Stawiennictwo w sądzie w firmowej sprawie w dniu wolnym – bez rekompensaty

Pytanie: Pracownik otrzymał wezwanie do sądu w charakterze świadka. Sprawa dotyczy zakładu pracy a data przesłuchania wypada w wolny dla pracownika dzień wynikający z harmonogramu czasu pracy. Czy w związku z tym powinniśmy zrekompensować pracownikowi okres, w którym stawił się on w sądzie w sprawie dotyczącej zakładu pracy?

RPO: Pracownicy powinni mieć prawo do pozwu zbiorowego o nadgodziny

W sporach pracowniczych bariera ekonomiczna często uniemożliwia samodzielne dochodzenie przez zatrudnionych swoich praw. Umożliwienie pracownikom składania pozwów zbiorowych byłoby korzystne zwłaszcza w takich sprawach jak zwolnienia grupowe czy wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, proponując wprowadzenie takiej możliwości w postępowaniu sądowym.

Pracownicy muszą znać ryzyko związane z wykonywaną pracą

Pytanie: Po kontroli PIP dostaliśmy zalecenie, aby uzupełnić regulamin pracy. Jaki zapis o sposobie informowania pracowników o ryzyku zawodowym powinnam wpisać do regulaminu?

Praca na urlopie wychowawczym - 5 przykładów rozliczania składek

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, która rozpocznie wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę, zawartej z własnym lub innym pracodawcą, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania podlega ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu z tego tytułu. Tytułu do ubezpieczeń nie stanowi przebywania na urlopie wychowawczym.

Potrącenia z nagród – możliwe jedynie według Kodeksu pracy

Nagroda jest świadczeniem uznaniowym, którego wypłata uzależniona jest zazwyczaj od możliwości finansowych pracodawcy. Jako taka nie jest uznawana jako składnik wynagrodzenia. Jednak wypłacona pracownikowi nagroda, mająca charakter premii, podlega takiej samej ochronie jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że ewentualnych potrąceń z tego typu świadczeń można dokonywać w granicach i na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy.

Podstawa wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Pytanie: Pracownica została zatrudniona na okres od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. (umowa rozwiązuje się z upływem czasu, na jaki była zawarta). Pracownica przepracowała tylko kwiecień i maj 2015 roku, za które to miesiące otrzymała wynagrodzenie za pracę. Od 2 czerwca do 27 września 2015 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą, a następnie od 28 września 2015 r. do końca trwania umowy przebywa na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Osoba ta posiada 12 dni niewykorzystanego urlopu z roku 2015 oraz 5 dni z roku 2016. Jaką podstawę należy przyjąć do wypłacenia pracownicy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Okresy pracy za granicą nie podlegają zaliczeniu do „pomostówki”

Emerytury pomostowe są traktowane jako „świadczenia przedemerytalne” w rozumieniu przepisów unijnych, a zatem zagraniczne okresy zatrudnienia w innych krajach UE (lub EOG) nie zaliczają się do okresów składkowych lub nieskładkowych, od których zależy prawo do emerytury pomostowej – wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 marca 2016 r. (sygn. akt III UZP 1/16),powołując się na wcześniejsze stanowisko polskich władz.

Odpowiednie przystosowanie kabiny pojazdu zwolni z wypłaty ryczałtu za nocleg

Kierowcy wykonujący transport międzynarodowy mają zostać objęci stałym ryczałtem na pokrycie kosztów podróży służbowej. Określi on wysokość należności na pokrycie tych kosztów z uwzględnieniem m.in. limitu za nocleg. Ryczałt noclegowy nie będzie musiał być wypłacany, jeżeli pracodawca zapewni kierowcy możliwość noclegu w kabinie o odpowiednim standardzie.

Naliczenie pierwszej części odpisów na ZFŚS

Pracodawcy, którzy utworzyli w 2016 r. zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub kontynuują w tym roku jego prowadzenie, do końca maja mają obowiązek przekazać na konto funduszu pierwszą wpłatę z tytułu naliczonego na początku roku odpisu. Najpóźniej 31 maja środki powinny wpłynąć na rachunek funduszu.

Limity u nowego pracodawcy zwykle liczy się od nowa

Pytanie: Czy po 33 miesiącach można podjąć zatrudnienie w innym podmiocie powiązanym i dzięki temu przedłużyć czas współpracy z pracownikiem na podstawie umów na czas określony?