Prowadzący firmę na próbę czy zleceniobiorca - kogo korzystniej zatrudnić ze względu na obciążenia wobec ZUS

Przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców wprowadziły nową formę prowadzenia mikro biznesu - działalność nierejestrową (lub inaczej nierejestrowaną). Jakie kryteria warunkują prawo do skorzystania z przywileju braku konieczności rejestrowania działalności, kto z punktu widzenia obciążeń wobec ZUS jest atrakcyjniejszy dla firm – zleceniobiorca czy osoba prowadząca firmę na próbę? Na te i inne pytania odpowiadamy w opracowaniu. Koniecznie przeczytaj.

Niedługo rynek pracy po nowemu – co to oznacza dla pracodawcy?

Resort pracy opublikował projekt ustawy o rynku pracy*. Zakłada ona szereg zmian m.in. skrócenie okresu stażu, konieczność zatrudnienia po nim, a także sankcje dla pracodawcy za niewywiązanie się z umowy o jego zorganizowanie. Nowości znajdziemy też w przepisach dotyczących Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Ze szkoleń finansowanych z KFS skorzystają też samozatrudnieni i pracujący w ramach umowy cywilnoprawnej. Z drugiej strony dofinansowania będą niższe i ograniczone kwotowo. Poznaj szczegóły planowanych zmian.

Nauczanie języka obcego – dzieło czy umowa zlecenia

Czy prowadzenie nauki języka obcego należy kwalifikować jako świadczenie usług, do którego stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, niezależnie od sposobu prowadzenia nauki języka? Czy taką umowę trzeba zawrzeć także wówczas, gdy końcowym efektem tych zajęć ma być np. inscenizacja teatralna? Upewnij się, jakie w tej sprawie orzeczenie wydał Sąd Najwyższy, by nie mieć przykrych konsekwencji ze strony ZUS.

Jak liczyć obliczyć wynagrodzenie urlopowe po urlopie rodzicielskim

Pytanie: Pracownica wraca z urlopu rodzicielskiego (wcześniej była na zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim). Obecnie korzysta z urlopu wypoczynkowego. Jak liczyć jej wynagrodzenie urlopowe? Czy bierzemy pod uwagę składniki zmienne sprzed pójścia na zwolnienie lekarskie w ciąży, czy tylko stałe wynagrodzenie zasadnicze z umowy o pracę? Czy w przypadku gdyby ta pracownica po urlopie wypoczynkowym udała się na zwolnienie, powinniśmy wziąć pod uwagę również składniki sprzed porodu?

Do 30 września – rozpoczęcie zaległego urlopu z 2017 roku

Pracodawca wywiąże się z obowiązku udzielenia pracownikowi zaległego urlopu, jeśli podwładny rozpocznie urlop przed upływem tego terminu. Czy zwierzchnik może od pracownika wymagać, by pracownik do końca września wykorzystał również zaległy urlop na żądanie, który stał się zwykłym urlopem zaległym? Upewnij się, jak postąpić by nie narazić się na sankcje.

Do 30 września – II rata odpisu na rachunek ZFŚS

Ostateczny termin przelania II transzy środków na fundusz socjalny przypada 30 września, zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W 2018 roku termin ten mija w niedzielę. Czy zatem dopuszczalne jest jego przesunięcie na poniedziałek 1 października? Sprawdź, jaką opinię w tej kwestii wyraża resort pracy.

Czy udział w wyjeździe integracyjnym rodzi przychód po stronie pracownika?

Pytanie: We wrześniu chcemy naszym pracownikom zorganizować wyjazd integracyjny, połączony z grzybobraniem, którego koszty zostaną pokryte ze środków ZFŚS. Generalnie założenie jest takie, aby świadczenia na wyjeździe były takie same dla wszystkich uczestników. Czy w takiej sytuacji po stronie pracownika powstanie przychód, który powinniśmy opodatkować i oskładkować?

Czy honorarium autorskie należy uwzględniać w minimalnej płacy

Pytanie: Nasza pracownica zażądała od nas zapłaty 15,3 tys. zł. Swoje żądanie uzasadniła powołaniem się na okoliczność, że wypłacane jej honoraria autorskie powinny zostać zaliczone na poczet minimalnego wynagrodzenia za pracę. W umowie o pracę zapisano m.in., że w czasie trwania stosunku pracy pracownicy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1.021,24 zł brutto miesięcznie + honoraria autorskie. Zatem wypłacaliśmy jej jako wynagrodzenie za pracę dwa składniki:1) wynagrodzenie w stałej wysokości kwotowej oraz 2) honoraria autorskie („wierszówki”) za stworzenie dzieł w rozumieniu prawa autorskiego .Wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich zależało od aktualnych potrzeb pracodawcy i nakładu pracy pracownicy. Kwoty „wierszówek” pracodawca ustalał w zależności od liczby napisanych wierszy.Co do zasady „wierszówka” była wypłacana za tekst opublikowany. Czy pracownica ma rację?

Aneks do umowy i wypowiedzenie zmieniające – zasady stosowania w praktyce kadrowej

W przypadku modyfikacji któregokolwiek z warunków umowy o pracę pracodawca zawiera z pracownikiem porozumienie zmieniającego (sporządza aneks do umowy) lub dokonuje wypowiedzenia zmieniającego. Czy każde, nawet drobne zmiany, nie mające wpływu na warunki pracy, również należy aneksować? Jak poprawnie zmienić pracownikowi warunki zatrudnienia? Czy podwyżkę pensji można wprowadzić aneksem do umowy o pracę. Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w opracowaniu.