Zleceniobiorca w urzędzie a stosunek pracy

Czy zatrudnienie w urzędzie administracji publicznej na podstawie umowy zlecenia może być uznane za umowę o pracę, gdy ma ono cechy stosunku pracy określone w Kodeksie pracy? Zagadnienie to było przedmiotem wyroku Sądu Najwyższego wydanego 25 maja 2016 r. (sygn. akt: II PK 185/15).

Zakończenie terminowej umowy o pracę a wypłata "zaległego" dofinansowania do wypoczynku z ZFŚS byłemu pracownikowi

Pytanie: Pracownik nie przedłużył umowy o pracę i rozwiązała się ona 30 czerwca 2016 r. W tym czasie pracownik wykorzystał urlop. Instytucja (teatr) również rozpoczęła urlop w czerwcu i zakończyła 13 lipca 2016 r. W II połowie lipca ogłoszony został komunikat Komisji ZFŚS o możliwości dofinansowania tzw. wczasów pod gruszą i zostały ustalone widełki dochodowe na 1 osobę w rodzinie. Pracownik, który odszedł 30 czerwca 2016 r., zadzwonił do zakładu pracy w dniu 25 lipca 2016 r. z prośbą o wypłatę wczasów pod gruszą. Nadmieniam, iż pracownik nie złożył wcześniej ani pisma ani wniosku, a regulamin mówi, że świadczenie przysługuje pracownikom itd. Czy w tej sytuacji należy wypłacić zaległe świadczenie?

Świadczenie wychowawcze 500+ a prawo do dofinansowania z funduszu socjalnego

Program wsparcia rodzin dzietnych przez państwo zwany potocznie 500+ już jakiś czas funkcjonuje i wydawać by się mogło, że pracodawcy nie muszą obawiać się ewentualnych problemów z tym związanych. A jednak szybko okazało się, że przynajmniej niektórzy muszą zmierzyć się ze świadczeniem wychowawczym pracowników. Chodzi o zakłady pracy posiadające zfśs, które w ramach działalności socjalnej rozdzielają wsparcie z tego funduszu. Ponieważ często pojawiają się wątpliwości, czy świadczenie 500+ uwzględniać przy rozpatrywaniu sytuacji materialnej pracowników, od której zależy uzyskanie świadczeń z zfśs – w opracowaniu wyjaśniamy te kwestie szczegółowo.

Świadczenie kompensacyjne dla kolejnych nauczycieli?

Od początku 2017 r. nowa grupa nauczycieli będzie uprawniona do pobierania świadczenia kompensacyjnego. Tak zakłada najnowszy projekt zmian w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

Stawka za godzinę pracy dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Od 1 września 2016 r. planuje się wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla osób pracujących na podstawie umów zlecenia i samozatrudnionych. Przewiduje to nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Skierowanie na badanie wstępne

Pytanie: Przyjmujemy nowego pracownika, który powinien przeprowadzić wstępne badania lekarskie. Osoba ta jest dodatkowo zatrudniona w innym zakładzie, gdzie ma ważne badania okresowe. Czy pracownik może dostarczyć pracodawcy kopie tamtych badań i to wystarczy do zwolnienia go z obowiązku wykonania badań wstępnych? Pracownik będzie wykonywać taką sama pracę, jaką wykonuje u obecnego pracodawcy.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownicy po urlopie wychowawczym

Jeśli w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownica przebywała na urlopie wychowawczym, a co za tym idzie nie osiągnęła w tym czasie żadnego wynagrodzenia, podstawę świadczenia chorobowego ustala się z bieżącego miesiąca, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach.

Od kiedy naliczać wynagrodzenie po przywróceniu do pracy

Pytanie: Pracownik został przywrócony do pracy wyrokiem sądowym. Zgłosił się 16 maja 2016 r. – otrzymał skierowanie na badania okresowe i 20 maja dostarczył orzeczenie lekarskie. Od którego dnia należy wypłacić mu wynagrodzenie po przywróceniu do pracy – od dnia zgłoszenia się, czy od dnia dostarczenia orzeczenia potwierdzającego zdolność do pracy?

Nowe zasady obliczania płacy minimalnej

Przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie nie będzie uwzględniany dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. Ustawodawca chce wprowadzićnowe przepisy przy okazji zmian w ustawie o wynagrodzeniu minimalnym w zakresie wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej dla zleceniobiorców. Sprawdźmy, dlaczego trzeba wprowadzić zmiany.

Nowe sankcje dla pracodawców tworzących zfron

1 października 2016 r. planowane jest wejście zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza kolejne obostrzenia dla pracodawców – zakładów pracy chronionej.