Czy umowę o pracę można sporządzić i zawrzeć przed terminem rozpoczęcia pracy?

Pytanie: W związku z obowiązującymi od 1 września 2016 r. przepisami dotyczącymi likwidacji „syndromu pierwszej dniówki” mam pewną wątpliwość. Czy pracodawca może umowę o pracę i inne dokumenty, np. kartę obiegową, oświadczenia dotyczące zapoznania się z regulaminem pracy oraz wynagradzania a także szkolenie BHP, sporządzić bądź przeprowadzić z datą poprzedzającą, np. 31 sierpnia 2016 r., gdy termin rozpoczęcia pracy w umowie określa na dzień 1 września 2016 r.? Co oznacza w praktyce termin „przed przystąpieniem do pracy”?

Czy umowę na czas określony można zwolnić z limitowania bez zgody pracownika?

Załóżmy, że pracodawca chce dopisać do umowy o pracę zawartej z pracownikiem na czas określony, że umowa ta nie podlega limitowaniu z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Jednak pracownik nie zgadza się na taki dodatkowy zapis w umowie. Czy to znaczy, że umowa jest limitowana? Czy trzeba ją zgłaszać do PIP? Co w tej kwestii uważa inspekcja pracy? Sprawdźmy.

Czy ryczałty za używanie własnej odzieży zamiast roboczej trzeba oskładkować

Pytanie: Wypłacamy pracownikom ryczałty za używanie własnej odzieżyzamiast roboczej, od których nie naliczamy składek. Kontrola z jednostkinadrzędnej nakazała nam jednak oskładkować te świadczenia. Czy mamytaki obowiązek i czy ZUS tego nie zakwestionuje?

Czy obniżenia pensji można dokonać na mocy dorozumianego porozumienia stron

Zmiany w przepisach płacowych na niekorzyść pracowników, takie jak przekształcenie premii regulaminowej o charakterze roszczeniowym, w premię czysto uznaniową o charakterze nagrody pieniężnej, musimy wprowadzić poprzez wypowiedzenie zmieniające umowy o pracę, a jeżeli wprowadzamy je za porozumieniem stron, musimy przestrzegać odpowiednich zasad. Jakich? Aby nie popełnić błędu, warto sprawdzić, jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje Sąd Najwyższy.

Czy możliwe jest przebadanie pracownika na obecność narkotyków

Pytanie: Proszę o informację, czy w regulaminie pracy można zastrzec, że pracodawca ma prawo przebadać pracownika testem na obecność narkotyków (z użyciem drug testu dostępnego w aptece)?

Czy księgowa musi zawiesić działalność, by skorzystać z urlopu wychowawczego

Pytanie: Czy jako osoba prowadząca biuro rachunkowe( działalność gospodarcza) może po zakończonym urlopie macierzyńskim skorzystać z urlopu wychowawczego bez likwidowania oraz zawieszania działalności? Osoba ta nie zatrudnia pracowników, a jej obowiązki firmowe przejąłby na ten czas w 100% mąż, którego zgłosi do ZUS jako osobę współpracującą.

Co trzeba wypłacić pracownikowi przechodzącemu na rentę

Pytanie: Jeden z naszych pracowników do 14 października 2016 r. pobiera świadczenie rehabilitacyjne. W tym dniu zamierzamy rozwiązać z nim umowę o pracę, gdyż stara się on o przyznanie renty z powodu niezdolności do pracy (w związku z czym zwrócił się do nas z prośbą o wystawienie mu druku Rp-7). Jak rozliczyć się z pracownikiem? Co mu musimy wypłacić?