkim pracownikom w wieku 18-55 lat, którzy złożyli deklarację o rezygnacji. W marcu pracodawca powinien dokonać obliczenia i pobrania, a w kwietniu br. – odprowadzenia do PPK wpłat za osoby, które nie złożą ponownej deklaracji rezygnacji.

czytaj więcej »

Dokumenty dotyczące kontroli trzeźwości lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu, pracodawcy będą musieli przechowywać w aktach osobowych pracownika. To samo dotyczy dokumentacji w zakresie dopuszczenia osoby do wykonywania pracy zdalnej.

czytaj więcej »

Podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, zmiany w kategoriach zaszeregowania i wymogach kwalifikacyjnych dla pracowników samorządowych – takie rozwiązania przewidziano w projekcie nowelizacji rozporządzenia płacowego, którego wejście w życie planowane jest na 1 marca 2023 r.

czytaj więcej »

Zakończenie umowy z osobą wykonującą prace na zasadach samozatrudnienia z powodu ujawnienia jego odmiennej orientacji seksualnej jest dyskryminacją niezgodną z prawem wspólnotowym i tak samo ma traktować takie zachowanie zatrudniającego prawo polskie. Tak wynika z orzeczenia prejudycjalnego Trybunału Sprawiedliwości UE.

czytaj więcej »

Czy pracownik, który otrzymuje rentę w pewien czas po ustaniu zatrudnienia dostanie odprawę rentową? To zależy. Otrzyma ją, gdy renta jest skutkiem tej choroby sprzed końca zatrudnienia. Ale może już nie otrzymać jej jeśli minęło dużo czasu od rozwiązania umowy i można zakładać, że renta nie jest już bezpośrednio skutkiem tamtej choroby (np. gdy było jeszcze w międzyczasie długie świadczenie rehabilitacyjne).

czytaj więcej »

W ramach ewidencji czasu pracy należy określać także godzinę rozpoczynania i kończenia pracy przez pracownika. Z tego obowiązku nie zwalnia nawet tzw. ruchomy czas pracy. Jednak ruchoma organizacja czasu pracy daje pracodawcy inny przywilej: uwalnia od naruszania tzw. doby pracowniczej i związanych z nim nadgodzin. Jak należy wprowadzać ruchomy czas pracy? Co daje on pracodawcy i jak ewidencjonować w nim czas pracy?

czytaj więcej »

Pracownikowi używającemu samochodu osobowego niebędącego własnością pracodawcy w celach służbowych, przysługują od pracodawcy należności stanowiące zwrot poniesionych kosztów. Samochód nie musi być własnością lub współwłasnością podwładnego. Może być to pojazd użyczony bądź wynajęty. Auta można używać nie tylko w jazdach lokalnych, ale także w delegacjach. Jak dokonywać zwrotu kosztów pracownikowi, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych od 17 stycznia 2023 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Umowa o pracę zostaje rozwiązana z pracownikiem 31 stycznia 2023 r. (3 miesiące wypowiedzenia umowy bez świadczenia pracy). Pracownik wykorzystał urlop zaległy i bieżący za 2022 rok. Czy pracodawca może jeszcze w styczniu udzielić temu pracownikowi urlopu bieżącego przysługującego za 2023 rok oraz dni wolnych na poszukiwanie pracy przed zakończeniem wypowiedzenia, tj. do 31 stycznia 2023 r., czy musi wypłacić za te dni ekwiwalent? Pracownik został zwolniony z przyczyn ekonomicznych niedotyczących pracownika (zakład zatrudnia co najmniej 20 osób).

czytaj więcej »

Pytanie: W teczce akt osobowych pracownika znajdują się kopie dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem. Jeśli wyciągamy dokument z akt np. do kontroli czy wystarczy kserokopia dokumentu czy kserokopia poświadczona? Z jakim podpisem powinno poświadczyć się wówczas ten dokument?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniłam obywatela Ukrainy 17 października 2022 r. i nie wiedziałam, że fakt ten muszę zgłosić też do Urzędu Pracy. W tej chwili mam kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy, która twierdzi, że zatrudniłam taką osobę nielegalnie. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy taką osobę mogę zgłosić wstecz i napisać czynny żal?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca chce przyznać pozaregulaminową dodatkową premię. Przesłał pracownikom informację o takiej treści: „W związku z bardzo dużym wzrostem cen i kosztów utrzymania zarząd firmy postanowił wypłacić wszystkim aktualnie zatrudnionym (i nieznajdującym się w okresie wypowiedzenia) pracownikom dodatkową premię motywacyjną”. Czy zapis wykluczający pracowników przebywających w momencie wypłaty premii na wypowiedzeniu jest prawidłowy? Czy pracownik przebywający na wypowiedzeniu może się odwołać od decyzji o niewypłaceniu mu premii i na jaką podstawę prawną może się powołać?

czytaj więcej »

Pytanie: Moja wątpliwość dotyczy przypadku opłacania wpłaty na PPK w podwyższonej wysokości przez pracownika. Czy w związku z mijającym terminem 4-letnim, tj. do końca lutego 2023 r. pracownik, który opłacał składkę PPK w zwiększonej wysokości ponownie ma zadeklarować podwyższenie składki na nowy okres? Czy jeśli nie złoży deklaracji to składkę obniżamy do wysokości podstawowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą z Ukrainy która ukończyła 60 lat. Czy w związku z ukończeniem wieku emerytalnego jaki obowiązuje w Polsce może ona skorzystać z ulgi PIT „0” dla seniorów?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik był zatrudniony do 31 sierpnia 2022 r., a następnie ponownie go zatrudniliśmy od 1 września 2022 r. Z tytułu umowy o pracę zakończonej 31 sierpnia 2022 r. pracownikowi wypłaciliśmy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Pracownik choruje w lutym 2023 r. Czy podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby należy ustalić tylko z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego z tytułu zatrudnienia od 1 września 2022 r., czy także z poprzedniego zatrudnienia? Jeżeli tak, to czy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i ewentualnych przyszłych zasiłków?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim do 29 stycznia 2023 r. Zwolnienie wystawione jest z kodem B (ciąża). 23 stycznia pracownica podczas rozmowy telefonicznej poinformowała, że wraca do pracy po zakończeniu zwolnienia, ponieważ poroniła. Jak potraktować to zwolnienie? Czy wypłacić za cały okres 100% chorobowego na podstawie zwolnienia, czy żądać od pracownicy zaświadczenia o dacie poronienia i za okres po tym dniu wypłacić 80% chorobowego?

czytaj więcej »