Składki od zerwanej umowy na dofinansowanie nauki pracownika

Pytanie: Pracownik dostał zapewnienie od nowego pracodawcy, że otrzyma zwrot kosztów poniesionych za zerwanie umowy lojalnościowej, podpisanej z poprzednim pracodawcą z tytułu sfinansowania nauki. Z poprzedniej firmy pracownik otrzymał fakturę z opisem „refakturowanie kosztów szkolenia”. Czy zwracając pracownikowi poniesione koszty z faktury, nowy pracodawca traktuje je jak zwrot kosztów szkolenia i nie nalicza składek ZUS i podatku, czy też jest to rodzaj świadczenia pieniężnego dla pracownika, które podlega opodatkowaniu i ozusowaniu?      

Ryczałt za nadgodziny nie zwalnia z udzielenia dnia wolnego za sobotę

Pytanie: Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy zdarza się praca w godzinach nadliczbowych, np. w sobotę. Pracownikowi temu wypłacany jest co miesiąc ryczałt za godziny nadliczbowe. Czy w takim przypadku należy udzielić jeszcze dodatkowego dnia wolnego bądź wypłacić dodatek za godziny nadliczbowe?

Roboczy grafik czasu pracy – przydatny w długim okresie rozliczeniowym

W dłuższych okresach rozliczeniowych nie zawsze wiadomo, jaki będzie rozkład w przyszłych miesiącach. Dlatego przepisy pozwalają tworzyć rozkłady obejmujące tylko część okresu rozliczeniowego. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by na własne potrzeby kadry równocześnie prowadziły roboczy rozkład na cały okres rozliczeniowy. Pozwala on kontrolować, czy w całym okresie rozliczeniowym czas pracy zostanie prawidłowo wykorzystany.

Realizując zajęcie, należy ustalić kwotę wolną i granice potrącenia

Przystępując do dokonywania potrąceń z podlegających zajęciu poborów pracownika, pracodawca powinien pamiętać, że wynagrodzenie podlegające ochronie ujmuje się szeroko, włącznie ze składnikami takimi jak premie, prowizje, dodatki czy nagrody. Z ochrony przed ujęciami korzystają również inne świadczenia o charakterze finansowym, pozostające w związku ze stosunkiem pracy.

Pracownica zataiła informację o ciąży – umowa i tak zostanie przedłużona

Pytanie:    Pracownica zatrudniona na okres próbny 3 miesięcy od 10 września 2015 r. na rozmowie kwalifikacyjnej ukryła fakt, że jest w ciąży. W dniu 20 września 2015 r. dostarczyła zwolnienie lekarskie z literą B. Czy w tej sytuacji pracodawca, po zakończeniu okresu próbnego, może rozstać się z pracownicą?

Pomimo zaświadczenia od lekarza leczącego na badania kontrolne trzeba skierować

Pytanie: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 1 sierpnia do 3 października 2015 r. Po powrocie do pracy dostarczył zaświadczenie lekarskie od lekarza prowadzącego, w którym stwierdzono, że jest zdolny do pracy od 4 października 2015 r. Czy mimo przedstawienia takiego zaświadczenia powinniśmy skierować go na kontrolne badanie lekarskie?

Ojciec „przejmie” urlop macierzyński, gdy matka dziecka podejmie zatrudnienie po porodzie

Z początkiem 2016 r. istotnym zmianom ulegną zasady korzystania z niektórych uprawnień związanych z rodzicielstwem. Zlikwidowany zostanie dodatkowy urlop macierzyński, a odpowiednio przedłużony – o jego okres – urlop rodzicielski. Wydłużeniu ulegną terminy na składanie wniosków o urlopy. Zwiększą się również możliwości korzystania z nowych uprawnień przez ojca dziecka lub innych członków rodziny.

Mija 182 dni choroby – czy należy informować o tym pracowników

Pytanie: Czy obowiązkiem pracodawcy jest informowanie pracowników, że kończy im się okres zasiłkowy (182 dni) i mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne lub inne? Czy pracodawca nie ma tego obowiązku, a pracownik sam powinien monitorować okres swoich zwolnień lekarskich i ewentualnych, późniejszych świadczeń?

Limit umów terminowych, gdy pomiędzy nimi zawarto umowę na czas nieokreślony

Pytanie: Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony poprzedzonej dwoma umowami na czas określony. Umowę na czas nieokreślony rozwiązano za porozumieniem stron 31 stycznia 2015 r. Następnego dnia po rozwiązaniu tej umowy zawarto nową umowę na czas określony do 30 września 2015 r. Jak liczyć limit dwóch umów, tzn. czy umowę na czas określony zawartą do 30 września 2015 r. należy traktować jako pierwszą umowę na czas określony i będzie można zawrzeć od 1 października 2015 r. kolejną umowę, czy liczyć ją jako drugą umowę terminową?

Konsekwencje w ZUS, gdy umowa o dzieło zostanie uznana za zlecenie

Ze względu na niższe koszty firmy często zawierają umowy o dzieło w warunkach, w których można było zawrzeć co najwyżej umowę zlecenia. ZUS masowo kwestionuje takie umowy, co nasiliło się szczególnie w ostatnim czasie.