Zbieg zajęć komorniczych

Pytanie: Czy jeśli występuje zbieg zajęć komorniczych, to do momentu rozstrzygnięcia sprawy, który komornik jest wiodący, powinnam trzymać depozyt?

Z zaświadczeniem A1 – bez problemów za granicą

Zaświadczenie A1 potwierdza, że w okresie pracy za granicą właściwe jest ustawodawstwo polskie, a więc składki należy opłacać w naszym kraju. Może zostać wydane, jeżeli zostaną spełnione warunki, które określa prawo unijne. Aby zatem nie narazić się na przykre konsekwencje za granicą, warto wystąpić o ten dokument z wyprzedzeniem. Taki pogląd prezentuje ZUS. Poznaj szczegóły.

Wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dla nauczyciela

Pytanie: Mam dwa pytania :1. Nauczyciel realizuje nauczanie indywidualne jako godziny ponadwymiarowe, a w danym tygodniu uczeń jest nieobecny ( choroba, pobyt w szpitalu...) i zajęcia się nie odbyły. Czy nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe za ten tydzień ? 2. Nauczyciel realizujący godziny ponadwymiarowe przebywa na zwolnieniu lek. Czy należy mu się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe za ten okres ?

Wynagrodzenie za pracę w niedzielę

Pytanie: Nasz pracownik pracuje w niedzielę od godz. 12 do 20 - 8 godz. Pobiera minimalne wynagrodzenie 2000 zł miesięcznie. Jak poprawnie wyliczyć mu kwotę za nadgodziny, oraz kwotę za przekroczenie normy czasu pracy gdy nie udzielimy dnia wolnego?

Ustne rozwiązanie umowy o pracę a potem ZUS ZLA pracownika – co ma zrobić pracodawca

Pytanie: Pracownik zadzwonił i poinformował pracodawcę telefonicznie że chce rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Następnego dnia tj.3 kwietnia 2017 przyniósł pismo z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron z dniem 3 kwietnia 2017 . Pracodawca wyraził na to zgodę ustnie. Następnego dnia pracownik przyniósł zwolnienie lekarskie od 4 kwietnia 2017. Jak pracodawca powinien postąpić w tej sytuacji? Pracownik nie wystąpił o anulowanie pisma o rozwiązanie stosunku pracy złożonego 2 kwietnia 2017 r.

Umowa o pracę do dnia porodu z pracownicą tymczasową w ciąży

Zmienione przepisy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadzą m.in. możliwości przedłużenia do dnia porodu umowy zawartej z pracownicą w ciąży. Zapoznaj się z nowelizacją.

Stopień winy płatnika ważny przy ustalaniu karnej składki wypadkowej

Od 1 kwietnia br. weszły w życie kolejne przepisy ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Dotyczą one karnego podniesienia przez ZUS stopy procentowej składki wypadkowej. Istotą tych zmian jest to, że zanim Zakład podniesie wysokość składki wypadkowej do 150% będzie musiał uwzględnić stopień winy płatnika. Dowiedz się szczegółów.

Skromne przychody z działalności przełożą się na niskie składki

Wszystko na to wskazuje, że od przyszłego roku przedsiębiorcy, którzy osiągają z tytułu prowadzonej działalności niskie przychody, będą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Sprawdź szczegóły projektu zmian, który w tym zakresie jest już gotowy.

Równoważny system czasu pracy – jak go poprawnie stosować

W systemie równoważnym czasu pracy narzucamy pracownikom konkretne (elastyczne) godziny pracy. W zamian musimy bardziej pilnować przestrzegania zasad prawa pracy, np. naruszania norm i wymiarów, okresów odpoczynku itd. Ile można przedłużyć dobowy planowany wymiar godzin w systemie równoważnym? Kiedy trzeba uważać na dobę pracowniczą, a kiedy nie? Jak długi może być okres rozliczeniowy w systemie równoważnym? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście.