Umowa o pracę po zleceniu – czy konieczne są ponowne badania wstępne

Pytanie: Zleceniobiorca przez kilka miesięcy wykonywał pracę na podstawieumowy cywilnoprawnej. Po tych kilku miesiącach chcemy obecnie zawrzećz nim umowę o pracę. W ramach zlecenia wysłaliśmy go na badania wstępne.Obecnie będzie pracował na tym samym stanowisku, zagrożenia się nie zmieniły.Czy zatem można uznać poprzednie badania za wciąż ważne i nie kierowaćgo już na badania wstępne?

Ulgi składkowe – nie tylko dla początkujących przedsiębiorców

Konstytucja Biznesu ma wprowadzić tzw. pas startowy dla firm, na który złożą się dwa rozwiązania – ulga na strat i tzw. działalność nierejestrowa. Poznaj szczegóły planowanych rozwiązań.

Świadczenia pieniężne i rzeczowe dla pracownika odchodzącego na emeryturę

Przejście pracownika na emeryturę wiąże się z przyznaniem mu różnych świadczeń. Niekiedy, oprócz nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej w formie pieniężnej, pracownik rozstający się z firmą otrzymuje od pracodawcy świadczenia w postaci rzeczowej, jako np. integralną część nagrody czy odprawy. Jak poprawnie rozliczyć te świadczenia? Czy podlegają one składkom ZUS? Sprawdźmy.

Rozwiązanie umowy o pracę w niedzielę – kiedy wystawić świadectwo pracy

Pytanie: Jeden z pracowników oświadczył, że chce odejść na emeryturę 31 grudnia2017 r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2018 r. nie będzie naszym pracownikiem. Kiedywręczyć pracownikowi świadectwo pracy, skoro 31 grudnia 2017 r. to niedziela?

Od 1 stycznia 2018 r. – zmiany w deklaracjach do PFRON

Z początkiem nowego roku ulegają zmianie wzory dwóch deklaracji składanych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sprawdź szczegóły zmian.

Obowiązki informacyjne oraz dokumentacyjne płatników w I kwartale 2018 roku

W I kwartale nowego roku na płatnikach składek spoczywają dodatkowe obowiązki informacyjne wobec ZUS albo ubezpieczonych. Jakie? Sprawdź w tabeli.

Kiedy do stażu wliczamy pobieranie zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: Czy do stażu pracy wliczamy okres pobierania zasiłku macierzyńskiegoz ZUS po ustaniu stosunku pracy ?

Kary umowne za naruszenia zakazu konkurencji w umowie zlecenia

Dla konkurencji nie ma znaczenia, że osoba, która przekazuje wiedzę o swoim pracodawcy, jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Dla pracodawcy, który ma takiego nielojalnego zleceniobiorcę, jest to bardzo groźne. Dlatego warto się przed tym zabezpieczyć. Sprawdź, co radzi w tej sprawie sędzia, mający na co dzień do czynienia z takimi sytuacjami w swej zawodowej praktyce.

Jakie zmiany w ustawie o PIT czekają płatników w 2018 roku

Nowelizacja przepisów podatkowych, w tym ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawiera sporo zmian, które wejdą w życie od 1 stycznia 2018 r. Przepisy przewidują podniesienie kwoty zmniejszającej podatek stosowanej przy obliczaniu podatku PIT według skali podatkowej (tzw. kwoty wolnej od podatku) oraz limitu rocznych kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Ponadto, zostały podwyższone kwoty zwolnień, głównie dla świadczeń o charakterze socjalnym. Dowiedz się szczegółów.

Jak wynagrodzić pracownika za niepełną godzinę „nadliczbówki”?

Pracownik przekroczył dobową normę czasu pracy i pracował dodatkowo 10 minut w porze nocnej. Jak należy obliczyć wynagrodzenie pracownika za godzinę nadliczbową, a jak za minutę przepracowaną w porze nocnej? Sprawdź na rzeczywistym przykładzie.