WYDANIE ONLINE

Zdarza się, że strony zawierają pozorną umowę o pracę, której wyłącznym celem jest otrzymanie przez pracownika świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Wykrycie tego procederu przez ZUS skutkuje koniecznością zwrotu wyłudzonych świadczeń. Wcześniej konsekwencje takich wyłudzeń ponosił wyłącznie ubezpieczony, który otrzymał nienależne mu świadczenia. Linia orzecznicza jednak się zmieniła i obecnie ZUS żąda zwrotu nienależnych świadczeń także od pracodawców.

czytaj więcej »

Nowelizacja rozporządzenia składkowego zakłada wzrost kwoty zwolnionej ze składek ZUS wartości finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu. Rozszerza także przepis o wartość otrzymanych przez pracowników kuponów, talonów, bonów żywieniowych i kart przedpłaconych.

czytaj więcej »

1 września br. wzrosną wynagrodzenia młodocianych w okresie nauki zawodu, a także odbywających przyuczenie do wykonywania określonych prac. Tak wynika z nowego rozporządzenia wydanego w tej sprawie przez Radę Ministrów.

czytaj więcej »

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego przywróciło obowiązki pracodawców oraz pracowników związane z zawieszonymi badaniami okresowymi. Pojawiły się jednak wątpliwości związane z prawidłowym stosowaniem przepisów. Państwowa Inspekcja Pracy zwróciła się zatem z prośbą o interpretację przepisów do Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

czytaj więcej »

W czasie obowiązywania stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca mógł udzielić pracownikowi do 30 dni urlopu zaległego rocznie jednostronnie, bez konsultacji z pracownikiem. Jednak po odwołaniu z dniem 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego nie ma już takiej możliwości. Jak w takim razie obecnie skłonić pracowników do wykorzystania zaległych urlopów?

czytaj więcej »

Pracownik, który posiada więcej niż jeden rachunek PPK, może też w każdej chwili, a więc także przed osiągnięciem 60. roku życia, zdecydować o przeniesieniu swoich środków zgromadzonych na jednym rachunku PPK na inny rachunek PPK. Transfer środków możliwy jest jednak tylko między rachunkami PPK.

czytaj więcej »

Fakt rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 231 § 4 kp nie pozbawia pracownika uprawnienia do odprawy pieniężnej przewidzianej w ustawie o zwolnieniach grupowych, jeśli rozwiązanie stosunku pracy zostało spowodowane istotną zmianą warunków zatrudnienia na niekorzyść pracownika.

czytaj więcej »

Wprowadzenie w układzie zbiorowym pracy (lub protokole dodatkowym) mniej korzystnych dla pracowników warunków nabywania i ustalania wysokości niektórych składników wynagrodzenia za pracę wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy. I to nawet wtedy, gdyby przysługujące konkretnemu pracownikowi wynagrodzenie, obliczone według nowych zasad, nie uległo obniżeniu.

czytaj więcej »

Jeśli pracownik – bez usprawiedliwienia nadzwyczajnymi okolicznościami – spóźni się w usprawiedliwieniu nieobecności (np. doręczeniu zwolnienia lekarskiego), grozi mu zwolnienie dyscyplinarne.

czytaj więcej »

Pojawiają się pierwsze interpretacje skarbówki w sprawie pracy zdalnej. Czy przyznany pracownikowi ryczałt za pracę zdalną generuje dla pracownika przychód podlegający PIT? Sprawdźmy.

czytaj więcej »

Zadaniowy system czasu pracy może być stosowany przy tego rodzaju pracach, w których istotne jest faktyczne ich wykonywanie. Rozliczanie za efekty, a nie liczbę przepracowanych godzin pozwala pracownikom realizować zadania w sposób bardziej elastyczny i efektywny. W praktyce może jednak przysporzyć problemów z właściwą organizacją pracy i jej poprawnym rozliczaniem.

czytaj więcej »

Za okres od 1 lipca 2023 r. podstawę odpisów i zwiększeń na ZFŚS stanowi – zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2023 r. – przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce z II półrocza 2021 r., tj. kwota 5.104,90 zł. Oznacza to wzrost odpisu całorocznego na 2023 r. Do końca września br. pracodawcy będą musieli przekazać na rachunek funduszu odpowiednio przeliczone kwoty.

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie dotyczące pracy zdalnej. Zatrudniamy w naszej firmie Słowaka, który posiada zameldowanie na pobyt czasowy w Polsce. Pracownik ten zgłosił, że chce jeden dzień pracować zdalnie (okazjonalna praca zdalna) na Słowacji w swoim rodzinnym domu. Czy pracodawca może wyrazić zgodę pracownikowi na pracę zdalną za granicą?

czytaj więcej »

Pytanie: W jakiej formie przekazać pracownikowi zmianę godzin w grafiku (godziny przyjścia i wyjścia) na okres wakacji dla pracowników obsługi w szkole?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie i ekwiwalent miesięczny za pracę zdalną. W piśmie od komornika wskazane jest zajęcie obejmujące wynagrodzenie, wierzytelność zasiłku chorobowego, nagrody, premie i zyski. Nigdzie nie wspomina się o ekwiwalencie za pracę zdalną. Czy potrąceń komorniczych można dokonywać z kwoty wypłacanego ekwiwalentu?

czytaj więcej »

Pytanie: W regulaminie wynagradzania jest zapis o tym, że z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań pracownikowi może być przyznany na czas określony dodatek specjalny. W przypadku nieobecności przyznawany jest przez dyrektora dodatek (za zastępstwo nieobecnego pracownika) sporządzane jest pismo, w którym: powołana jest podstawa – art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych, okres za jaki przyznany jest dodatek, sposób jego wyliczenia (w regulaminie brak uregulowań). Ponadto pracownicy posiadają ogólne upoważnienie udzielone przez dyrektora do zastępstwa np.za głównego księgowego o treści: „zastępstwo polegać będzie na dokonywaniu czynności związanych z bieżącą płynnością finansowo–księgową”. Czy właściwy jest taki sposób ustalenia zakresu upoważnienia? Czy nie powinno być tak, że za każdym razem zwiększony zakres obowiązków powinien być szczegółowo określony? Czy w regulaminie nie powinno być ustalonych zasad obliczania wysokości dodatku specjalnego? Czy można przyznać taki dodatek nawet za 1 dzień?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ojciec adoptował razem z niepracującą żoną dziecko. Od 1 maja 2023 r. ojciec korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. W określonym terminie złożył wniosek o ustalenie nowej wysokości zasiłku macierzyńskiego w wysokości 81,5%. Po urlopie macierzyńskim ojciec chce wykorzystać urlop ojcowski w wymiarze dwóch tygodni. W jakiej wysokości będzie on wypłacany? Po urlopie ojcowskim planuje urlop rodzicielski. Jak rozumiem on będzie w wysokości 70%. Czy będzie zachowana prawidłowość w kolejności korzystania ze świadczeń?

czytaj więcej »

Pytanie: Współpracowaliśmy z osobą fizyczną na umowę zlecenia. Zleceniobiorca był wynagradzany w sposób godzinowy, a wynagrodzenie było wypłacane z przesunięciem. Zleceniobiorca podlegał dobrowolnej składce chorobowej, jednakże w trakcie bieżącego miesiąca złożył rezygnację. Jak będzie wyglądała kwestia rozliczeń ZUS? Czy mam naliczyć składkę chorobową od pełnej kwoty otrzymanego wynagrodzenia czy też składki tej nie naliczać?

czytaj więcej »