WYDANIE ONLINE

Już wiadomo, że w 2023 r. płaca minimalna wrośnie dwukrotnie, najpierw od stycznia, a potem od lipca. W tekście sprawdzimy na konkretnych przykładach, jak wzrost płacy minimalnej przełoży się na listy płac pracowników. Wyjaśnimy też, jak wzrost wynagrodzenia minimalnego w 2023 roku wpłynie na inne świadczenia.

czytaj więcej »

Ministerstwa Zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach ustawy antycovidowej. Wśród planowanych nowości jest m.in. zmiana mająca na celu przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników. Obecnie nadal obowiązują przepisy, które zawieszają obowiązek przeprowadzania takich badań na czas epidemii.

czytaj więcej »

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Celem projektowanej ustawy jest przede wszystkim usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz ograniczenie występujących nadużyć, jak również pełna elektronizacja postępowań.

czytaj więcej »

Resort rodziny przygotował projekt rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, który ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Nowe przepisy rozporządzenia nakażą określać, czy wypadek przy pracy miał miejsce podczas jej wykonywania w siedzibie firmy, czy podczas pracy zdalnej. Ta ważna zmiana przełożyć się może na wzrost składki wypadkowej dla pracodawców.

czytaj więcej »

Szczególna ochrona stosunku pracy działacza związkowego przysługuje z racji członkostwa w konkretnym związku zawodowym. Natomiast rezygnacja z członkostwa w jedynym związku i wstąpienie do nowo utworzonego związku niweczy ochronę wynikającą z bycia działaczem w pierwszym związku zawodowym.

czytaj więcej »

Bezrobotny obowiązany jest podać przyczynę niestawiennictwa w wyznaczonym terminie w urzędzie pracy w związku z przedstawieniem mu ofert pracy. Brak usprawiedliwienia powoduje odebranie statusu bezrobotnego także wówczas, gdy bezrobotny nie stawił się w dniu wskazanym w pouczeniu zawartym w wezwaniu, jeżeli pismo doręczono mu już po wyznaczonym dniu stawiennictwa.

czytaj więcej »

Pytanie Redakcji: Czy po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu pracy wnioski danego pracownika dotyczące pracy zdalnej można będzie trzymać razem np. w aktach osobowych tego pracownika w podczęści, czy trzeba będzie je umieszczać w różnych miejscach dokumentacji pracowniczej w zależności od tego, czego wniosek dotyczy? Przykładowo, wnioski o pracę zdalną lub o obniżenie wymiaru etatu w ramach elastycznej organizacji pracy – trzeba będzie przechowywać w aktach osobowych, a wnioski o ruchomy czas pracy lub system weekendowy – w dokumentacji dotyczącej ewidencjonowania czasu pracy? Gdzie powinien być przechowywany wniosek o przerywany czas pracy w ramach elastycznej organizacji pracy?

czytaj więcej »

W przypadku gdy pracodawca poleci pracownikowi wzięcie udziału w szkoleniu, szkolenie takie powinno zostać sfinansowane przez pracodawcę i w całości wliczane do czasu pracy. Taka podstawowa reguła leży u podstaw przygotowywanej nowelizacji Kodeksu pracy. Sprawdźmy, jakie są praktyczne skutki przygotowywanych zmian.

czytaj więcej »

Obecnie oświadczenie PIT-2 w sprawie stosowania miesięcznie kwoty zmniejszającej podatek pracownik może złożyć tylko jednemu płatnikowi. Oświadczenia nie składa ani zleceniobiorca ani pracownik z własną działalnością gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Od 1 stycznia 2023 r. stan ten ulegnie zmianie. Pojawi się nowy wzór oświadczenia, który nie będzie dotyczył tylko i wyłącznie kwoty zmniejszającej podatek. Ponadto, wieloetatowiec będzie mógł korzystać z kwoty zmniejszającej u kilku płatników. Szczegóły w artykule.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony przebywa na urlopie wychowawczym do 30 września 2022 r. i będzie przedłużała urlop wychowawczy jeszcze na rok – do 30 września 2023 r. Zatrudniliśmy pracownicę na umowę na zastępstwo (nie wskazując w umowie daty do kiedy). Pracownica zatrudniona na umowę na zastępstwo, przedstawiła zwolnienie lekarskie z kodem B i aktualnie przebywa na urlopie rodzicielskim do 6 kwietnia 2023 r. Zatrudniliśmy kolejnego pracownika na umowę na zastępstwo za pracownicę, która aktualnie przebywa na urlopie wychowawczym. Jak powinniśmy postąpić z pracownikami na umowę na zastępstwo, kiedy najlepiej rozwiązać umowę? Czy możemy mieć dwóch pracowników na umowę zastępstwo „fizycznie” w pracy, przy założeniu, że pracownica, która obecnie przebywa na rodzicielskim, wróci do pracy od 7 kwietnia 2023 r. i w tym samym czasie będzie dwóch pracowników na zastępstwo?

czytaj więcej »

Pytanie: Co może zrobić pracodawca, jeśli pracownik (menedżer) choruje, leczy się i nie jest zdolny do pracy? Pracownik ten przedstawia L4 po 29 dni i wraca do pracy tak, aby nie kierować go na badania kontrolne. Jakie możliwości ma więc pracodawca? Czy wolno mu nie dopuścić tego pracownika do pracy? Czy może wysłać go na dodatkowe badania, skoro pracownik ten zarządza innymi ludźmi, a jest niezdolny do jasnej oceny sytuacji (ma problemy natury psychicznej)?

czytaj więcej »

Pytanie: Żona przedsiębiorcy jest osobą współpracującą w firmie. Dodatkowo została zatrudniona przez przedsiębiorcę na umowę o pracę na pełny etat z wynagrodzeniem brutto 10.500,00 zł. Wiemy, że składki na ubezpieczenia opłacam nadal powinny być opłacane jak za osobę współpracującą. Jak będzie wyglądała lista płac (dodatkowo w sytuacji, gdy żona będzie przebywała w trakcie miesiąca na zwolnieniu lekarskim)? Kto powinien wypłacić zasiłek chorobowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dorosły syn, który pracuje jest jako członek rodziny uprawniony do otrzymania po zmarłej mamie odprawy pośmiertnej? Mama zmarła w trakcie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Czy pracodawca może wypłacić odprawę pośmiertną oraz wynagrodzenie i inne świadczenie ze stosunku pracy synowi, który ma skończone 44 lata?

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie działania należy podjąć w przypadku śmierci pracownika, który nie posiada członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej. Pracownik zmarł. Nie był objęty ubezpieczeniem na życie w firmie. Jest osobą rozwiedzioną i ma dwie córki w wieku powyżej 26 lat. Mamy wątpliwości, jakie dokumenty powinny przedłożyć córki abyśmy mogli wypłacić świadczenia po zmarłym pracowniku? Czy może to być oświadczenie córek czy też konieczne są bardziej formalne postanowienia o spadku np. notarialne, sądowe? Czy powinniśmy naliczać podatek od pozostałych świadczeń?

czytaj więcej »

Pytanie: Muszę stworzyć jedno stanowisko pracy łączące dwa – pracownik produkcjo-magazynowy. Takiego zawodu nie ma jednak w kodach zawodu, Czy lepiej zrobić badania pracownikowi na takie połączone stanowisko i przeszkolić bhp, a tylko wpisać w zakresie obowiązków czynności z obu, a zatrudnić jako pracownik produkcji? Czy mogę wpisać w umowę takie stanowisko? Jak go wtedy zgłosić w ZUS?

czytaj więcej »