Wpłata na PPK – jak ją prawidłowo wykazywać i korygować raportach do ZUS

Pytanie: Od listopada ubiegłego roku funkcjonuje u nas w firmie PPK. W raportach składanych za pracowników wykazywaliśmy składki, jakie są za nich opłacane zarówno przez pracodawcę, jaki i ze środków pracownika. Wiem, że nasze postępowanie było błędne, ponieważ powinna być tylko wpłata pracodawcy. W jaki sposób należy to poprawić i jak na bieżąco, tj. w którym miesiącu, wykazywać te wpłaty?

Od kiedy rozpocząć naliczanie wpłat dodatkowych

Pytanie: Uczestnik PPK złożył pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat dodatkowych w wysokości 1% wynagrodzenia. W jaki sposób podmiot zatrudniający powinien postąpić i od kiedy zacząć dokonywanie wpłat?

Jak naliczać wpłaty na PPK za zleceniobiorców – 4 przykłady rozliczeniowe

Oszczędzanie w ramach PPK nie ogranicza się jedynie do pracowników w pojęciu Kodeksu pracy, ale także innych osób zatrudnionych, o ile są z danego tytułu ubezpieczeni obowiązkowo. Uczestnikami PPK mogą stać się więc m.in. osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia. Jak prawidłowo naliczać wpłaty na PPK w przypadku tych osób?

PPK, pandemia: nowe wzory formularzy PIT dla płatników

Dnia 18 listopada 2020 r. wchodzi w życie rozporządzenie wprowadzające zmienione wzory formularzy PIT-4R, PIT-8AR oraz PIT-11. Sprawdź, jak PPK i pandemia COVID-19 wpłynęły na układ poszczególnych części formularzy PIT.

Wpłaty na PPK a podatek dochodowy i koszty pracodawcy – odpowiedzi na 10 pytań

Wpłaty na PPK, zwłaszcza w części finansowanej przez podmiot zatrudniający wywołują określone skutki w podatku dochodowym. Przekonaj się, jak wpłaty na PPK wpływają na przychód uczestnika programu oraz jaki jest zakres przedmiotowego zwolnienia od podatku. Poznaj zasady zaliczania wpłat do PPK do kosztów uzyskania przychodów.

Wpłaty do PPK w przypadku zleceniobiorcy – przykładowa lista płac

Do ustalania podstawy wpłat do PPK trzeba stosować zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a podstawę wymiaru składek stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z pewnymi wyłączeniami. Sprawdź, z jakimi. W przypadku zleceniobiorców wartość wpłaty do PPK finansowanej przez zleceniodawcę podlega uwzględnieniu przy wyliczaniu kosztów uzyskania przychodu. To druga ważna zasada, o której musisz pamiętać.

Wpłaty do PPK przy autorskich kosztach uzyskania przychodu – lista płac krok po kroku

Przy rozliczaniu wpłat do PPK opłacanych ze środków zakładu pracy nie wolno stosować 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Trzeba przy tym pamiętać, że wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę nie wchodzą do podstawy wymiaru składek zusowskich, lecz stanowią dla zatrudnionej osoby opodatkowany przychód, który powstaje w miesiącu, w którym wpłata do PPK faktycznie jest przekazywana do wybranej instytucji finansowej. Sprawdź, jak sporządzić listę płac za pracownika, któremu przysługuję 50-procentowe koszty uzyskania przychodów.

PPK w średniej firmie: mijają terminy zawarcia umów

Przypominamy, że na przełomie października i listopada 2020 r. upływają terminy zawarcia umów o zarządzanie i prowadzenie PPK, zawierane przez pracodawców zatrudniających odpowiednio co najmniej 20 i 50 osób zatrudnionych.

Jak naliczać wpłaty na PPK w razie wystąpienia nadpłaty pensji w związku z chorobą pracownika

W kontekście dokonywania wpłat na PPK powstaje pytanie jak postąpić w sytuacji, gdy w danym miesiącu pracodawca naliczył i potrącił z wynagrodzenia odpowiednią wpłatę, po czym w wyniku powstałej niezdolności do pracy wystąpi nadpłata pensji. Czy trzeba w takiej sytuacji sporządzać korektę wpłaty na PPK?

Pracownicze plany kapitałowe: obowiązki informacyjne pracodawcy

Nadchodzi moment, w którym kolejne podmioty zatrudniające muszą dopełnić formalności związanych z wprowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych. Wśród szeregu wymogów spoczywających na pracodawcach w związku z PPK, przepisy nakładają m.in. określone obowiązki informacyjne. Sprawdź, jak prawidłowo wywiązać się z obowiązków przewidzianych przepisami.