Dodatkowa umowa o dzieło z własnym pracownikiem – jak rozliczyć wynagrodzenie uczestnika PPK

Wśród tytułów do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego nie ma umowy o dzieło. Z umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń zgłoszeniu podlega umowa zlecenia, agencyjna, lub inna umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (np. kontrakt menedżerski). Ale jest jeden wyjątek kiedy co prawda umowa o dzieło w dalszym ciągu nie jest odrębnym tytułem, ale przychód z niej podlega oskładkowaniu. Dzieje się w sytuacji, gdy obok umowy o pracę z pracownikiem zawierana jest umowa o dzieło na wykonanie określonej rzeczy.

Deklaracja finansowania wpłat na PPK w szczególnych sytuacjach

Wzór deklaracji dokonywania wpłat przez uczestnika PPK pomimo braku finansowania wpłat przez podmiot zatrudniający.

Wniosek o przystąpienie do PPK (dotyczy osoby powyżej 55 roku życia)

Osoba zatrudniona, która ukończyła 55. rok życia i nie ukończyła 70. roku życia może złożyć podmiotowi zatrudniającemu wniosek o przystąpienie do pracowniczego planu kapitałowego. Pobierz wzór dokumentu.

Wniosek o obniżenie wpłaty podstawowej do PPK

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia. Jednak uczestnik PPK może złożyć wniosek o jej obniżenie, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia, jeżeli osiągane przez niego wynagrodzenie z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Pobierz wzór wniosku.

Porozumienie o wyborze instytucji zarządzającej PPK

Podmiot zatrudniający, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą w tym podmiocie zatrudniającym, wybiera instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK. Pobierz wzór dokumentu.

Deklaracja o rezygnacji z wpłat na PPK

W tym miejscu znajdziesz urzędowy wzór wniosku o rezygnacji z wpłat na pracowniczy plan kapitałowy.