WYDANIE ONLINE

Po zmianie przepisów pracodawca może zapisać pracownika do PPK już po 14 dniach zatrudnienia. Szybciej może także dokonać pierwszych wpłat do programu. Najnowsza nowelizacja przepisów o pracowniczych planach kapitałowych reguluje tryb zwrotu nienależnie dokonanych wpłat i ujednolica także terminy związane z dokonywaniem wpłat na PPK. Poznajmy szczegóły.

czytaj więcej »

Skutkiem zmian wprowadzanych w ramach tzw. Polskiego Ładu 2.0. jest m.in. odejście od mechanizmu podwójnego ustalania zaliczek podatkowych: na zasadach obowiązujących od 2022 r., jak według zasad obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. oraz pobieranie należności podatkowej, która okaże się niższa. Jak należy postąpić z niepobranymi zaliczkami wobec likwidacji mechanizmu „rolowania” zaliczek od 1 lipca br.?

czytaj więcej »

Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku. W 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w dwóch etapach: od stycznia, a potem od lipca.

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2022 r. PFRON zablokuje możliwość wysyłki dokumentów Wn-D wraz z załącznikami z SODiR Off-Line. Od tego dnia wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń można złożyć tylko w SODiR On-Line.

czytaj więcej »

Pełne oskładkowanie umów zlecenia może zostać wprowadzone już w marcu 2023 roku. W ramach przyjętego przez UE na początku czerwca br. Krajowego Planu Odbudowy (KPO), wskazano, że Polska zobowiązała się wdrożyć reformę umów cywilnoprawnych już w pierwszym kwartale 2023 roku. Temat ten wraca co kilka miesięcy, ale może się okazać, że obecnie Polska wdroży tę reformę w związku z chęcią otrzymania unijnych środków.

czytaj więcej »

Źródłem prawa pracy w zakresie dotyczącym nagrody pieniężnej może być także zwyczaj zakładowy, zgodnie z którym prawo do takiej nagrody pracownik uzyskuje na skutek podjęcia stosownej decyzji przez podmiot zewnętrzny, niebędący pracodawcą zatrudniającym pracownika ubiegającego się o wypłatę nagrody.

czytaj więcej »

Kodeks pracy nakazuje sporządzać cykliczne rozkłady czasu pracy, obejmujące cały okres rozliczeniowy lub jego części obejmujące nie mniej niż miesiąc. Są też jednak wyjątki, w których nie trzeba tworzyć takich rozkładów. Jak ustalać i ogłaszać rozkłady? Co powinny one zawierać? Kiedy i z jakich przyczyn można zmienić rozkład?

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2022 r. zaczyna obowiązywać pakiet zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. Część z nich będzie ma zastosowanie także do przychodów z umów zleceń czy o dzieło, a także z praw majątkowych. Mowa tu o niższej stawce podatku oraz – w przypadku zleceń – odstąpieniu od przesunięcia terminu poboru zaliczek na podatek (tzw. rolowanie zaliczek). Sprawdźmy, jak rozliczać wynagrodzenie z umów cywilnoprawnych po zmianach w ramach Polskiego Ładu.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikowi pracującemu w równoważnym czasie pracy pozostało 5 godzin urlopu wypoczynkowego z 2021 roku. Czy w tym przypadku konieczne jest jednorazowe wykorzystanie pozostałych 5 godzin (tj. w jednym dniu), czy możliwe jest – na wniosek pracownika – wykorzystanie np. po 1 godzinie przez 5 dni?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik w styczniu 2022 r. był na komisji orzeczniczej ZUS, w trakcie której otrzymał decyzję przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na pół roku. Pracownik następnie został wezwany na ponowną komisję w marcu, po której w maju otrzymał decyzję o cofnięciu świadczenia od stycznia. Jak mamy usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy w tym okresie?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ważne do 30 czerwca 2020 r. Czy w związku z odwołaniem epidemii zaczynamy już liczyć 60 dni przedłużenia ważności tego orzeczenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy jeśli pracownik przebywa w podróży służbowej przez tydzień (podróż zagraniczna), a firma, w której przebywa, w środku tygodnia nie pracuje, to możemy udzielić mu urlopu zaległego bądź odbioru dnia? Czy też płacimy normalne wynagrodzenie, jako że pozostawał w gotowości do pracy, chociaż nie pracował?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik złożył wniosek o rentę i w związku z wyczerpaniem okresu zasiłkowego, udzielono mu urlopu bezpłatnego. W trakcie oczekiwania na przyznanie świadczenia rentowego pracownik zmarł. Czy w przypadku zgonu pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym należy wypłacić odprawę pośmiertną członkom rodziny?

czytaj więcej »

Pytanie: Zleceniobiorca, który miał opłacane składki na ubezpieczenia społeczne zwrócił się z wnioskiem o wystawienie zaświadczenia ERP-7 w celu uzyskania renty. Czy należy mu takie zaświadczenie wystawić?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony od 2015 r. uzyskiwał wynagrodzenie w kwocie 22.550 zł brutto. Od 14 stycznia 2022 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a z dniem 1 kwietnia 2022 r. rozwiązał umowę o pracę. Dokumenty dotyczące wypłaty zasiłku zostały przekazane do ZUS. Zasiłek po ustaniu zatrudnienia ZUS liczy od podstawy równej średniej krajowej. Czy ZUS miał prawo ograniczyć podstawę wypłacanego zasiłku?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z kodem B. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego należy wliczać specjalny dodatek motywacyjny, który był przyznany jednorazowo w grudniu dla pracowników służby cywilnej? Dodatek został przyznany zgodnie z art. 46a ust. 1 i 3 ustawy z 19 listopada 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2400 ze zm.).

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica wróciła do pracy po urlopie rodzicielskim, z tytułu którego wypłacaliśmy jej zasiłek macierzyński i w czasie którego zatrudniona była u nas na 1/4 etatu. Od jakich podstaw naliczyć składki za ten miesiąc? Jak wykazać ją w dokumentach rozliczeniowych?

czytaj więcej »