WYDANIE ONLINE

W marcu 2022 roku weszły w życie przepisy specustawy regulującej zasady pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju. Przyjęte przepisy zawierają istotne kwestie dotyczące zatrudniania uchodźców z Ukrainy. Jakie są najważniejsze kwestie dotyczące zatrudniania Ukraińców w oparciu o nowe przepisy?

czytaj więcej »

Zmniejszenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc., zmiany w zakresie składki zdrowotnej oraz rezygnacja z tzw. ulgi dla klasy średniej – to podstawowe założenia nowego projektu zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. W jaki sposób planowane zmiany wpłyną na wynagrodzenia podatników?

czytaj więcej »

Wprowadzono rozporządzenie Rady Ministrów, które reguluje szczegółowo zasady wypłaty świadczeń pieniężnych osobom i instytucjom zaangażowanym w pomoc obywatelom Ukrainy, w postaci zapewnienia im wyżywienia i zakwaterowania. Wartość tych świadczeń jest zwolniona od podatku dochodowego.

czytaj więcej »

W związku z sytuacją w Ukrainie i ilością osób, które przybyły do Polski wortal publicznych służb zatrudnienia przygotował specjalną zakładkę. Jest ona skierowana do obywateli Ukrainy i przygotowana w języku ukraińskim.

czytaj więcej »

Planowane zmiany w Kodeksie pracy w 2022 r. przewidują m.in. uregulowanie nowego zwolnienia od pracy, tj. urlopu z powodu siły wyższej. Na jakich zasadach będzie można skorzystać z tego zwolnienia od pracy?

czytaj więcej »

Jeżeli w dniu składania wniosku o pomoc publiczną, którą było dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, pracodawca mógł być uznany za niewypłacalnego w świetle obowiązujących przepisów i tym samym był przedsiębiorcą w trudnej sytuacji w rozumieniu przepisów wspólnotowych, dofinansowanie to nie mogło być udzielone, gdyż sprzeciwiają się temu przepisy Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014. 

czytaj więcej »

Czy wydanie orzeczenia o niepełnosprawności „wymusza” na pracodawcy konieczność skierowania pracownika na badania okresowe. Jeśli tak, to na jakiej podstawie i co wpisać w treści skierowania na badania? Odpowiedzi na te pytania wskazał resort pracy w niedawnym stanowisku.

czytaj więcej »

Pracownik mobilny to taki, który pracuje w „terenie”, a zatem swoje normalne obowiązki służbowe wykonuje w większości poza siedzibą pracodawcy często się przemieszczając. Miejscem pracy pracownika mobilnego jest wskazany przez pracodawcę obszar, a pozostawanie w ciągłej podróży służbowej wpisane jest w jego specyfikę pracy.

czytaj więcej »

W 2022 roku weszły w życie zmiany dotyczące rozliczania kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym. Są one konsekwencją wprowadzonych przez UE regulacji zwanych pakietem mobilności. W jaki sposób wprowadzane zmiany przemodelowały system wynagradzania kierowców oraz listy płac?

czytaj więcej »

Pytanie: Właściciel firmy jednoosobowej A i jednocześnie wspólnik spółki cywilnej B chce „przenieść" pracownika z firmy A do B. Pracownik wyraża zgodę na przeniesienie na mocy porozumienia stron. Wszystkie warunki pozostają bez zmian (stanowisko, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie itp.). Czy można w zawartym porozumieniu wpisać, że urlop za miesiące: styczeń – marzec 2022 r. pracownik wykorzysta w firmie B? Na stronach internetowych są sprzeczne informacje i mam wątpliwości.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi instytucji kultury zostało powierzone stanowisko p.o. dyrektora na podstawie zarządzenia burmistrza gminy. Pracownik ma podpisaną umowę o pracę z instytucją kultury, teraz otrzymał porozumienie zmieniające warunki wynagradzania podpisane przez burmistrza. Czy wobec tego pracownik powinien złożyć wniosek o urlop bezpłatny na okres pełnienia obowiązków dyrektora?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy pracownika, który przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym, które kończy się 18 marca 2022 r. Pracownik z powodu dalszego leczenia oraz niezdolności do pracy złożył dokumenty do ZUS o rentę. Pracownik ma obecnie 59 lat. W lutym 2023 roku uzyska prawo do emerytury. Do tego czasu będzie przebywał na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Czy pracownikowi należy się odprawa w dniu przejścia na rentę? Czy dopiero w momencie uzyskania prawa do emerytury?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik samorządowy w czerwcu 2020 roku miał wypłaconą nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy. W marcu 2022 roku dostarczył świadectwa pracy za granicą, łącznie 3 lat. Czy pracownikowi należy wypłacić ponownie pełną nagrodę jubileuszową za 35 lat?

czytaj więcej »

Pytanie: Od lat liczyłam godzinowy wymiar czasu pracowników medycznych, którzy mają indywidualny rozkład czasu pracy w następujący sposób: - 7 godzin i 35 minut = 455 minut,- Wymiar dzienny dla 1/2 etatu: 455 minut × 1/2 = 227,5 minut (zaokrąglenie na korzyść pracownika = 227 minut) = 3 godziny i 47 minut,- Wymiar tygodniowy: 3 godziny i 47 minut x 5 = 18 godzin i 55 minut - Dla lutego: 3 godziny i 47 minut × 20 = 75 godzin i 40 minut.Wątpliwość pojawiła się, gdy zatrudniliśmy opiekuna medycznego na 1/2 etatu i dla niego jest prowadzony grafik w programie. Program wyliczył wymiar następująco: - dzienny: 3 godziny i 48 minut,- tygodniowy: 18 godzin i 58 minut (przy czym 3 godziny i 48 minut × 5 = 19 godzin),- miesięczny dla lutego 2022 r.: 75 godzin i 50 minut (przy czym 3 godziny i 48 minut × 20 = 76 godzin).Jak jest prawidłowo? Jak to by było w przypadku 3/4 etatu i 4/5 etatu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca wypowiedział umowę o pracę na czas nieokreślony za wypowiedzeniem z powodu likwidacji stanowiska. W związku z tym pracownikowi należy się 3-miesięczna odprawa (pracownik pracuje powyżej 8 lat, pracodawca zatrudnia 75 pracowników). Pracownik jednak po tym fakcie złożył pismo z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z propozycją wcześniejszej daty rozwiązania umowy. Czy w sytuacji gdy pracodawca przychyli się do prośby, wypowiedzenie umowy o pracę wydane przez pracodawcę zostaje anulowane i odprawa się nie należy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim z kodem B. W międzyczasie otrzymaliśmy informację, że została skierowana na izolację – w tym okresie nie mamy kontynuacji zwolnienia lekarskiego z kodem B. W jakiej wysokości obliczyć świadczenie za okres izolacji: 80% czy 100%?

czytaj więcej »

Pytanie: W 2021 roku przez kilka miesięcy mieliśmy podpisaną umowę zlecenia z naszym pracownikiem. Był wtedy studentem w wieku poniżej 26 lat. Nie odprowadzaliśmy więc składek od wynagrodzenia ze zlecenia. Kontrola ZUS zakwestionowała takie postępowanie i nakazała naliczenie składek za okres wsteczny. Czy słusznie, a jeżeli tak, to jak skorygować dokumenty rozliczeniowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 maja 2021 r. do 31 grudnia 2021 r., w dniu 31 grudnia otrzymała zwolnienie lekarskie od 31 grudnia 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. Pracodawca wypłacił wynagrodzenie chorobowe za 31 grudnia 2021 r. i przekazał niezbędne dokumenty do ZUS do wypłaty zasiłku. Dalej pracownica otrzymywała dalsze zwolnienia (bez przerwy), a od 3 marca do 30 marca 2022 r. otrzymała zwolnienie z kodem B. Ile dni wyniesie okres zasiłkowy dla tej kobiety? Czy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego przysługuje jej prawo ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne?

czytaj więcej »