WYDANIE ONLINE

Ustawodawca postanowił zastąpić, szczegółową regulacją różnych aspektów pracy zdalnej, dość ogólną regulację wprowadzoną w czasie pandemii? Jakie obowiązki będzie miał pracodawca w zakresie ochrony danych osobowych przy wprowadzeniu pracy zdalnej?

czytaj więcej »

Wraz z wprowadzeniem do Kodeksu pracy nowych przepisów umożliwiających kontrole trzeźwości pracowników, wśród pracodawców pojawiło się wiele pytań m.in. o to, czy każdy z nich musi, może bądź powinien określić zasady kontroli trzeźwości, np. w regulaminie pracy? Czy od 21 lutego 2023 r. zakład pracy powinien być wyposażony w alkomat lub inne urządzenie stwierdzające obecność alkoholu w organizmie pracownika, posiadające ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie? A także, kto w zakładzie pracy miałby być uprawniony do przeprowadzenia takiego badania?

czytaj więcej »

Gotowe są nowe wzory formularzy ZUS DRA i ZUS RCA, które mają umożliwić wypełnianie przez płatników dokumentów ubezpieczeniowych oraz rozliczanie składek po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem 2.0.

czytaj więcej »

Zmodyfikowane zasady sporu zbiorowego, w tym strajku przewiduje projekt ustawy o sporach zbiorowych. Ma ona wejść w życie w terminie miesiąca od ogłoszenia.

czytaj więcej »

Aby dostać wynagrodzenie z dodatkiem za nadgodziny trzeba taką pracę faktycznie wykonywać. Pozostawanie tylko w gotowości do pracy nie jest pracą nadliczbową, a wypłacanie wynagrodzenia za czas wolny spędzony w miejscu pracy nie oznacza, że taki odpoczynek zalicza się do czasu pracy.

czytaj więcej »

Aby móc potrącić koszty nauki czy studiów z wynagrodzenia pracownika trzeba albo wpisać stosowną klauzulę do umowy szkoleniowej (w której pracownik wyrazi zgodę na takie potrącenie), albo uzyskać tytuł wykonawczy. Możliwe jest przewidzieć w umowie szkoleniowej kary za jej naruszenie – w tym za przedwczesne rozwiązanie umowy.

czytaj więcej »

Zdarza się, że po długiej chorobie pracownik nie jest od razu w stanie wykonać badań kontrolnych (gdyż jest to z różnych przyczyn niemożliwe) i musi na nie czekać np. kilka dni. Jak potraktować te dni? Czy (i jak) za nie zapłacić? Czy można wypowiedzieć wówczas umowę pracownika przed wykonaniem badań (gdyż pracodawca chce zwolnić pracownika i nie opłaca mu się już zlecać mu badań)?

czytaj więcej »

7 kwietnia 2023 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną. Dzięki nowym regulacjom pracownicy będą mogli łączyć życie zawodowe z prywatnym korzystając również z modelu pracy hybrydowej. Praca taka będzie mogła być wykonywana na podstawie uzgodnień stron, na polecenie pracodawcy albo na wniosek pracownika należącego do uprawnionego kręgu osób. W zależności od sytuacji, odmiennie kształtować się będą prawa i obowiązki stron stosunku pracy oraz kwestie związane z prowadzeniem dokumentacji.

czytaj więcej »

W ustawie o pracowniczych planach kapitałowych przewidziany jest automatyczny zapis do programu oszczędnościowego. Pierwszy taki auto-zapis przypada w 2023 r. Osoby zatrudnione, które nadal nie chcą uczestniczyć w „planach” muszą jak najszybciej złożyć deklarację rezygnacji z PPK. W przeciwnym razie zostaną wciągnięte w system odkładania na przyszłość i podmiot zatrudniający będzie obowiązany naliczać i pobierać im stosowne wpłaty. Oczywiście autozapis dotyczy jedynie osób znajdujących się w odpowiednim przedziale wiekowym.

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej firmie wprowadzamy pracę zdalną (3 rodzaje) w regulaminie pracy zdalnej. Czy muszę podpisać z pracownikiem dodatkowo aneks do umowy, który będzie zawierał miejsce wykonywania pracy (miejsce zamieszkania pracownika), zgodnie z podanymi w dokumentacji kadrowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Wręczyliśmy wypowiedzenie pracownikowi z 3 miesięcznym wypowiedzeniem z przyczyn niedotyczących pracodawcy. Pracownik ma problemy alkoholowe. Obecnie można prewencyjnie kontrolować trzeźwość pracowników i taką kontrolę prewencyjną mamy zamiar wprowadzić. Czy w związku z tym, jeśli pracownik ten, będąc w okresie wypowiedzenia zostanie skontrolowany a kontrola wykaże, że jest pod wpływem alkoholu, to można rozwiązać umowę na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, czy należy traktować priorytetowo wcześniej wręczone wypowiedzenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik został zwolniony z przyczyn organizacyjnych. Wypowiedzenie otrzymał on i trzy inne osoby. Przed sądem dochodzi odszkodowania, wskazując, że pracodawca jako przyczynę zwolnienia bezprawnie wskazał odmowę uczestnictwa w sobotnich szkoleniach z obsługi programów księgowych wprowadzanych do użytku w firmie. Pracownik twierdzi, że takie szkolenie nie mogło odbywać się poza godzinami pracy. Czy sąd może oddalić powództwo pracownika? Jak ma się bronić pracodawca?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica do 20 stycznia 2023 r. przebywała na urlopie wychowawczym. Miała stawkę 3.100 zł brutto, pracowała cały etat. Pracownica powróciła z urlopu wychowawczego i ma od 21 stycznia 2023 r. zmieniony etat na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 1.800 zł brutto. Ile będzie wynosić jej wynagrodzenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracodawca, sprawdzając oświadczenia o dochodach składane przez pracownika do ZFŚS, może kwestionować ich prawdziwość, np. weryfikując dlaczego pracownik nie wykazuje małżonka, gdyż twierdzi, że osoba ta już z nim nie mieszka i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego? Czy pracodawca może takie informacje kwestionować i je sprawdzać?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik szkoły nabywa prawo do nagrody jubileuszowej 2 września 2024 r. Likwidacja szkoły ma nastąpić 31 sierpnia 2024 r. Czy możliwa jest wcześniejsza wypłaca nagrody jubileuszowej w związku z likwidacją szkoły? 

czytaj więcej »

Pytanie: Zleceniobiorcy będą od lutego mają możliwość korzystać z zakwaterowania. Czy świadczenie w naturze w postaci zakwaterowania zleceniobiorcy w lokalu mieszkalnym, który jest własnością płatnika, stanowi podstawę do naliczania składek ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 24 stycznia do 10 lutego 2023 r. nasza pracownica opiekowała się chorym dzieckiem. W okresie 12 miesięcy poprzedzających opiekę w każdym miesiącu pracownica nie przepracowała pełnego miesiąca z różnych powodów: choroby własnej, opieki nad dzieckiem, urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego. Jak w tej sytuacji należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego?

czytaj więcej »

Pytanie: Komu przysługuje zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby powracające z urlopów związanych z rodzicielstwem?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jednostki budżetowej został zwolniony 29 listopada 2022 r. i następnie ponownie zatrudniony 1 grudnia 2022 r. Otrzymał dodatkowe wynagrodzenie roczne za cały rok 2022 r. Obecnie pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jak ustalić podstawę do wynagrodzenia chorobowego?

czytaj więcej »