Zawarcie długiej umowy na czas określony ryzykowne dla pracodawcy

Z punku widzenia pracownika najkorzystniejsza jest dla niego umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony. W praktyce pracodawcy niechętnie jednak decydują się na bezterminowe związanie się z pracownikiem. Zawarcie wieloletniej (np. 5- lub 7-letniej) umowy terminowej bez wyraźnej przyczyny naraża natomiast pracodawcę na zarzut nadużycia prawa albo obejścia przepisów. Podobnie zresztą jak nieuzasadnione rozwiązanie takiej umowy.

Wydłużenie okresu wypowiedzenia pracownikowi samorządowemu może naruszyć przepisy

Pytanie: Czy starosta powiatu, podpisując z pracownikiem samorządowym umowę o pracę, może w jej warunkach zastrzec dłuższy okres wypowiedzenia niż jest to przewidziane w Kodeksie pracy? Przykładowo: pół roku zamiast 3 miesięcy?

Urlop bezpłatny pracownika wykonującego zlecenie wpływa na zmianę tytułu do ubezpieczeń

Pytanie: Zleceniobiorca złożył oświadczenie, że równocześnie w innej firmie jest pełnoetatowym pracownikiem i ze zlecenia nie chce przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Na tej podstawie zgłosiliśmy go tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Otrzymaliśmy informację z ZUS, że osoba ta przez dwa tygodnie z umowy zlecenia powinna podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, ponieważ w tym czasie przebywała na urlopie bezpłatnym. Jakie mamy w związku z tym obowiązki wobec ZUS?

Pracownik, który uległ wypadkowi przy prowadzonej działalności pozarolniczej, nie otrzyma świadczeń wypadkowych

Pytanie: Pracownik zatrudniony w naszej firmie na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą. W lipcu uległ wypadkowi przy prowadzonej działalności. Jednak z działalności nie otrzymał zasiłku, gdyż opłacał tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Zwolnienie lekarskie przedstawił pracodawcy. Czy w takiej sytuacji z umowy o pracę przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, czy wynagrodzenie za czas choroby?

Pracownicze wydatki z tytułu kart parkingowych można uwzględnić w kosztach

Pytanie: Pracownicy naszego banku w ramach realizacji swoich zadań służbowych ponoszą wydatki na opłaty abonamentowe za parkowanie samochodów służbowych poprzez kodowanie na specjalnej karcie parkingowej, tzw. przedpłaty parkingowe. Następnie przy użyciu karty uiszczają w parkomatach opłaty za parkowanie. Pracownicy, którzy dokonali zakupu doładowania, na podstawie określonych w wewnętrznych regulacjach banku dokumentów, występują do pracodawcy o zwrot wydatku. Czy wydatki banku na karty parkingowe pracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Pierwsze rozliczenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego

W sierpniu minął rok, odkąd ustawodawca wprowadził w art. 129 § 2 kp możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego do maksymalnie 12 miesięcy. Zmiana przepisów weszła w życie 23 sierpnia 2013 r., więc zakłady, które zdecydowały się na stosowanie tego rozwiązania od września 2013 roku, kończą właśnie pierwszy roczny okres rozliczeniowy i stają przed obowiązkiem zrobienia bilansu czasu pracy dla całego okresu rozliczeniowego i ostatecznego rozliczenia nadgodzin.

Od wynagrodzenia prezesa za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy trzeba opłacić składki

Pytanie: Prezes zarządu w spółce z o.o. zatrudniony w naszej firmie na podstawie umowy o pracę został odwołany ze swojej funkcji przez radę nadzorczą. Zgodnie z obowiązującą umową przysługuje mu 3-miesięczny okres wypowiedzenia (od 1 czerwca do 31 sierpnia 2014 r.). Zgodnie z zapisami umowy w tym okresie został on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, zachowując prawo do wynagrodzenia. Czy od wynagrodzenia należnego za okres wypowiedzenia trzeba opłacić wszystkie składki?

Obniżenie etatu zamiast urlopu wychowawczego – konieczny aneks i klauzula w umowie

Pytanie: Czy z pracownikiem, który wnioskuje o obniżenie etatu zamiast urlopu wychowawczego, trzeba podpisywać aneks do umowy o pracę? Czy trzeba wówczas zawrzeć w umowie klauzulę o godzinach ponadwymiarowych, za które płaci się jak za nadgodziny?

Nowe funkcje w Płatniku - wsparcie przy tworzeniu raportu z kodem 30 00

Pracownikowi, któremu wypłacono wynagrodzenie w kolejnych miesiącach po ustaniu tytułu do ubezpieczeń (czyli po rozwiązaniu umowy o pracę), należy rozliczyć składki w raporcie ZUS RCA składanym za miesiąc, w którym wypłacono wynagrodzenie z zastosowaniem kodu tytułu ubezpieczeń 30 00 xx. W najnowszej wersji programu Płatnik ZUS udostępnił funkcjonalności, które zapewniają wsparcie w poprawnym utworzeniu takiego raportu.