Wykonywanie umowy zlecenia na urlopie macierzyńskim

Pytanie: Zleceniobiorczyni zawarła z naszą firmą umowę zlecenia do 31 stycznia 2019 roku. Obecnie jest na urlopie macierzyńskim do 6 lutego 2019 r. , a po nim będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego. Chciałaby jednak dalej realizować zlecenie. Jakie składki powinniśmy odprowadzić od tej umowy zlecenia? Co w przypadku przedłużenia umowy zlecenia na dalszy okres i wykonywania jej na urlopie macierzyńskim do 6 lutego 2019 r., a potem na urlopie rodzicielskim?

W jakiej wysokości odprawę wypłacić księgowej w gminnej jednostce kultury

Pytanie: Gminna Biblioteka publiczna jest samorządową instytucją kultury, w której pracuje główna księgowa na 1/4 etatu. W tym roku odchodzi na emeryturę. Czy przysługuje jej odprawa emerytalna 3-miesięczna czy 6-miesięczna?

Rozliczenie składek za styczeń z uwzględnieniem zmian w programie Płatnik

Rozliczenie składek za styczeń 2019 r. w lutym 2019 r. należy przygotować w nowej wersji programu Płatnik. Jeśli pracownik w styczniu 2019 r. osiągnie przychody za lata ubiegłe (np. otrzyma nagrodzę roczną za 2018 r.), płatnik dodatkowo przekazuje obok raportu ZUS RCA także nowy dokument ZUS RPA. Taki sposób postępowania obowiązuje przy rozliczaniu składek za każdy miesiąc, w którym nastąpi wypłata za lata ubiegłe. Zapoznaj się ze szczegółami nowych rozwiązań.

Przyjęcie studenta na praktykę w jednostce samorządowej

Pytanie: Do urzędu gminy zwróciła się studentka z prośbą o przyjęcie jej na bezpłatne praktyki, które są jej niezbędne do ukończenia studiów. Czy urząd może przyjąć osobę na bezpłatne praktyki? Jeśli tak to jakie dokumenty należy od tej osoby przyjąć? Czy należy zawrzeć jakąś umowę? Dodam, że ta osoba legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Pracownika z umową terminową można także przywrócić do pracy

Niemożność przywrócenia do pracy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas określony, któremu niezgodnie z prawem wypowiedziano tę umowę jest niekonstytucyjna. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w jednym z ostatnich wyroków. Dowiedz się, czy dotyczy to każdego pracownika.

Praca nakładcza – ze składkami, czy bez

Pytanie: Chcemy zatrudnić dwie osoby na podstawie umów o pracę nakładczą, którą będą świadczyć w miejscach ich zamieszkania. Jakimi ubezpieczeniami będą objęte wspomniane osoby oraz od jakich podstaw powinniśmy liczyć poszczególne składki, a także jak je wykazywać w drukach ubezpieczeniowych?

Odprawa ekonomiczna - kiedy przysługuje i jak ją rozliczyć

Jedną z odpraw towarzyszących ustaniu stosunku pracy jest tzw. odprawa ekonomiczna. Jednak nie wszyscy pracodawcy są zobligowani do jej wypłacenia nawet jeśli zwalniają pracownika z przyczyn go niedotyczących np. z powodu ograniczenia etatów. Sprawdź w tekście komu zatem to świadczenie przysługuje i jak je poprawnie rozliczyć.

Na jakich zasadach nauczyciel może pracować na dwóch etatach

Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony na pełnym etacie na zastępstwo może być dodatkowo zatrudniony na niepełnym etacie na innym stanowisku – też nauczycielskim, ale już „normalnie”? A jeśli tak, to jak wówczas liczyć staż, od którego zależą uprawnienia pracownicze dla obu tych etatów? Czy w drugim od nowa? Dla wyjaśnienia: zastępstwo skończy się w październiku, ale ten drugi, niepełny etat byłby już od 1 września.

Kiedy i na jakiej podstawie można pracownikowi obniżyć zasiłek macierzyński

W przypadku gdy pracownica lub pracownik łączą korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, kwota zasiłku macierzyńskiego ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownica lub pracownik pracuje w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jak to poprawnie wyliczyć w 2019 roku? Sprawdź koniecznie na zamieszczonych przykładach.