Okres zatrudnienia – jak go potwierdzić, gdy nie ma świadectwa pracy

Pytanie: Czy można zaliczyć okres pracy pracownikowi na podstawie karty wynagrodzeń i opłaconych składek ZUS, w przypadku kiedy nie ma wystawionego świadectwa pracy za ten okres z powodu śmierci pracodawcy? Zmarły pracodawca sam prowadził księgowość i nie zatrudniał księgowego. Czy potwierdzenie opłacania składek przez ZUS będzie w tym wypadku miarodajne?

Odpis czy kopia świadectwa pracy – co wydaje pracodawca na wniosek byłego pracownika

Pytanie: Pracownik w 2010 r. wystąpił o sporządzenie odpisu świadectwa pracy. Obecnie (w 2020 roku) ponownie wystąpił o odpis świadectwa pracy. Czy w takiej sytuacji odpis świadectwa pracy sporządzam z oryginału świadectwa pracy czy z odpisu świadectwa pracy?

Obowiązek aktualizacji oceny ryzyka zawodowego w związku z koronawirusem

Pytanie: Proszę o informację, kto opracowuje ocenę ryzyka (w firmie jest dział bhp) i czy ocena ryzyka zawodowego i jej aktualizacja pod kątem COVID-19 jest obligatoryjna? Czy wszyscy pracownicy powinni zapoznać się z informacją o ryzyku czy tylko nowoprzyjęci?

Kiedy wynagrodzenie będzie objęte 50% kosztami uzyskania przychodów – nowa interpretacja ogólna

Minister Finansów wskazał warunki, po spełnieniu których pracodawca może zastosować 50% koszty uzyskania przychodów w odniesieniu do przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez twórców tymi prawami. Sprawdź, jakie praktyczne znaczenie ma interpretacja ogólna Ministra Finansów.

Jak naliczać wpłaty na PPK w razie wystąpienia nadpłaty pensji w związku z chorobą pracownika

W kontekście dokonywania wpłat na PPK powstaje pytanie jak postąpić w sytuacji, gdy w danym miesiącu pracodawca naliczył i potrącił z wynagrodzenia odpowiednią wpłatę, po czym w wyniku powstałej niezdolności do pracy wystąpi nadpłata pensji. Czy trzeba w takiej sytuacji sporządzać korektę wpłaty na PPK?

Interpretacje

Dyscyplinarka możliwa za przewinienie z poprzedniej umowy

Można zwolnić pracownika dyscyplinarnie w ciągu miesiąca od momentu w którym pracodawca (osoba decyzyjna) dowiedział się o ciężkim naruszeniu obowiązków pracowniczych podwładnego. I to nawet jeśli od samego zdarzenia minęło więcej niż miesiąc. Ale jeśli zdarzenie miało miejsce jeszcze w trakcie poprzedniej umowy o pracę? Czy można jeszcze zastosować „dyscyplinarkę”.

Czy zwolnionemu dyscyplinarnie można umorzyć mu pożyczkę z funduszu mieszkaniowego

Pytanie: Pracownika zwolniono dyscyplinarnie. W dniu rozwiązania umowy miał zadłużenie z tytułu pożyczki z zakładowego funduszu mieszkaniowego w kwocie 3841 zł. Po częściowej spłacie pozostało 1.400 zł do spłaty. Po wielokrotnych wezwaniach do spłaty, pracownik nie dokonał tego. Kwota pozostałego zadłużenia istnieje od 2012 r. Czy w tej sytuacji można umorzyć niespłaconą część pożyczki i jednocześnie wystawić PIT-8C z tytułu tego umorzenia?

Czy wypłacane premie uwzględniać do naliczenia kary porządkowej

Pytanie: Pracownik stawił się w stanie nietrzeźwym do pracy. Ponieważ miał tylko 0,2 promila alkoholu, a stan nietrzeźwości liczy się od 0,5 promila, czy mogę ukarać pracownika, czy muszę tylko sporządzić protokół? Jeśli kara w tym przypadku wchodzi w grę, to czy do jej naliczenia mogę wziąć pod uwagę (obok stałego wynagrodzenia) premię uznaniową, jako składnik zmienny z 3 miesięcy?

Czasowe powierzenie innej pracy – o czym informujemy pracownika

Pytanie: Czasowo powierzyliśmy (na mocy art. 42 § 4 kp) dozorcy z lekkim stopniem niepełnosprawności czasowe wykonywanie pracy na stanowisku dozorcy. Do tej pory pracownik pracował w podstawowym systemie czasu pracy na dwie zmiany. Teraz będzie pracował w równoważnym systemie czasu pracy, łącznie z pracą na noc wg harmonogramu. Czy powinniśmy mu wręczyć nową informację o normach czasu pracy?