Jak planować i rozliczać wykonywanie przez podwładnego obowiązków w ruchomym czasie pracy

Pytanie: Pracodawca od października 2013 roku wprowadził wobec zatrudnionych magazynierów ruchomy czas pracy z art. 140[1] § 1 Kodeksu pracy. Pracownicy wykonują zadania zgodnie z harmonogramem ustalonym dla miesięcznego okresu rozliczeniowego, przewidującym różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy w poszczególnych dobach. Zostało to uzależnione od godzin dostaw towaru uzgodnionych z kontrahentami pracodawcy oraz ma na celu pełne i produktywne wykorzystanie czasu pracy. Pracodawca określił w regulaminie pracy zasady odpracowywania wyjść prywatnych. Regulacja ta stanowi, że zwolnień od pracy udziela pracodawca na pisemny wniosek zatrudnionego. Pracodawca decyduje również o terminie ich odpracowania – z zastrzeżeniem, że musi to nastąpić w ramach tego samego miesięcznego okresu rozliczeniowego. W przypadku nieodpracowania prywatnego wyjścia, niezależnie do przyczyn, pracodawca ma prawo do proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia należnego za dany miesiąc. Jeden z pracowników magazynu korzystał z wyjść prywatnych wyjątkowo chętnie, zwalniając się przeważnie na dwie godziny przed końcem dniówki. Jak rozliczyć jego czas pracy i prawidłowo ustalić wynagrodzenie, jeśli pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w kwocie 3.000 zł, a w październiku 2013 roku pracował w wolną sobotę, również w nadgodzinach dobowych, a ponadto odpracował tylko część wyjść prywatnych?

Emeryt może domagać się odprawy tylko od swojego ostatniego pracodawcy

Pytanie: Pracownik spółki nabył uprawnienia emerytalne w listopadzie 2012 roku. W grudniu 2012 rozwiązał stosunek pracy łączący go ze spółką za porozumieniem stron. Osoba ta była równolegle zatrudniona w innym zakładzie pracy. W październiku 2013 roku skierowała do spółki wniosek o wypłatę odprawy emerytalnej. Były podwładny wyjaśnił, że nie jest już nigdzie zatrudniony na podstawie stosunku pracy oraz że nie wystąpił do swego ostatniego pracodawcy z wnioskiem o wypłatę odprawy emerytalnej. Czy ma prawo domagać się takiej odprawy od spółki (swego przedostatniego pracodawcy)?

Do wniosku o urlop wychowawczy trzeba dołączyć oświadczenie drugiego rodzica lub opiekuna

Pytanie: Pod koniec października pracownica spółki zwróciła się do swego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Nie zaznaczyła w nim, czy z urlopu wychowawczego na to dziecko będzie korzystać także jego ojciec, zatrudniony u innego pracodawcy. Czy ciąży na niej taki obowiązek?

Do skorzystania z dni wolnych na opiekę wystarczy złożenie deklaracji przez zatrudnionego

Pytanie: Pracownica spółki zwróciła się do swego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Jej mąż, ojciec dziecka, jest zatrudniony w innej firmie. Spółka zażądała od podwładnej, aby przedłożyła zaświadczenie wystawione przez pracodawcę męża, stwierdzające, że nie korzystał z takich dni wolnych. Czy pracownica ma obowiązek przedłożyć tego rodzaju zaświadczenie?