Ochrona przed zwolnieniem pracowników – rodziców

Pracodawca, który zatrudnia pracowników - rodziców, także przyszłe matki, musi pamiętać o szczególnych uprawnieniach jakie wiążą się z rodzicielstwem. Ci pracownicy są chronieni przepisami Kodeksu pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę. Tylko szczególne okoliczności uzasadniają zwolnienie. Jakie? Sprawdź koniecznie, aby nie narazić się na sankcje.

Nowe zasady poboru zaliczek od 2019 roku

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych* przyniesie w 2019 roku istotną zmianę, a mianowicie pobór zaliczek na podatek wg stawki podatku wynoszącej 32% następować będzie już za miesiąc, w którym dochód pracownika uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Sprawdź szczegóły projektowanych zmian.

Limit godzin ponadwymiarowych osoby zatrudnionej na ¾ etatu

Pytanie: Mimo, że naszpracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu codziennie pracuje po 8 godzin, jedynie niektóre dni ma dodatkowo wolne. Czy wobec tego możemyzapisać, że jego wymiar godzin niepełnoetatowca płatnych jak za godzinynadliczbowe przysługuje po przepracowaniu 8 godzin na dobę?

Jak poprawnie przyznać i wypłacić nagrodę pracownikowi

W praktyce kwestie dotyczące nagradzania pracowników regulują najczęściej przepisy wewnątrzzakładowe (np. jako jeden z podpunktów w regulaminie wynagradzania lub w osobnym regulaminie przyznawania nagród i wyróżnień), określając rodzaje nagród i wyróżnień, przesłanki oraz tryb ich przyznawania. Inaczej jest w małych firmach, nie zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i zasadami. Dowiedz się na co zwrócić uwagę, aby bezbłędnie przyznać podwładnemu nagrodę i ją wypłacić.

Czy w umowie zlecenia można zawrzeć zakaz konkurencji

Umowy cywilnoprawne wciąż bardzo często zastępują etat pracowniczy. Zwykle zawiera się je z pracownikami najsłabiej wykwalifikowanymi w celu wykonania najprostszych prac oraz z tymi stojącymi najwyżej w hierarchii – specjalistami i menedżerami. Szczególnie w tym drugim przypadku wielu pracodawców ma rozterki, czy można wprowadzać do umów zlecenia lub świadczenia usług zakazy konkurencji. Warto zatem sprawdzić.

Czy podwładny może negocjować warunki zwolnienia z pracy

Stosunki pomiędzy pracodawcą a pracownikiem powinny wyglądać podobnie jak stosunki między przedsiębiorcą a konsumentem. Czy to znaczy, że przyjęty wzorzec umowy o pracę lub porozumienia dotyczącego zatrudnienia powinien być narzucony pracownikowi z góry, bez możliwości jego negocjacji? Sprawdź jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie, zaprezentowane w jednym z ostatnich wyroków sądu.

Czy niewykorzystanie 15 minutowej przerwy wydłuża czas pracy

Pytanie: Nasz pracownik nie wykorzystuje 15 minutowej przerwy w pracy ,chociaż ma możliwość. Pracuje w godzinach między 7.00 a 15.00. Czy w związku z tym czy ma prawo wpisać, że pracował do 15.15?