„Nowe” zatrudnianie cudzoziemców niedługo w praktyce

Przypominamy, iż od tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy. Jej przepisy dostosowały polskie prawo do tzw. unijnej dyrektywy sezonowej. Główne zmiany polegają na określeniu nowych zasad przyjmowania cudzoziemców do wykonywania prac sezonowych i pracy krótkoterminowej (na podstawie oświadczeń) w Polsce. Ponieważ prace w ogrodnictwie, rolnictwie tuż, tuż -prześledźmy nowe zasady.

Zwolnienia u małego pracodawcy a odprawa

Pytanie: Firma zatrudnia 8 pracowników na podstawie umowy o pracę. Chcemy zwolnić, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czterech pracowników z uwagi na nierzetelne wykonywanie powierzonych obowiązków. Czy w związku z tym przysługuje im odprawa pieniężna?

Zmiana stanowiska pracownika w okresie ochronnym a wynagrodzenie

Pytanie: 1. Pracownik w okresie ochronnym ma otrzymać wypowiedzeniezmieniające z przyczyn niedotyczących pracownika – w związku z likwidacjąstanowiska pracy. Ponieważ jest chroniony, stosujemy ustawę o zwolnieniachgrupowych. Czy w tym przypadku pracownik ma otrzymywać dodatek wyrównawczy przez cały okres ochrony (art. 5 ust. 6), czy przez 6 miesięcy (art. 10ust. 4)? Dodam, że jest to pojedynczy przypadek, nie grupowy.2. Jeżeli zachowamy pracownikowi dotychczasowe wynagrodzenie, to jak w piśmie wypowiadającym określić premię uznaniową? Dotychczas pracownik otrzymywał premię do 30%, będąc na stanowisku kierowniczym (taki zapis miał w umowie o pracę), z kolei na proponowanym stanowisku premia jest do 20%.?3. Czy konsultację związkową należy przeprowadzić zgodnie z art. 38 Kodeksu pracy?

Zamiast urlopu wychowawczego -obniżenie wymiaru czasu pracy

Warto przypomnieć, iż aktualnie nauczyciel placówki feryjnej, uprawniony do urlopu wychowawczego, może rozpocząć pracę w niższym wymiarze czasu pracy w trakcie roku szkolnego tylko bezpośrednio po zakończeniu urlopów związanych z rodzicielstwem.

Zakaz handlu w niedzielę – nowe zasady już od 1 marca 2018 roku

Od 1 marca 2018 roku na podstawie przepisów przejściowych handel jest dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Od 1 stycznia 2019 r. – tylko w ostatnią niedzielę. Przepisy normujące ograniczenie handlu w niedzielę i święta zawierają obszerną listę wyłączeń spod zakazu handlu w niedzielę. Warto je poznać.

Za ile dni wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Pytanie: Pracownik był zatrudniony u nas od lipca do 2 września 2017 roku. i miał prawo do 20 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego. W związku z tym, że nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego wypłaciliśmy mu ekwiwalent pieniężny za 5 dni. Pracownik podjął u nas pracę ponownie od 30 września do 7 grudnia 2017 roku.. Za ten drugi okres wypłaciliśmy mu ekwiwalent za 7 dni. Teraz mamy wątpliwości, czy prawidłowo.

Trzynasta pensja za 2017 r. - komu i kiedy przysługuje

Do końca marca 2018 r. jednostki należące do sfery budżetowej będą wypłacać tzw. trzynastki za 2017 r. Wynagrodzenie roczne jest obowiązkowe, o ile pracownik spełnia warunki do jego otrzymania, określone ustawowo. Jakie? Szczegóły w tekście.

Stosowanie kosztów autorskich w 2018 r. – w praktyce po zmianach

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy pracownią projektową. Zatrudniamy inżynierów, którzy przygotowują i opracowują projekty instalacji cieplnej. Do końca 2017 r. stosowaliśmy im 50-proc. koszty w stosunku do honorariów za wykonanie rysunków, planów itp. z przeniesieniem praw autorskich. Czy w 2018 r. nadal możemy te koszty odliczać ?

Skutki powierzenia pracownikowi pracy w innej miejscowości

Pytanie: Dwóch pracowników naszej firmy pracujących jako pilarz/operator maszyny leśnej pracowali do tej pory w obrębie miejscowości, w której znajduje się nasza firma (południe Polski). Począwszy od lutego zostali przydzieleni do pracy 500 km od swojego miejsca zamieszkania (północ Polski) dalej wykonując tę samą pracę. Do miejsca tymczasowej pracy dojeżdżają samochodem służbowym, koszty wyżywienia i noclegów pokrywa pracodawca. Do pracy na północy wyjeżdżają w poniedziałek wczesnym rankiem i wracają w piątek wieczorem. Taka sytuacja może potrwać łącznie (w różnych okresach - np. połowę marca, cały kwiecień) około 3 -4 miesiące. Jak prawidłowo powinniśmy zakwalifikować ich wyjazdy i z jakimi konsekwencjami się to wiąże? Czy powinniśmy wypłacać jakieś dodatki, delegacje, jeśli wszelkie koszty podróży, noclegów i wyżywienia pokrywa pracodawca? Czy pracownik może odmówić pracy w wyznaczonym miejscu? Czy musimy aneksować ich umowy?