WYDANIE ONLINE

Pierwsze miesiące roku kalendarzowego to termin, w którym część pracodawców przyznaje pracownikom gratyfikacje pieniężne za całoroczną pracę. Pracodawcy określają zasady przyznawania i wypłaty tych środków, zapisując je w regulaminach, uchwałach, zarządzeniach, zwanych przepisami płacowymi. Rozwiązania określone w tych dokumentach bywają w niektórych przypadkach bardzo szczegółowe, czasami dość ogólne, w innych są lakoniczne albo w ogóle ich brak. Są bardzo ważnym wskazaniem dla komórek płacowych, któremu pracownikowi i w jakiej wysokości takie gratyfikacje wypłacić. Nie mniej ważną rolę odgrywają w podjęciu decyzji, czy takie składniki wynagrodzenia uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków.

czytaj więcej »

Rząd będzie pracował nad wprowadzeniem nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego – wynika z harmonogramu prac legislacyjnych rządu. Jakie są założenia planowanej zmiany i od kiedy ma ona zacząć obowiązywać?

czytaj więcej »

Począwszy od 25 marca 2024 r. przewidziano istotną modyfikację w zakresie potrąceń ze świadczeń podlegających zajęciu na poczet egzekucji administracyjnej dokonywanych przez pracodawcę.

czytaj więcej »

Załóżmy, że pracownik miał wypowiedzianą umowę o pracę, ale sąd wydał wyrok przywracający go do pracy. W takim przypadku pracownik powinien zachować prawo do urlopu wypoczynkowego naliczanego także za czas pozostawania bez pracy przed przywróceniem.

czytaj więcej »

Cały czas nie są wdrożone do polskiego prawa przepisy o tzw. sygnalistach (wynikające z dyrektywy UE). Okazuje się jednak, że mimo tego sygnalista, czyli osoba która zgłosi pewne nieprawidłowości, już teraz może korzystać z pewnej ochrony – bezpośrednio na podstawie samej dyrektywy, przynajmniej u pracodawcy publicznego.

czytaj więcej »

Załóżmy, że pracownik był na zwolnieniu lekarskim np. przez 20 dni, potem miał przerwę w zwolnieniu na wolną sobotę i niedzielę, a następnie znowu był na zwolnieniu lekarskim przez wolną sobotę i niedzielę (np. na 15 dni dni). Czy sumujemy te okresy, czyli trzeba wysłać pracownika na badania kontrolne? Stanowisko w tym zakresie niedawno zajął resort pracy.

czytaj więcej »

Od 5 stycznia br. ZUS rozpoczął przekazywanie do płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za rok 2023. Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

czytaj więcej »

W październiku 2023 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok stwierdzający, że pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy powinni dostawać dodatek za nadgodziny po przekroczeniu swojego wymiaru czasu pracy, a nie wymiaru obowiązującego pełnoetatowców. Jak orzeczenie to wpływa na reguły rekompensowania pracy ponadwymiarowej, wynikające z art. 151 § 5 Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

Do końca marca 2024 r. jednostki należące do sfery budżetowej muszą wypłacić tzw. trzynastki za 2023 r. Wynagrodzenie roczne ma charakter obowiązkowy i przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki do jego otrzymania, określone ustawowo.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi zaliczonemu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności orzeczenie o niepełnosprawności wygasło z dniem 31 sierpnia 2023 r. Poinformował on pracodawcę, że nie będzie występował o wydanie kolejnego orzeczenia. Czy w związku z ustawą z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2023 r. poz. 2768) powinniśmy teraz przedłużyć ważność tego orzeczenia do 30 września 2024 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca składa wniosek do urzędu pracy o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu na stanowisko związane z obsługą klienta. Po odbyciu stażu zgodnie z umową trzeba będzie zatrudnić bezrobotnego na podstawie umowy na czas określony. Czy wnioskując do UP o pozyskanie stażysty pracodawca musi jednocześnie wykonać określony w art. 942 kp obowiązek informacyjny względem pracowników, informując załogę o chęci pozyskania stażysty?

czytaj więcej »

Pytanie: Jedna z pracownic spółki z o.o. zaszła w ciążę. Pracownica ta jeden dzień w tygodniu pracuje w porze nocnej. Pracodawca zmienił rozkład jej czasu pracy na taki, by pracowała w ciągu dnia i poinformował ją o tym e-mailem. Pracownica złożyła pozew do sądu i żąda odszkodowania. Oparła swoje roszczenie na tym, że pracodawca ewidentnie naruszył przepisy dotyczące wypowiadania umów o pracę, ponieważ nie dokonał wypowiedzenia w formie pisemnej. Jak pracodawca powinien bronić się przed tym pozwem?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik, który ma 3 dni zaległego urlopu wypoczynkowego złożył wniosek o urlop na żądanie. Czy można odmówić udzielenia urlopu na żądanie do czasu wykorzystania urlopu zaległego?

czytaj więcej »

Pytanie: Jeśli mamy dwa miejsca pracy, w których znajduje się zakład, to czy musimy pracownikowi przemieszczającemu się za każdym razem wypisywać delegacje, czy wystarczy w aneksie dodać informację o dwóch miejscach pracy? Część pracowników przemieszcza się pomiędzy tymi dwoma miejscami regularnie.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Niektórym naszym pracownikom musimy od stycznia 2024 r. wyrównać wynagrodzenie do poziomu minimalnego za pracę. Decyzją pracodawcy ma być to zrobione poprzez wypłatę dodatku wyrównawczego. Czy można wyrównywać pracownikowi wynagrodzenie do minimalnego poprzez wypłatę takiego dodatku?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wynagrodzenie zasadnicze i dodatek motywacyjny, zmniejszony z powodu potrącenia 50% z tytułu siły wyższej, trzeba uzupełnić przy ustalaniu wysokości nagrody jubileuszowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca przyznał wybranym pracownikom premię uznaniową (motywacyjną), która zostanie wypłacona na koniec stycznia 2024 roku. Jeden z pracowników w niedługim czasie po otrzymaniu decyzji pracodawcy o przyznaniu premii, złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Czy w tej sytuacji pracodawca może nie wypłacić mu premii? Wskazana premia ma charakter uznaniowy i jej funkcją jest zwiększenie motywacji do pozostawania w zatrudnieniu pracowników.

czytaj więcej »

Pytanie: Od 5 stycznia 2024 r. przyjmujemy do pracy nowego pracownika, który chce skorzystać z ulgi na powrót do kraju. Pan mieszkał przez wiele lat mieszkał z rodziną w Irlandii. Jakie dokumenty pracownik musi złożyć pracodawcy, aby można mu było nie naliczać podatku z wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Jeden z naszych pracowników choruje już od dłuższego czasu, a ostatnie zwolnienie lekarskie otrzymał na okres od 6 do 31 stycznia 2024 r. Z naszych obliczeń wynika, że 14 stycznia br. pracownik wyczerpie 182 dni wypłaty zasiłku chorobowego. Pracownik poinformował nas, że złożył wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego i 8 stycznia br. otrzymał pozytywne rozpatrzenie od lekarza orzecznika ZUS, ale nie otrzymaliśmy z ZUS żadnej decyzji w tej sprawie. Czy do czasu otrzymania tej decyzji powinniśmy wypłacać zasiłek chorobowy, a po jej otrzymaniu zrobić korektę jako świadczenia rehabilitacyjnego?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie dotyczące zaświadczenia o dochodach osiąganych przez pracujących emerytów. Czy dla wszystkich pracujących emerytów takie zaświadczenie do ZUS należy przekazać?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy płatnik składek, który po 1 stycznia 2024 roku we własnym zakresie zauważy błąd w rozliczeniach z ZUS i nie ma możliwości wykonania korekty ma obowiązek poinformowania ZUS o tym błędzie –  jeżeli tak to w jakiej formie oraz uiszczenia składki w prawidłowej wysokości.

czytaj więcej »