WYDANIE ONLINE

Minister Zdrowia wydał dwa rozporządzenia, w następstwie których odwołano stan epidemii związany z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, i jednocześnie wprowadzono w tym zakresie stan zagrożenia epidemicznego. Jakie skutki wynikają z tego dla pracodawcy?

czytaj więcej »

Pracodawcy będą mogli zgłaszać oferty pracy za pomocą specjalnego portalu dedykowanego poszukującym pracy obywatelom Ukrainy. Tak wynika z najnowszego projektu zmian w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy.

czytaj więcej »

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował projekt, który podwyższa należności z tytułu podróży służbowych. Ile wyniosą one po zmianach?

czytaj więcej »

Nowe przepisy o obronie Ojczyzny wprowadziły wiele uprawnień dla pracowników, którzy zgłoszą się do odbywania służby wojskowej (o czym pisaliśmy szerzej w poprzednim wydaniu). Są to ochrona przed zwolnieniem z pracy, urlop bezpłatny na czas szkolenia i rotacyjne pełnienie służby. Warto pamiętać, że przepisy zmodyfikowały również zasady proporcjonalnego ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego za okresy służby wojskowej. Sprawdźmy, o jakie sytuacje chodzi.

czytaj więcej »

Po wejściu w życie planowanej nowelizacji Kodeksu pracy informacja o warunkach zatrudnienia zostanie poszerzona o wiele dodatkowych punktów, o których pracodawca obecnie nie musi informować pracownika. Nowe będą też terminy wydawania i aktualizowania informacji. Sprawdź co zmieni się w informacji z art. 29 Kodeksu pracy.

czytaj więcej »

Kary porządkowe, w tym także kary, które uległy zatarciu ze względu na upływ czasu, mogą być brane pod uwagę jako przesłanka do rezygnacji z dalszego zatrudniania pracownika w sytuacji, gdy dochodzi do likwidacji jednostki w ramach zmian organizacyjnych związanych z reformą administracji publicznej.

czytaj więcej »

Dane dotyczące umów o pracę, warunków zatrudnienia i wynagradzania urzędników samorządowych, zajmujących zwłaszcza kierownicze stanowiska, stanowią informację publiczną co do zasady. Jednakże nie wszystkie dane mogą być ujawnione, a to ze względu na konieczność respektowania prawa do prywatności danego urzędnika.

czytaj więcej »

Członkowie komisji egzaminacyjnych, powoływani w skład komisji egzaminacyjnych (…) podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach [opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – przyp. red.], z tytułu pobieranego przez nich wynagrodzenia w związku z pełnioną funkcją.

czytaj więcej »

Czas szkolenia podnoszącego kwalifikacje zawodowe pracownika podlega wliczeniu do czasu pracy jedynie gdy odbywa się w godzinach pracy i na polecenie lub za zgodą pracodawcy. Jeżeli pracownik musi dojechać na miejsce szkolenia np. do innej miejscowości, a pracodawca wystawi pracownikowi dokument delegacji, czas szkolenia powinien zostać rozliczony tak, jak podróż służbowa.

czytaj więcej »

Już od 1 lipca 2022 r. płatnicy, przy obliczaniu miesięcznych zaliczek na podatek, będą musieli stosować zmiany, które od tego dnia wejdą w życie. Nastąpi powrót do ich obliczania w prostszy sposób. Przeanalizujmy wprowadzane zmiany i sprawdźmy, jak naliczać wynagrodzenia pracowników na listach płac.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym, pracuje od poniedziałku do piątku w stałych godzinach (9.00–17.00). Złożył wiosek o wolne w celu załatwienia sprawy osobistej (w godzinach 9.00–15.00 w środę oraz 9.00–12.00 w czwartek), częściowo chciałby odpracować to też od razu w środę, pracując do godz. 23.00 (6 godzin odpracowania). Pracownik wykonuje pracę bardzo samodzielną, przez sieć internetowa, więc z punktu widzenia organizacyjnego nie ma z tym problemu. Czy odpracowanie takie jest możliwe, skoro w czwartek pracownik zacznie faktycznie pracę dopiero w południe (będzie miał 13 godzin od zakończenia pracy w środę do jej rozpoczęcia w czwartek)?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 czerwca zatrudnimy osobę na stanowisku księgowej, która do 31 maja zatrudniona jest na stanowisku specjalisty ds. handlowych. U poprzedniego pracodawcy wykonywała okresowe badania lekarskie w marcu 2022 r.. Czy można uznać te badania i orzeczenie lekarskie (wydane 16 marca 2022 r. z datą następnego badania 30 kwietnia 2025 r.) jako badania wstępne u nas?

czytaj więcej »

Pytanie: Ze względu na możliwe czynniki szkodliwe występujące na dotychczasowym stanowisku pracy, pracownica w ciąży została do dnia porodu przesunięta na inne stanowisko. Czy wykonywanie pracy na zmienionym stanowisku pracy należy również wykazać w świadectwie pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica zatrudniona w naszej firmie, która ma prawo do emerytury, nie pobiera tego świadczenia. Złożyła wniosek o zastosowanie ulgi dla seniora. Pracownicy będzie wypłacana nagroda jubileuszowa. Czy ta nagroda będzie opodatkowana i co w sytuacji gdy pracownica będzie odchodzić na emeryturę, czy odprawa będzie opodatkowana?

czytaj więcej »

Pytanie: Z pracownikiem została zawarta umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie został zawarty zapis, że po ustaniu zatrudnienia przysługuje odszkodowanie w kwocie równej 25% zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego brutto należnego za ostatni pełny miesiąc kalendarzowy stosunku pracy. Pracownik ma umowę w której istnieje zapis że wynagrodzenie składa się z płacy zasadniczej, premii uznaniowej w wysokości 25% płacy zasadniczej, ponadto miał wypłacane nagrody. Zgodnie z zapisem umowy czy do podstawy tego odszkodowania należy przyjąć wszystkie składniki czy tylko wynagrodzenie zasadnicze? Ponadto czy od takiego odszkodowania po ustaniu zatrudnienia należy naliczyć podatek z uwzględnieniem kosztów uzyskania i kwoty wolnej 425 zł oraz składki ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego upływa w czasie pobierania przez niego świadczenia rehabilitacyjnego. Kiedy wypłacić nagrodę jubileuszową – w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego, czy po jego zakończeniu?

czytaj więcej »

Pytanie: 24 lutego zakończyła u nas pracę pracownica, która przeszła na emeryturę. Wypłaciliśmy jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop – niestety omyłkowo nie w całości (pozostało do wypłaty jeszcze 6 godzin). Przez marzec pracownica nie pracowała w naszej spółce. Ponownie zatrudniliśmy ją 1 kwietnia. Muszę wypłacić ten zaległy ekwiwalent do 11 kwietnia. Jak powinnam to zrobić? Z jakim kodem? Wypłata w firmie jest do 10. następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, czyli z przesunięciem. Zarejestrowałam już pracownicę w ZUS z kodem 01 10 10. Nie mogę tego zrobić z wypłatą za marzec płatną do 10. kwietnia, bo nie pokazuje mi się w systemie (nie pozostawała w marcu w zatrudnieniu). Czy ten ekwiwalent w wysokości 94,14 zł brutto jest oskładkowany, opodatkowany i czy naliczamy koszty uzyskania przychodu i ulgę?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie co oznacza, że składniki wynagrodzenia przyjmowane do podstawy wymiaru, przyjmowane są po dopełnieniu, bez dopełniania lub w wartości minimalnej?

czytaj więcej »