WYDANIE ONLINE

Fakt świadczenia pracy poza zakładem pracy w znacznym stopniu ogranicza możliwości kontroli pracownika. Przełożony nie może bowiem „ot tak po prostu” przyjść do domu pracownika, żeby zweryfikować czy zatrudniony wykonuje pracę. Mimo to, praca zdalna nie wyklucza kontroli w ogóle. Jakie zasady kontroli pracy zdalnej określą przepisy Kodeksu pracy po nowelizacji?

czytaj więcej »

Każdego roku kalendarzowego na skutek podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę podwyższeniu ulega również minimalna podstawa wymiaru zasiłku, którą należy stosować do ustalania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.Sprawdź,ile wynosi minimalna podstawa zasiłku chorobowego w 2023 roku.

czytaj więcej »

Płatnicy składek często zatrudniający zleceniobiorców, którzy mają podpisane umowy zlecenia jeszcze z innymi podmiotami. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę nie spowoduje zmian w składkach ZUS tych osób.

czytaj więcej »

Początek 2023 roku to wiele zmian w podatkach dochodowych. Podatnicy muszą się też przygotować na nowe obowiązki w PIT. Przedstawiamy praktyczne zestawienie zmian w PIT na 2023 rok.

czytaj więcej »

Państwowa Inspekcja Pracy podała dane dotyczące kontroli pracy kierowców. Wynika z nich m.in., że od 2019 roku mniej było kierowców pracujących powyżej 10 godzin. Wzrósł natomiast odsetek nieprzestrzegania tygodniowego czasu pracy.

czytaj więcej »

Pracownik może odwołać się od wypowiedzenia do sądu i – np. gdy wykaże, że przyczyna wypowiedzenia nie była rzeczywista – uzyskać przywrócenie do pracy i odszkodowanie. Ale w takim przypadku pracodawca zasadniczo może domagać się zwrotu wypłaconej wcześniej odprawy (a nawet potrącić jej wartość ze swojej należności).

czytaj więcej »

Pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego nie powinien podejmować czynności służbowych. A jeśli je podejmuje, narusza swoje obowiązki. Czy jednak jest to ciężkie naruszenie uzasadniające zwolnienie bez wypowiedzenia? Na przykład w przypadku, gdy pracownik zamierzał jedynie przekazać wskazówki osobie zastępującej?

czytaj więcej »

Zleceniodawca nie potrąca zaliczek od wynagrodzenia wypłacanego zleceniobiorcy wówczas, gdy nie tylko złoży on oświadczenie, że umówioną usługę wykonuje on w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale że faktycznie spełnia ona warunki do uznania jej za działalność gospodarczą. 

czytaj więcej »

Udostępnianie pracownikom artykułów spożywczych, np.: soków, kawy, herbaty, to obecnie standard w większości firm. Kłopot pojawia się z rozliczaniem takich wydatków. Czy posiłki dla pracowników i współpracowników można zaliczyć do kosztów podatkowych?

czytaj więcej »

Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych wskazują, że w kwestiach w niej nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Czas pracy pracowników samorządowych regulowany jest zatem dwoma aktami prawnymi o randze ustawowej. Generalnie można jednak wskazać, że na zasadach określonych w Kodeksie pracy planuje się czas pracy pracowników samorządowych, a na zasadach określonych w ustawie o pracownikach samorządowych następuje jego rozliczanie.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2023 r. zasadą jest, że oświadczenie o zmniejszeniu zaliczek na podatek od wynagrodzeń można złożyć płatnikowi na zasadach, które u niego obowiązują. Z art. 31a ust. 2 ustawy o PIT wynika, że oświadczenia i wnioski o zmniejszenie zaliczek można składać według ustalonego wzoru, w tym przypadku czyli PIT-2, ale w tej formie podatnik może je złożyć tylko wtedy, gdy nie złożył oświadczeń i wniosków w inny sposób wskazany przez płatnika. Sprawdź, jak krok po kroku wypełniać nowy formularz PIT-2.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca chciałaby, aby w 2023 roku wszyscy pracownicy wybrali 2-tygodniowy urlop wypoczynkowy w tym samym terminie (po to, aby w tym czasie można było zamknąć firmę). Czy oficjalnie jest taka możliwość, aby to pracodawca zdecydował o terminie urlopu wypoczynkowego pracownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy osobę zatrudnioną na zastępstwo za pracownicę będącą na urlopie rodzicielskim. Jest to stanowisko urzędnicze (inspektor) w jednostce samorządowej. Gdy wróci osoba zastępowana pewnie będzie przesunięta na inne stanowisko. Niemniej jej powrót sprawi, że umowa zastępcy rozwiąże się. Chcemy, aby dotychczasowy zastępca nadal pracował na tym stanowisku. Czy musimy organizować nabór?

czytaj więcej »

Pytanie: W trakcie zatrudnienia pracownik samorządowy udowodnił okresy podlegające zaliczeniu do stażu wymaganego dla uzyskania nagrody jubileuszowej z przeszłości. Po przeliczeniu staż tego pracownika wyniósł 21 lat i 7 miesięcy, a u obecnego pracodawcy zatrudniony jest 2 miesiące. Czy pracownikowi należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy? Czy nabył on prawo do nagrody w dniu udokumentowania dotychczas nieznanego stażu? Czy nagroda jest należna w związku z udokumentowaniem stażu, mimo że okres wymagany do nagrody nie upłynął w trakcie zatrudnienia u danego pracodawcy? Jeżeli tak, to skąd obecny pracodawca ma wiedzieć, że nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy nie została wypłacona pracownikowi w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody u poprzedniego pracodawcy (informacja taka nie znajduje się na świadectwie pracy)?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o informację dotyczącą dyżuru pracowniczego w weekendy. Nasz pracownik ma stałą pensję, otrzymuje też premię. Pełnił dyżur telefoniczny w sobotę, przyjechał do siedziby firmy na 2 godz. (wydawał części zamienne klientom). Z jaką stawką należy wypłacić mu wynagrodzenie? Jego wynagrodzenie brutto to 5.200,00 zł.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica chorowała w październiku 2022 roku i z tego tytułu otrzymała zasiłek chorobowy. Następnie, po przepracowaniu dwóch tygodni, w listopadzie uległa wypadkowi przy pracy. Czy dla zasiłku chorobowego z tytułu wypadku należy ponownie ustalić podstawę wymiaru, jeżeli między pobieraniem tego zasiłku i zasiłku z ubezpieczenia chorobowego jest krótsza niż miesiąc kalendarzowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Muszę naliczyć odsetki od zaległych składek. Z uwagi na to, że dług powstał w 2021 roku, w okresie objętym obliczeniem obowiązywały różne stawki tychże odsetek. Jak w takiej sytuacji obliczyć łączną ich kwotę, którą muszę uregulować?

czytaj więcej »