WYDANIE ONLINE

Czy zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca może zobowiązać pracownika do nieujawniania wysokości swojego wynagrodzenia albo czy może swobodnie informować pracowników o wysokości wynagrodzeń innych pracowników? Czym jest tajemnica wynagrodzenia, tajemnica przedsiębiorstwa, jaka jest relacja między tajemnicą wynagrodzenia a dobrami osobistymi pracownika? Dowiedz się także co o tym wszystkim stanowi Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania.

czytaj więcej »

W przypadku pracy zdalnej (z wyjątkiem pracy zdalnej okazjonalnej) pracodawca musi pokryć pracownikowi koszty takiej pracy np. koszty energii, usług internetowych i inne niezbędne. Można z tego tytułu płacić pracownikowi ekwiwalent, ale zwykle pracodawcy wolą ryczałt. Powstał jednak dylemat: czy ryczałt pomniejsza się za czas nieobecności pracownika w pracy? Kwestię tą rozstrzygnęła niedawno inspekcja pracy.

czytaj więcej »

Nie wszystkie składniki wynagrodzenia wliczamy do płacy minimalnej. Dodatek za szczególne warunki pracy przestanie być uwzględniany przy ustalaniu wynagrodzenia minimalnego od 1 stycznia 2024 r.

czytaj więcej »

Telepraca transgraniczna porozumienia oznacza pracę zdalną (telepracę) wykonywaną z państwa zamieszkania przy zachowaniu połączenia cyfrowego ze środowiskiem pracy pracodawcy, którego siedziba znajduje się w państwie innym niż państwo zamieszkania. Od 1 lipca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przystąpił do Porozumienia ramowego w sprawie stosowania art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w przypadkach zwyczajowej telepracy transgranicznej. Jakie ma to znaczenie dla zatrudnionych?

czytaj więcej »

Kwota wynagrodzenia musi być precyzyjnie wskazana we wniosku o zezwolenie na pracę cudzoziemca. Jednak dopuszcza się określenie wynagrodzenia zarówno w formie kwoty miesięcznej jak i stawki godzinowej.

czytaj więcej »

Załóżmy, że pracownik został poszkodowany w wyniku nagłego zdarzenia w miejscu i w godzinach pracy – ale pracodawca nie przyczynił się do tego i nie miał z tym nic wspólnego. Okazuje się, że takie zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy.

czytaj więcej »

Pracownik może wziąć urlop opiekuńczy na bliską osobę lub współmieszkańca, jeśli takie osoby wymagają opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Czy zatem mamy prawo pozyskiwać i przetwarzać informacje o stanie zdrowia takich osób? Czy pracownik musi podać informację np. na co chorują, albo jaką operację przeszli? Odpowiedź na to pytanie wynika z niedawnego stanowiska resortu pracy.

czytaj więcej »

Od 19 sierpnia 2023 r. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy z 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1523). Kwestie objęte przedmiotową ustawą nie były dotychczas uregulowane w obowiązujących przepisach. Obowiązywały natomiast przepisy pokrewne zawarte w ustawie z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Po 19 sierpnia 2023 r. przepisy tej ustawy mają zastosowanie do stanów faktycznych i prawnych regulowanych ustawą o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym jedynie w ograniczonym zakresie.

czytaj więcej »

11 sierpnia 2023 roku weszła w życie ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1586). Nowe przepisy znowelizowały ustawę okołobudżetową na 2023 r., przyznając pracownikom sfery budżetowej i nauczycielom prawo do dodatkowych świadczeń pieniężnych.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni. W trakcie trwania zwolnienia skończyły się okresowe badania lekarskie. Czy po zakończonym zwolnieniu pracownik może iść na urlop wypoczynkowy? Pracownik również złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę. Czy pracownik musi przed zakończeniem stosunku pracy dostarczyć aktualne badania?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy dwóch pracowników na podstawie umowy o pracę na okres próbny. U obu pracowników w treści umowy na okres próbny został wskazany zamiar zatrudnienia na kolejną umowę na czas określony co najmniej 6 miesięcy, ale krócej niż 12 miesięcy. W przypadku pierwszego pracownika, który wykazuje się dużym zaangażowaniem i pracowitością, kierownik chciałby zaproponować umowę na czas określony (po okresie próbnym) na okres 24 miesięcy. Czy jest taka możliwość, że po okresie próbnym trwającym 2 miesiące możemy zaproponować pracownikowi umowę na czas określony na 24 miesiące? Czy jednak musimy sztywno trzymać się zamiaru zatrudnienia pracownika w przedziale powyżej 6, ale krócej niż 12 miesięcy? Drugi z pracowników niestety nie spełnia oczekiwań i pracodawca nie będzie chciał zawrzeć z nim kolejnej umowy. Czy w tym przypadku pracodawca powinien wykonać dodatkowe kroki, np. uzasadnić, dlaczego umowa na czas określony nie zostanie zawarta na okres powyżej 6 miesięcy, a krócej niż 12 miesięcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Członek zarządu w spółce zakomunikował ustnie, że nie chciałby już dłużej pełnić tej funkcji, ale nie złożył oficjalnej rezygnacji ani wypowiedzenia. Czy Spółka w tej sytuacji mogłaby wypowiedzieć temu członkowi zarządu umowę o pracę? Jeśli tak, to co musiałaby wskazać w uzasadnieniu wypowiedzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przejdzie na emeryturę 12 września 2023 r. Czy wszystkie składniki ostatniego wynagrodzenia są podstawą kwoty odprawy emerytalnej? W ostatnim wynagrodzeniu zawarte są kwoty podstawy, prowizja od sprzedaży oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Ostatnie wynagrodzenie ze względu na rozliczenie urlopu jest podwyższone. Które wynagrodzenie jest ostatnie do naliczania odprawy: to za sierpień w normalnej kwocie bez ekwiwalentu czy to za 11 dni września z naliczonym ekwiwalentem? Czy wypłatę odprawy można dokonać wraz z ostatnim wynagrodzeniem pracownika (czyli do 10. kolejnego miesiąca)?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy placówką opieki zdrowotnej. Jak obliczyć nagrodę jubileuszową w służbie zdrowia? Proszę o przykład i wskazówki.

czytaj więcej »

Pytanie: Co należy zrobić jeżeli pracownica w trakcie zasiłku chorobowego w 2023 r. zaszła w ciążę? Okres zasiłku 182 dni upływa we wrześniu 2023 r. Pracownica cały czas przebywa na zwolnieniu lekarskim teraz od innego lekarza (wcześniej była inna choroba niezwiązana z ciążą). Ciąża jest zagrożona i pracownica nie wróci do pracy. Planowy termin porodu wyznaczono na marzec 2024 roku. Co powinna zrobić pracownica i kiedy, jakie dokumenty złożyć po upływie 270 zasiłku dni do pracodawcy: czy do ZUS (pracodawca zatrudnia ponad 20 osób)? Czy dni zasiłku chorobowego będą się sumować, skoro rozpocznie się nowy rok, a przerwy nie było? Czy pracownica powinna złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie trzech dni urlopu opiekuńczego. Jak taki urlop wykazać w dokumentach rozliczeniowych oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek za miesiąc, w którym pracownik będzie z niego korzystał?

czytaj więcej »