Pracodawca, który wypłaca ekwiwalent za niewykorzystany wypoczynek, nie uiszcza  świadczenia urlopowego

Pytanie: Nasz zakład wypłaca świadczenia urlopowe. Pracownik jest chory od początku lutego. Po upływie okresu ochronnego chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę. Wypłacimy mu wówczas ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy powinniśmy wypłacić także świadczenie urlopowe?

Nie można zamienić wstecznie urlopu wypoczynkowego na wolne za nadgodziny

Pytanie: Pracownik 21 czerwca 2013 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. W kolejnym tygodniu od 24 do 28 czerwca 2013 r. wypracował 7 nadgodzin. Czy można dzień urlopu, tj. 21 czerwca, potraktować jako dzień wolny za przepracowane nadgodziny, czyli udzielić wolnego za nadgodziny przed ich wystąpieniem?

Dofinansowanie do wczasów w hotelach nie jest objęte zwolnieniem podatkowym

Pytanie: W regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, określając jedno z dofinansowań dla pracowników, zawarto następujący zapis: „Dofinansowanie wypoczynku – zorganizowanego, krajowego dla dzieci i młodzieży. Dofinansowanie dotyczy dzieci do lat 14 i młodzieży powyżej 14 do ukończenia 25. roku życia, pod warunkiem uczenia się w systemie dziennym”. Czy wypoczynkiem zorganizowanym jest wyjazd uczącej się młodzieży na wczasy,  z zakwaterowaniem i wyżywieniem w hotelu? Czy istotne jest, aby na fakturze znalazł się zapis: wczasy, a nie np. usługa noclegowa z wyżywieniem?

Jak zrekompensować nadgodziny w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym

Pytanie: Pracownik działu produkcji jest zatrudniony w systemie równoważnym, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Pracodawca korzysta z możliwości nierównomiernego rozkładu jego czasu pracy w ramach okresu rozliczeniowego i intensyfikuje pracę w okresach, na które prognozuje znaczną liczbę zamówień. Pracodawcy zdarza się także polecać pracownikom działu produkcji wykonywanie pracy ponad normę lub przedłużony dobowy wymiar oraz w dniach harmonogramowo wolnych i w dniach wolnych wynikających z planowania czasu pracy w przeciętnie 5-dniowych tygodniach pracy. Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy pracownika oraz ustalić przysługujące mu wynagrodzenie za poszczególne miesiące okresu, jeśli jest on wynagradzany jedynie stałą miesięczną pensją zasadniczą w kwocie 3.000 zł, a cała dodatkowa praca przypada w porze dziennej?