„Stary” urlop macierzyński w ZUS ZLA a świadectwo pracy

Pytanie: Czy w świadectwie pracy należy podać okres korzystania przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego? Chodzi o sytuację, w której pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim na przełomie 1992 i 1993 r. Wtedy okres urlopu macierzyńskiego określany był przez lekarza na druku zwolnienia lekarskiego. Czy to zwolnienie lekarskie należy wykazać w świadectwie pracy?

„Pierwsza kontrola” PIP na preferencyjnych zasadach

Biorąc pod uwagę dużą liczbę podmiotów będących w kręgu zainteresowania działań kontrolno – nadzorczych PIP oraz dynamiczną sytuację na rynku spora część pracodawców nie była jeszcze poddana kontroli. Do tego typu podmiotów adresowany jest cykl „pierwsza kontrola” o którym mowa w założeniach programowych PIP na lata 2016- 2018. Nie każdy jednak podmiot – póki co nieskontrolowany – będzie mógł liczyć na preferencyjne zasady w trakcie kontroli.

Zwrot nienależnych świadczeń przez ZUS

Maksymalnie 5 lat będzie miał ZUS będzie na wydanie decyzji dotyczącej zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Zmiany nie obejmą płatników, którzy przyczynili się do wypłaty nienależnych świadczeń poprzez podanie nieprawdziwych danych.

Zatrudnienie pracownika – obowiązki pracodawcy

Co musi obecnie zrobić pracodawca zatrudniający nowego pracownika ? W jakim terminie ma to wykonać? Już miesiąc obowiązują nowe przepisy w tym względzie. Warto je zatem przypomnieć.

Zapomogi dla pracowników

W przepisach prawa pracy, podatkowych i ubezpieczeniowych nie ma definicji zapomogi. Zatem musimy sięgnąć do słownika języka polskiego. Powołując się na językowe znaczenie tego wyrazu, przez zapomogę rozumiemy jednokrotną, bezzwrotną pomoc finansową udzielaną komuś kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej. Najczęściej świadczenia te przyznaje się w związku z nieprzewidzianymi, losowymi zdarzeniami, które dotknęły pracownika i jego rodzinę. Ale nie tylko. Na jakiej podstawie wypłacamy zapomogę i jak ją powinniśmy rozliczyć? Warto zapoznać się z tekstem.

W jaki sposób jest chroniona odprawa emerytalno-rentowa

Pracownikowi przechodzącemu na emeryturę/rentę wypłacamy odprawę. Niekiedy okazuje się, że osoba ta ma pewne niespłacone zobowiązania, co zazwyczaj przekłada się na konieczność dokonania potrąceń. Czy przysługująca pracownikowi odprawa emerytalno-rentowa objęta jest potrąceniami? Zagadnienie to prezentujemy na przykładzie.

Ustalenie prawa do renty – obowiązki dokumentacyjne pracodawcy

Pytanie: ZUS przyznał pracownikowi rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Pracownik nadal pracuje i nie ma planuje przerywać pracy, ponieważ jego częściowa niezdolność do pracy nie koliduje z pracą na pół etatu w naszej firmie. Czy mamy obowiązek powiadomić ZUS o tym, że pracownik dostał rentę?

Rozliczanie świadczeń chorobowych pracownika zatrudnionego u kilku pracodawców

Osoby zatrudnione jednocześnie u więcej niż jednego pracodawcy mają prawo do wypłaty świadczeń związanych z chorobą i macierzyństwem – od każdego z nich z osobna. Sprawdźmy zatem, jak je rozliczać.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w czasie zwolnienia lekarskiego

Pytanie: Pracownica jest nauczycielem w przedszkolu. Już 3 tydzień przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z laserowym zabiegiem okulistycznym, na którym jest wpisany kod oznaczający, że chory może chodzić. Według lekarzy przez kilka tygodni nie powinna się przeciążać, unikać schylania się itp. Podejrzewamy, że w czasie zwolnienia pracownica brała udział w kilkugodzinnym kursie uzupełniającym wiedzę pedagogiczną. Nie było ono obowiązkowe ani też organizowane przez zakład pracy. Czy pracownica miała prawo uczestniczyć w tego typu kursie? Nie jest to przecież „zwykła czynność życia codziennego”.