Przy likwidacji placówki zwalnianym pracownikom należy wypłacić odprawę

Pytanie: Jesteśmy pracownikami Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. W bieżącym roku mamy ostatni nabór do kolegium. Do 30 września 2015 r. kolegium ma zostać zlikwidowane, chyba że w międzyczasie zostanie przekształcone i powstanie nowa placówka. Jak powinien przebiegać proces zwalniania pracowników (w tym również nauczycieli) przy likwidacji szkoły, a jak przy przekształcaniu placówki? Czy w obydwóch przypadkach będzie należała się odprawa?

Przejście na emeryturę lub rentę oznacza konieczność wypłaty jednomiesięcznego wynagrodzenia

Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy albo emerytury, o ile jego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń. Prawo do odprawy wprowadza art. 921 Kodeksu pracy, a to oznacza, że jest to świadczenie powszechnie obowiązujące.

Prawo do odprawy przy propozycji ponownego zatrudnienia na poprzednim stanowisku

Pytanie: Mam pytanie odnośnie odpraw pieniężnych przy zwolnieniach. Firma ma kilka sklepów specjalistycznych w różnych miastach. W każdym ze sklepów – po 2 pracowników. Jeden ze sklepów przynosił małe zyski, dlatego pracodawca złożył pracownikom wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Jako przyczynę wypowiedzenia podał redukcję etatów i brak wyników finansowych. Nie chcąc zwalniać nikogo zaproponował pracę na 1/2 etatu z wynagrodzeniem w wysokości 1/2 dotychczasowego. Jeden z pracowników złożył oświadczenie, że nie przyjmuje nowych warunków i po upływie wypowiedzenia rozwiązuje umowę. Jednak sytuacja się trochę zmieniła, bo odszedł 2. pracownik. W związku z tym, pracodawca zwrócił się do zwolnionego pracownika, aby wrócił do pracy na zasadach jak dotychczas, czyli cały etat i wynagrodzenie jak przed zwolnieniem. Pracownik jednak się nie zgodził, ale za to zażądał od pracodawcy odprawy pieniężnej. Czy mimo propozycji ze strony pracodawcy o powrocie do pracy na starych zasadach pracownikowi przysługuje odprawa?

Podanie zawyżonej wysokości odprawy nie wpływa na obowiązek wypłaty świadczenia na podstawie ustawy

Pytanie: W wypowiedzeniu warunków umowy o pracę (przyjętym przez pracownika - likwidacja stanowiska) dokonano zapisu, że pracownikowi należy się odprawa pieniężna w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Jednakże pracownik ten nie miał ponad 8-letniego zakładowego stażu pracy i zgodnie z zapisem ustawy z 13 marca 2003 r. należałoby mu wypłacić 2-miesieczną odprawę. Czy zatem pracownik ma prawo żądać wypłaty odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia zgodnie z zapisem w wypowiedzeniu warunków umowy o pracę? Czy można mu tylko wypłacić odprawę w wysokości 2-miesiecznego wynagrodzenia, zgodnie z zapisem w ustawie? Czy w przypadku wypłaty nienależnej odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia zwolniona ona będzie ze składek ZUS?

Odprawę pośmiertną otrzyma jednorazowo rodzina zmarłego

Śmierć pracownika zawsze powoduje wygaśnięcie stosunku pracy. Specyfika takiego sposobu zakończenia współpracy między pracownikiem i pracodawcą polega na tym, że pracodawca nie może już rozliczać się bezpośrednio z zatrudnionym. Najczęściej po pracowniku pozostaje wiele świadczeń, które należy wypłacić osobom uprawnionym. Osobom bliskim zmarłego pracownika przysługuje od pracodawcy także odprawa pośmiertna.

Odprawa z tytułu rozwiązania umowy indywidualnie uzgodniona z podwładnym uprawnia do zwolnienia

Pytanie: Pracodawca zaproponował zatrudnionemu rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Podwładny zgodził się, ale wynegocjował odprawę w wysokości swoich kwartalnych zarobków. Czy od takiej odprawy pracodawca powinien odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Odprawa także dla prezesa odwołanego ze stanowiska

Pytanie: Czy prezesowi odwołanemu przez walne zgromadzenie ze stanowiska (z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, bez możliwości świadczenia pracy) należy się odprawa? Prezes pełnił tę funkcję na podstawie umowy o pracę. W zakładzie obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy. Wcześniej, przed utworzeniem spółki i powołaniem na stanowisko prezesa, osoba ta była dyrektorem naszego przedsiębiorstwa. Po powołaniu na prezesa otrzymała świadectwo pracy i 3-miesięczną odprawę w związku z wygaśnięciem stosunku pracy zgodnie z Kodeksem. Jak należy postąpić obecnie?

Odprawa emerytalna i ekonomiczna z tytułu zwolnienia

Stan faktyczny: Zakład zatrudnia ponad 70 osób. Pracownik z końcem lipca br. odchodzi z pracy w ramach zwolnień indywidualnych, z przyczyn ekonomicznych. Zakład przechodzi reorganizację i ten pracownik po zakończeniu stosunku pracy przejdzie na emeryturę (spełnia warunki do jej nabycia i już złożył wniosek w ZUS). Pracownik pracował u nas 12 lat, jego aktualna pensja wynosi 4.000 zł, dodatek za staż pracy – 350 zł. Ma prawo do podstawowych kosztów uzysku oraz kwoty ulgi podatkowej. Czy pracownikowi należy wypłacić dwie odprawy – jedną emerytalną na podstawie Kodeksu pracy i drugą – związaną ze zwolnieniami grupowymi? Jeżeli tak, to jak je obliczyć?

Niezdolnemu do pracy można wypowiedzieć warunki bez ryzyka odprawy

Pytanie: Pracownica była zatrudniona na stanowisku operatora linii formowania. Po badaniach kontrolnych okazało się, że jest niezdolna do pracy na tym stanowisku (może natomiast pracować na innym stanowisku). Czy możemy wypowiedzieć jej warunki pracy i zmienić stanowisko i jednocześnie obniżyć radykalnie wynagrodzenie? Czy jeśli pracownica odrzuci nowe warunki, trzeba będzie zapłacić odprawę?