Pracownik na kwarantannie – rozstrzygnięcia najczęstszych problemów pracodawców

W ciągu ostatnich kilku tygodni liczba zachorowań na COVID-19 stale wzrasta. Chorują wszyscy – pracodawcy, pracownicy, zleceniobiorcy, klienci, a nawet lekarze profilaktycy. Służby sanitarne nie nadążają z wydawaniem decyzji o nakładanych kwarantannach. Czy pracodawca powinien oczekiwać na pisemną decyzję w sprawie nałożenia kwarantanny? Jak usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy, na jakiej podstawie wypłacać wynagrodzenie lub zasiłek? A może po prostu udzielić urlopu wypoczynkowego?

Ograniczenie ulgi abolicyjnej uderzy w pracujących za granicą

Resort finansów przygotował projekt zmian w PIT i CIT. Znalazły się w nim m.in. modyfikacje dotyczące ulgi abolicyjnej od 2021 r. Czy Polacy pracujący za granicą zapłacą wyższe podatki? Co dalej z ulgą abolicyjną?

Od kiedy rozpocząć naliczanie wpłat dodatkowych

Pytanie: Uczestnik PPK złożył pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat dodatkowych w wysokości 1% wynagrodzenia. W jaki sposób podmiot zatrudniający powinien postąpić i od kiedy zacząć dokonywanie wpłat?

Niezadowolenie z wyroku przywracającego do pracy to jeszcze nie mobbing

Nie każde działanie pracodawcy niekorzystne dla pracownika jest działaniem mającym na celu negowanie jego przynależności do zespołu. O mobbingu nie przesądza również istniejący między stronami konflikt bądź też manifestowanie niezadowolenia z wyroku sądu pracy (przywracającego pracownika do pracy).

Niesłusznie naliczany przychód w naturze – jak skorygować rozliczenia podatkowe

Pytanie: Pracodawca potrącał zaliczki na podatek dochodowy od osoby fizycznej w zawyżonej wysokości, uznając niesłusznie, że pracownik osiąga przychód w naturze w wysokości 400 zł miesięcznie. Dotyczy to roku 2019 i kilku miesięcy bieżącego roku 2020. Prawidłowo powinno być 250 zł miesięcznie. Przychód w naturze podlegał też oskładkowaniu. Czy istnieje obowiązek korygowania informacji PIT-11, PIT-4R za rok 2019 i wykazania w nich prawidłowego przychodu pracownika czy można to zrobić na bieżąco pod względem PIT? Jak rozumiemy należy skorygować też deklarację ZUS z roku 2019 i 2020 w związku z zawyżonym przychodem w naturze. Czy składki ZUS w skorygowanych wysokościach również należy uwzględnić w PIT-11 roku 2019 (korekta) czy na bieżąco w tym roku?

Nieobecność nieusprawiedliwiona tuż przed porodem – jak zakwalifikować

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownicę na umowę o pracę od 22 stycznia 2020 r. Dnia 26 maja dotarło do nas zwolnienie lekarskie z kodem B, które trwało do 13 września 2020 r. Natomiast dostarczony akt urodzenia dziecka wskazuje datę urodzenia 21 września 2020 r. Jak usprawiedliwić nieobecność od 14 do 20 września 2020 r.?

Nazwisko osoby zastępowanej w umowie – co wynika z ostatnich stanowisk

Z niedawnych stanowisk resortu pracy i UODO wynika, że lepiej nie podawać w umowie na zastępstwo nazwiska osoby zastępowanej. Jak w takim razie oznaczyć w umowie pracownika zastępowanego?

Można mieć 2 grafiki: oficjalne – cząstkowe i roboczy – dla kadr

W dłuższych okresach rozliczeniowych nie zawsze wiadomo, jaki będzie rozkład w przyszłych miesiącach. Dlatego przepisy pozwalają tworzyć rozkłady obejmujące tylko część okresu rozliczeniowego. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by na własne potrzeby kadry równocześnie prowadziły roboczy rozkład na cały okres rozliczeniowy. Pozwala on kontrolować, czy w całym okresie rozliczeniowym czas pracy zostanie prawidłowo wykorzystany.

Komu można dać dostęp do danych z akt osobowych i dokumentacji pracownika

Pytanie: Komu możemy udostępniać akta osobowe pracowników, a zwłaszcza jakie dokumenty HR może pokazywać np. bezpośredniemu przełożonemu czy bhp-owcowi? Czy można im udostępnić wszystkie dokumenty z akt i innej dokumentacji pracowniczej, czy tylko niektóre?

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy radcy prawnego

Pytanie: Jak powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy radcy prawnego, jeżeli zgodnie z przepisami przebywa on w siedzibie pracodawcy przez 2/5 swojego czasu pracy, a pozostały czas poza siedzibą? Czy w miesięcznej karcie wpisujemy np. przy zatrudnieniu na 1/2 etatu 1 lub 2 dni w siedzibie pracodawcy (w godzinach od-do), a w pozostałe dni określamy również godziny pracy (w godzinach od-do) z adnotacją „poza siedzibą pracodawcy”?