Pracownik wypowiada umowę – co ze zwrotem kosztów szkolenia zawodowego 

Pracodawca może dochodzić od pracownika, który nie dotrzymał spoczywających na nim zobowiązań co do ukończenia szkolenia lub dalszego okresu zatrudnienia zgodnie z uzyskanymi kwalifikacjami zawodowymi, zwrotu realnie poniesionych kosztów zakończonego (przerwanego) szkolenia w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia. 

Pracownicy 60+ w szkole: czy można ich zatrudnić, czy mogą dalej pracować

W wytycznych GIS dotyczących COVID–19 znajduje się zalecenie dotyczące ochrony przed zarażeniem koronawirusem pracowników powyżej 60  roku życia. Czy w tym świetle możliwe jest zatrudnienie nauczyciela–emeryta oraz kontynuacja pracy przez innych nauczycieli w wieku powyżej 60 roku życia?

Oczekiwanie na wynik testu na koronawirusa – jaki rodzaj nieobecności

Pytanie: Pracownik gospodarczy Domu Pomocy Społecznej nie świadczył pracy od poniedziałku do wtorku z powodu zaleceń z sanepidu i oczekiwaniem na wyniku testu na koronawirusa SARS CoV-2. Jak powinniśmy rozliczyć czas pracy w ewidencji? Czy takiemu pracownikowi można wypłacić w całości wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy? Czy można wypłacić wynagrodzenie postojowe? Czy zgodnie z ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 istnieje możliwość odsunięcia pracownika od pracy z możliwością wypłaty wynagrodzenia z dodatkiem stażowym?

Naliczenie odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie czasami może być kłopotliwe 

Samo wydłużenie okresu wypowiedzenia na podstawie umowy o pracę lub układu zbiorowego pracy nie generuje po stronie pracownika uprawnienia do żądania zapłaty odszkodowania z tytułu wadliwego wypowiedzenia stosunku pracy w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu należnemu za wydłużony okres wypowiedzenia. 

Korekta listy płac przy zerowym PIT dla młodych

Pytanie: Pracownica naszej firmy 30 maja 2020 r. skończyła 26 lat. W sierpniu 2020 r. okazało się, że trzeba skorygować listę płac za marzec 2020 r., gdyż została błędnie wyliczona składka zdrowotna. Czy przy korekcie za marzec 2020 r., trzeba naliczyć podatek, którym od czerwca br. pracownica jest objęta, czy liczymy wg przepisów jakie obowiązywały ją w marcu (zerowy PIT dla młodych)?

Jakie są skutki wyroku skazującego pracownika samorządowego

Pytanie: Dostaliśmy zawiadomienie o skazaniu prawomocnym wyrokiem sądu naszego pracownika obsługi za czyn z art. 178a § 1 kk. Czy zawiadomienie to rodzi jakieś konsekwencje dla stosunku pracy tego pracownika?

Jak rozliczyć wypłatę ekwiwalentu na okulary dla pracownika

Pytanie: Jednostka budżetowa, w ramach działań bhp, chciałaby wypłacić pracownikom ekwiwalent na okulary do pracy przy monitorze. Pracownik nie będzie przynosił faktury. Czy taka forma wypłaty jest dozwolona i czy trzeba to świadczenie opodatkować?

Jak rozliczać wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy za granicę

Wysłanie pracownika do pracy poza granicami Polski w ramach oddelegowania wiąże się przede wszystkim z koniecznością zapewnienia zatrudnionemu wynikających z miejscowego prawa i umów zbiorowych m.in. wynagrodzenia wraz ze stawką za godziny nadliczbowe i minimalnych okresów wypoczynku oraz minimalnego wymiaru płatnego corocznego urlopu wypoczynkowego. Co więcej, obecnie ograniczona jest możliwość stosowania polskiego prawa w zakresie warunków pracy tylko do 12 lub 18 miesięcy oddelegowania, chyba że nasze rodzime przepisy są dla pracownika korzystniejsze.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy – jak dopełnić podstawę ekwiwalentową

Pytanie: Pracownik zatrudniony został zatrudniony 2 czerwca 2020 r. a zwolniony już 12 czerwca 2020 r. Pracował od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Norma czasu pracy dla pracownika w czerwcu 2020 r. wynosiła 160 godzin (20 dni). Pracownik przepracował łącznie 67 godzin, tj. od 2 do 5 czerwca 2020 r. po 8 godzin, od 8 do 10 czerwca po 8 godzin, 12 czerwca przepracował 6 godzin, 6 czerwca (sobota – dzień wolny) przepracował 5 godzin. Razem jest to 67 godzin (8 dni), z sobotą 9 dni. Otrzymał wynagrodzenie w wysokości 4.605,03 zł. Jak należy dopełnić podstawę ekwiwalentową?