Choroba niani uzasadniają wypłatę zasiłku powinna być potwierdzona zaświadczeniem lekarskim

Pytanie: Pracownik spółki po rozwodzie wychowuje sam dwuletnią córkę, którą zajmuje się niania. Na początku stycznia zatrudniony zawiadomił spółkę, że nie może stawić się do pracy, gdyż niania zachorowała i nie ma z kim zostawić dziecka. Nie było go w pracy przez 3 dni, a następnie złożył wniosek o wypłacenie mu za ten okres zasiłku opiekuńczego. Czy przysługuje mu takie uprawnienie?

Zwrotu składek opłaconych za pracownika można dochodzić przez 3 lata od ich uiszczenia

Termin przedawnienia roszczenia pracodawcy w stosunku do pracownika z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia spowodowanego nieopłaceniem składek ZUS rozpoczyna bieg od dnia faktycznej zapłaty tych należności przez pracodawcę, a nie od momentu, gdy stały się wymagalne.

ZUS może rozpocząć rozpatrywanie wniosków przedsiębiorców o umorzenie składek

Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie dopuszczalności korzystania z rozwiązań przewidzianych w ustawie abolicyjnej przez osoby, które nie zakończyły prowadzenia działalności gospodarczej. Uznano, że takie umorzenie składek nie stanowi dla nich pomocy publicznej.

Warunki wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego określa układ albo porozumienie

Pracodawca, które chce skorzystać z pomocy przewidzianej w ustawie antykryzysowej, powinien uzgodnić z przedstawicielami załogi co najmniej: grupy zawodowe objęte przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy, wymiar etatu obowiązujący podwładnych oraz okres obowiązywania tych szczególnych rozwiązań.

Ukończenie przez dziecko 18 lat ma wpływ na korzystanie ze zwolnienia od podatku

Pytanie: Pracownik zwrócił się do zakładowej komisji socjalnej z wnioskiem o dofinansowanie ze środków ZFŚS wyjazdu jego nastoletniej córki na obóz, który ma zostać zorganizowany podczas ferii zimowych. Faktura za obóz wystawiona przez organizatora wypoczynku zostanie opłacona bezpośrednio przez pracodawcę ze środków ZFŚS. Teoretycznie dopłata będzie spełniać warunki zwolnienia podatkowego przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Problem polega jednak na tym, że w czasie trwania obozu córka pracownika ukończy 18 lat. Czy w takim przypadku przysługuje ulga podatkowa i w jakim zakresie?

Trzeba poinformować o nietworzeniu funduszu socjalnego i niewypłacaniu świadczeń urlopowych

Pytanie: Pracodawca zatrudniał 1 stycznia 2014 r. 9 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Nie chce tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy wystarczy wywieszenie przez niego na zakładowej tablicy ogłoszeń informacji, że w 2014 roku nie będzie wypłacać świadczeń urlopowych?

Także w systemie zadaniowym trzeba zrekompensować pracę w niedzielę

Pytanie: Zatrudniony wykonuje obowiązki w zadaniowym systemie czasu pracy. Sam decyduje o rozpoczęciu i zakończeniu pracy. Zachowuje 35-godzinny odpoczynek tygodniowy i 11-godzinny odpoczynek dobowy. Często jednak rozpoczyna wykonywanie obowiązków o godz. 4.00 rano w poniedziałek, co powoduje że pracuje w niedzielę. Czy za te 2 godziny (4.00-6.00) należy mu się rekompensata?

Rabaty dla podwładnych nie zawsze są przychodem ze stosunku pracy

Pytanie: Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży sprzętu gospodarstwa domowego. Jedną z form promocji są rabaty cenowe udzielane różnym grupom klientów. Zarząd spółki wydał regulamin określający zasady sprzedaży produktów odbiorcom wewnętrznym i zewnętrznym, także niezwiązanym ze spółką. Rabatem objęci są m.in. pracownicy spółki z najbliższymi rodzinami. Czy w takim przypadku przyznanie podwładnym rabatów powoduje powstanie u nich przychodu ze stosunku pracy?

Przy ustalaniu wysokości pensji pracownika trzeba uwzględnić dodatek za pracę w nocy

Pytanie: W grudniu 2013 roku spółka zatrudniła nowego pracownika na całym etacie. W umowie o pracę zawartej z tą osobą ustalono, że jej wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej będzie wynosić 1.650 zł. Pracownik wykonuje jednak obowiązki w porze nocnej. Przykładowo w styczniu ma zaplanowane 40 godzin takiej pracy. Czy przy porównywaniu pensji w danym miesiącu do kwoty minimalnego wynagrodzenia spółka może uwzględniać wypłacony podwładnemu dodatek za pracę w porze nocnej?

Pracownik, któremu wypłacono dofinansowanie do wypoczynku, może skorzystać z kilku ulg

Pytanie: Pracodawca, u którego istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, w grudniu 2013 roku wypłacił podwładnemu dofinansowania: do zimowego wypoczynku pracownika (z tytułu wczasów pod gruszą ) oraz do kolonii jego syna. Czy takie zdublowane świadczenia ze środków ZFŚS są w całości zwolnione z podatku dochodowego?