Jak można wycofać się z opłacania wpłat dodatkowych

Pytanie: Pracodawca znajduje się obecnie w trudnej sytuacji finansowej, chciałby więc wycofać się z finansowania za osoby zatrudnione wpłat dodatkowych. W jaki sposób może dokonać tej zmiany, aby była ona skuteczna?

Jak informować o możliwości obniżenia wpłaty podstawowej

Pytanie: Wśród pracowników są osoby, których wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krotności płacy minimalnej. W jaki sposób podmiot zatrudniający powinien je poinformować o możliwości obniżenia wysokości wpłaty podstawowej do PPK?

Ile PPK będzie działać w firmie po przejęciu pracowników

Pytanie: W naszej firmie funkcjonuje PPK. Obecnie planujemy nabycie w całości innego przedsiębiorstwa, które również tworzy PPK dla swoich pracowników. Czy po nabyciu przedsiębiorstwa i przejęciu jego pracowników w naszej firmie będą funkcjonowały dwa pracownicze plany kapitałowe?

Gdzie znaleźć oferty i jakie są kryteria wyboru instytucji finansowej

Pytanie: Jestem pracodawcą, który zatrudnia 33 osoby na podstawie umowy o pracę oraz 15 na umowę zlecenia (za wszystkie te osoby obowiązkowo płacę składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe). Wiem, że mam obowiązek od 1 lipca 2020 r. tworzyć PPK. Gdzie powinienem szukać informacji dotyczących instytucji finansowej? Czy PPK będzie oferował bank, w którym prowadzę rachunek firmowy? Na podstawie jakich kryteriów mam dokonać tego wyboru?

Dodatkowe zatrudnienie po dniu, w którym ustalany jest stan zatrudnienia

Pytanie: Pracodawca zatrudniał 30 czerwca 2019 r. 47 osób. W sierpniu 2019 roku zatrudnił dodatkowe 8 osób. Wszystkie osoby zatrudnione, poza pięcioma, pracują na podstawie umowy o pracę. Czy obowiązkiem pracodawcy będzie utworzenie PPK w pierwszym, czy drugim półroczu 2020 roku?

Dodatkowe świadczenie wypłacone osobie korzystającej z obniżenia wpłaty podstawowej

Pytanie: Osoba zatrudniona, która korzysta z możliwości obniżenia wpłaty podstawowej do PPK, po naliczeniu wynagrodzenia i pobraniu wpłaty w wysokości 0,5% otrzymała w tym samym miesiącu nagrodę, przez co utraciła ona możliwość naliczenia wpłaty w obniżonej wysokości. Jak postąpić w przedstawionej sytuacji?

Do kiedy należy odprowadzić pierwszą wpłatę

Pytanie: Proszę o informację, do kiedy podmiot zatrudniający zobowiązany jest naliczyć pierwszą wpłatę do PPK, jeżeli zatrudnia 100 osób i zamierza zawrzeć umowy w ramach PPK w najpóźniejszym możliwym terminie?

Deklaracja rezygnacji z dokonywania wpłat – od kiedy odnosi skutek

Pytanie: Czy deklaracja rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, złożona pracodawcy 31 marca, dotyczy już wynagrodzenia wypłaconego w tym dniu? Czy skutkuje ona dopiero od 1 kwietnia? Proszę również o informację, czy podobnie wygląda sytuacja z zapisaniem się do PPK osoby w wieku powyżej 55. roku życia?

Czy trzeba utworzyć PPK, gdy stan zatrudnienia spadł poniżej 10 osób

Pytanie: Pracodawca 31 grudnia 2019 r. zatrudniał 25 osób. W związku z tym ustalił, że obowiązkiem tworzenia PPK zostanie objęty w drugiej połowie 2020 r. Jednak w połowie stycznia 2020 roku rozwiązał stosunek pracy z 16 osobami i zatrudniał już tylko 9 osób. Czy w takim przypadku może skorzystać ze zwolnienia dla mikroprzedsiębiorców i w sytuacji gdy wszyscy pracownicy złożą deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, nie będzie zobowiązany do utworzenia PPK?