Nowe prawa dla pracowników - rodziców dzieci niepełnosprawnych

Pracownicy sprawujący opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi będą mogli wnioskować u pracodawcy o zastosowanie bardziej elastycznych formy zatrudnienia. Uzyskają również prawo do zasiłku opiekuńczego za dłuższy okres. Sprawdź szczegóły.

Monitoring w pracy

Przypominamy, iż aktualnie Kodeks pracy reguluje zasady stosowania monitoringu w miejscu pracy. Zmiany wynikają z przepisów nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Poznaj szczegóły nowych regulacji.

Kilka sposobów na pozyskanie "pracownika" w sezonie letnim

Zatrudnienie to nie tylko klasyczna umowa o pracę czy umowa zlecenia. Można skorzystać z innych rozwiązań w celu pozyskania osoby do pracy, szczególnie w wakacje, kiedy na rynek wchodzą absolwenci szkół czy uczniowie. Sprawdź, jakie są możliwości i jakie obciążenia dla pracodawcy z tytułu zatrudnienia takich osób.

Jak poprawnie naliczyć wynagrodzenie urlopowe

Za miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, powinien otrzymać wynagrodzenie bliskie temu, jakie zwykle dostaje za cały miesiąc pracy. Jednak obliczanie wynagrodzenia urlopowego nie jest łatwym zadaniem i może przysporzyć kłopotów nawet doświadczonemu specjaliście. W opracowaniu prezentujemy najczęstsze problemy przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop i podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Dla kogo w firmie mydło, ręcznik czy herbata

Pytanie: W naszym zakładzie mamy zarządzenie, z którego wynika m.in., że pracownikom należy się mydło, herbata i ręcznik, jeżeli posiadają umowę o pracę. Co w sytuacji, gdy pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim lub gdy pracownik pobiera świadczenie rehabilitacyjne. Czy też należy im kupować środki higieny osobistej?

Czy na wniosek pracownika można wypłacić odprawę emerytalną z opóźnieniem

Pytanie: Pracownik samorządowy wystąpił do pracodawcy z prośbą o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron 31 lipca 2018 r. w związku z zamiarem przejścia na emeryturę. Z akt osobowych posiadanych przez pracodawcę wynika, że posiada uprawnienia do nabycia emerytury na dzień rozwiązania stosunku pracy. Jednocześnie pracownik zaznaczył, iż odprawę emerytalną chciałby mieć wypłaconą w styczniu 2019 r. po uzyskaniu przez niego i okazaniu byłemu pracodawcy decyzji w sprawie przyznania emerytury. Pracownik posiada jeszcze jeden stosunek pracy (1/2 etatu) i bardzo prawdopodobne, że rozwiąże go dopiero z 31 grudnia 2018 r. Pracodawca stoi na stanowisku, że w przedstawionej sytuacji powinien wypłacić odprawę w dniu rozwiązania stosunku pracy, aby nie narazić się na konieczność wypłaty pracownikowi odsetek. Co w sytuacji gdy pracownik faktycznie przejdzie na emeryturę dopiero w styczniu 2019 r.?

Czy kara porządkowa nałożona na pracownika wyklucza podwyżkę pensji

Pytanie: Pracownik został ukarany karą porządkową (naganą). Po upływie 5 miesięcy od tamtego zdarzenia pracodawca zamierza zwiększyć pracownikowi wynagrodzenie zasadnicze. Czy jakiekolwiek przepisy uniemożliwiają lub zabraniają wykonanie tej czynności?