Wypłata dla wdowy po pracowniku nie będzie oskładkowana

Pytanie: Pracownik zginął w wypadku samochodowym. Żonie zmarłego zostaną wypłacone wynagrodzenie, dodatki za pracę w godzinach nocnych oraz część trzynastki. Czy musimy od nich naliczyć składki?

W umowie o zakazie konkurencji opłaca się umieścić zapis o karze umownej

Pracodawcy trudno jest wywalczyć przed sądem odszkodowanie za szkodę, jaką poniósł wskutek naruszenia zakazu konkurencji przez byłego pracownika. I to nawet wtedy, gdy ten nie zaprzecza, że podjął pracę w firmie konkurencyjnej. Łatwiej jest uzyskać korzystny wyrok dotyczący odzyskania odszkodowania, które pracodawca wypłacił pracownikowi zanim odkrył, że umowa o zakazie konkurencji została złamana.

W Płatniku nie można na razie pobrać statusów przetworzenia wysłanych dokumentów

Pytanie: Pracujemy już w nowym Płatniku oznaczonym numerem 9.01.001. Jednak nie ze wszystkich jego nowych funkcji i usprawnień możemy korzystać. Czy jest to prawidłowe?

Sąd nie może ignorować przepisów regulaminu wynagradzania

Regulamin wynagradzania jest aktem zakładowego prawa pracy, a więc nie wolno pomijać jego postanowień, nawet wtedy gdy wydają się one niejasne lub wewnętrznie sprzeczne. Regulamin – jeżeli jest prawidłowo ogłoszony – stanowi obowiązujące prawo i jest stosowany przed ustawą. Wyrok Sądu Najwyższego z 14 stycznia 2013 r. (sygn. II PK 157/13)

Ryczałt za godziny nadliczbowe trzeba rozliczyć z ZUS

Pytanie: W przypadku niektórych pracowników chcemy zastąpić ryczałtem wypłacane im dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy tego typu wypłaty będą również objęte składkami?

Rozszerzono katalog prac, które są dozwolone w niedziele i święta

Od 4 marca w niedzielę i święta można wykonywać prace polegające na świadczeniu usług wykonywanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz urządzeń telekomunikacyjnych. Chodzi o prace na rzecz zagranicznych odbiorców, wykonywane w dniach, które są u zagranicznego odbiorcy dniami pracy, a w naszym kraju dniami wolnymi.

Pracownik nie wzbogaci się przy bezzasadnym rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia

Sam fakt rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika nie oznacza, że nabywa on prawo do odszkodowania z art. 55 § 3 kp. Pracownik nie może żądać tego świadczenia, powołując się na sam fakt rozwiązania umowy ze skutkiem, takim jak wypowiedzenie po stronie pracodawcy. Skutek ten bowiem nie następuje. Wyrok Sądu Najwyższego z 6 lutego 2014 r. (sygn. II PK 199/13)

W jaki sposób wliczać premię prowizyjną od indywidualnej sprzedaży do podstawy zasiłkowej

Pracownica ma ustaloną premię prowizyjną od indywidualnej sprzedaży płatną co miesiąc. Przepisy zakładowe nic nie mówią o tym, czy premia należy się za czas choroby, czy nie, a jej charakter (prowizja od wykonanej pracy) sprawia, że można ją wypracować tylko w czasie, gdy się pracuje. Wypłacana jest w terminie płatności wynagrodzeń, niezależnie od tego, czy pracownik wówczas pracuje. Termin płatności ustalony jest na 25. dzień miesiąca. Jeśli pracownica wypracuje premię po 25. dniu miesiąca, płaci się ją miesiąc później. Pracownica wypracowała premię pod koniec lutego 2014 roku, czyli już po terminie płatności za luty. W połowie marca zachorowała. Czy licząc jej wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, wlicza się całą premię wypracowaną w lutym (także tę wypracowaną na koniec lutego i wypłaconą już w marcu), czy też tylko wypłaconą do 25 lutego? Pracownica chorowała w marcu 2013 roku, tj. od 15 do 22 marca. Otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze 2.950 zł brutto oraz zmienną miesięczną premię prowizyjną, uzależnioną od wyników sprzedaży. Wynagrodzenie oraz premia są wypłacane w jednym terminie, tj. 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc bieżący. Jednakże prowizja zarobiona już po dokonaniu wypłaty w danym miesiącu jest regulowana w następnym terminie płatności. Pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego za marzec. Podstawę zasiłkową należy ustalić z wynagrodzeń i prowizji wypłaconych za okres od marca 2013 roku do lutego 2014 roku. Prowizję wypracowaną za okres od 26 do 28 lutego w wysokości 230 zł pracownica otrzymała dopiero 25 marca, tj. po sporządzeniu listy zasiłkowej za marzec.

Pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy dla kierowców na zleceniu

Pytanie: Firma zatrudnia na umowę zlecenia kierowców autobusów, którzy dowożą i rozwożą uczniów w dni robocze. Pracują zatem łącznie tylko po kilka godzin dziennie. Ze względu na to, iż dopiero rozpoczynamy współpracę z firmą z branży transportowej i nie mamy doświadczenia w rozliczaniu tego typu pracowników, prosimy o pomoc w określeniu obowiązków, jakie mamy wobec nich. Czy oprócz przygotowania umów i rachunków mamy obowiązek sporządzania harmonogramów pracy, pilnowania czasu pracy tych kierowców? Jeśli tak, to w jaki sposób tego dokonać?