Kiedy dochodzi do osiągnięcia porozumienia z organizacjami związkowymi

Pytanie: Jestem pracodawcą, u którego działają 4 związki zawodowe. Z trzema z nich osiągnąłem porozumienie o wyborze instytucji finansowej, z którą chciałbym podpisać umowę o zarządzanie PPK. Czy mając porozumienie z większością związków zawodowych, mogę zawierać umowę o zarządzanie PPK już w tym momencie, czy muszę odczekać do 30 dni przed ostatecznym terminem na zawarcie tej umowy i dopiero wtedy zawrzeć umowę o prowadzenie PPK?

Jakie są konsekwencje opóźnień w dokonywaniu wpłat

Pytanie: Co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do opóźnień w dokonywaniu wpłat na PPK? Z jakimi konsekwencjami może liczyć się w takim przypadku pracodawca?

Jak wyłonić reprezentację pracowników

Pytanie: Jestem pracodawcą, który zatrudnia 229 osób. Nie posiadam związków zawodowych i chciałbym – zgodnie z przepisami ustawy o PPK – zawrzeć porozumienie z reprezentacją pracowników W jaki sposób powinna zostać wyłoniona reprezentacja pracowników, o której mowa w art. 7 ustawy o PPK?

Jak ustalać podstawę wymiaru składek

Pytanie: W jaki sposób należy ustalać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kontekście wpłat do PPK?

Jak rozliczyć wpłatę od świadczeń wypłaconych po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: W jaki sposób należy przekazać wpłatę do PPK w sytuacji gdy wypłata świadczeń związanych z zatrudnieniem następuje już po rozwiązaniu umowy z pracownikiem?

Jak postępować z dokumentami, które powinny być przekazywane bezpośrednio instytucji finansowej

Pytanie: Pracownicy przynoszą do naszego działu kadr wnioski i oświadczenia, które zgodnie z przepisami ustawy i wiążącą pracodawcę umową o zarządzanie PPK, powinni składać bezpośrednio do instytucji finansowej (np. wniosek o wypłatę 25% środków uczestnika w przypadku poważnego zachorowania). Czy jako pracodawca mimo wszystko powinniśmy takie dokumenty przyjmować i przekazywać do instytucji finansowej?

Jak postępować w razie zatrudnienia osoby, która była już uczestnikiem PPK

Pytanie: Od lutego 2020 r. zatrudniam nową pracownicę, która była już uczestniczką PPK w innej firmie., U mnie nie jest jeszcze prowadzone PPK (dopiero w 2021 roku przystąpię do PPK, według stanu na 31 grudnia 2019 r. zatrudniam poniżej 20 osób). Co w takiej sytuacji mam zrobić? Czy nowa pracownica będzie miała przerwę od PPK przez ten okres? Czy to oznacza, że wypłaty transferowej, o której mowa w art. 19 ustawy o PPK, pracownica będzie mogła dokonać dopiero w 2021 roku?

Jak określić termin tworzenia PPK dla nowo powstającej firmy

Pytanie: W jakim terminie powinna wdrożyć PPK firma, która powstała 1 września 2019 r., a 31 grudnia 2019 r. zatrudniała 30 osób?

Jak o warunkach udziału w PPK informować nowych pracowników

Pytanie: U pracodawcy występuje duża rotacja pracowników. W jaki sposób powinniśmy informować o warunkach oszczędzania w PPK nowo zatrudnione osoby? Chcielibyśmy w precyzyjny sposób ustalić procedurę postępowania w takiej sytuacji.

Jak na stan zatrudnienia wpływa zatrudnianie studentów-zleceniobiorców

Pytanie: Pracodawca zatrudniał 31 grudnia 2018 r. 333 osoby, z czego tylko 82 osoby były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, pozostali to studenci na umowie zlecenia. Kiedy powstanie obowiązek tworzenia PPK, biorąc pod uwagę, że 30 czerwca 2019 r. w zatrudnieniu pozostało 48 osób na podstawie umowy o pracę i 121 studentów świadczących pracę na podstawie umowy zlecenia?