Rekompensata kosztów przejazdu na badania lekarskie w innej miejscowości

Pytanie: Siedziba firmy znajduje się w miejscowości X, natomiast umowa o świadczenie usług z zakresu medycyny pracy jest podpisana z przychodnią, która ma siedzibę w miejscowości Y. Badania zawsze są przeprowadzane w godzinach pracy. W jaki sposób zrekompensować pracownikom koszty dojazdu na badania okresowe – ustalić ryczałt, wypłacać kwotę będącą równowartością biletu kolejowego lub autobusowego czy, po uzyskaniu zgody pracodawcy na przejazd samochodem prywatnym, rozliczać koszty według zasad obowiązujących przy rozliczaniu delegacji służbowych (tzn. ilość kilometrów razy aktualnie obowiązująca stawka)? Bardzo często pracownicy jadą na badania okresowe bezpośrednio z miejsca zamieszkania. Czy przy ustalaniu rekompensaty uwzględniać odległość pomiędzy siedzibą firmy a przychodnią, czy odległość pomiędzy miejscem zamieszkania a lokalizacją przychodni? Badania zaczynają się o 8.00 – przełożeni wyrażają zgodę, aby pracownik udał się bezpośrednio z miejsca zamieszkania do przychodni, mimo że pracę zaczyna o godz. 7.00 lub 7.30.

Przyzakładowe żłobki i przedszkola w koszty a dofinansowanie na opiekę nad dzieckiem pracownika bez PIT

Pracodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na utworzenie i prowadzenie przyzakładowego żłobka lub przedszkola. Będzie mógł także dofinansować opiekę nad dzieckiem pracownika przez dziennego opiekuna lub pobyt dziecka pracownika w żłobku, klubie dziecięcym lub przedszkolu bez podatkowych konsekwencji dla zatrudnionego.

Praca na rodzicielskim nie wyklucza przerwy na karmienie

Pytanie: Pracownica złożyła wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu, zamiast korzystania z urlopu wychowawczego. Pracownica ta karmi dziecko piersią. Czy również należy jej się przerwa na karmienie, a jeśli tak, to w jakich godzinach? Czy taką pracownicę można wysłać w delegację lub polecić jej nadgodziny?

Okazjonalne zastępstwa nie dają prawa do dodatku funkcyjnego

Pytanie: Jestem pracownikiem kadrowym i w zakresie czynności mam zapisane zastępstwo za głównego księgowego w razie jego nieobecności. Do tej pory nie miałam płaconego dodatku funkcyjnego za okres zastępstwa. Czy można wypłacić ten dodatek wstecznie za okresy mojego zastępstwa od początku 2014 roku, czy to już za późno? Jaka podstawa prawna tu obowiązuje?

Ochronę liczy się od wieku emerytalnego, a nie wcześniejszej emerytury

Pytanie: W zakładzie są osoby, które mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, np. ślusarze czy spawacze. Czy ochrona przedemerytalna takich pracowników liczy się jako cztery lata od powszechnego wieku emerytalnego, czy od wieku, w którym mogą przejść na wcześniejszą emeryturę?

Obowiązuje nowa wersja programu Płatnik

Jedną z głównych zmian najnowszej wersji programu Płatnik – 10.01.001 jest możliwość automatycznej aktualizacji bibliotek i plików stanowiących poszczególne elementy programu. Umożliwia ona korzystanie z najnowszej wersji oprogramowania bez konieczności samodzielnej instalacji niezbędnych komponentów lub słowników.

Nowe ulgi w spłacie składek ZUS jeszcze w tym roku

Z dniem 1 grudnia 2015 r. zaczną obowiązywać przepisy, dzięki którym płatnicy składek będą mogli skorzystać z odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty całej zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, w tym również w części finansowanej przez ubezpieczonego.

Notatki służbowa o pracowniku – brak regulacji powoduje problemy

Pytanie: W naszej firmie praktykowane są notatki służbowe, które dotyczą indywidualnych zdarzeń – np. pracownik spóźnia się do pracy albo nie przychodzi wcale i nie usprawiedliwia tego we właściwy sposób, źle wykonuje powierzone zadanie lub lekceważy polecenie przełożonego. Nie są to kary nakładane na pracownika. Notatkę podpisują przełożony i pracownik i jest ona włączana do akt osobowych. Czy są podstawy, aby gromadzić takie dokumenty w aktach pracowniczych? Czy pracownik może nie zgodzić się na podpisanie notatki (bo np. nie zgadza się z oceną swojej pracy) i żądać usunięcia notatki z akt lub odwoływać od tego dokumentu? Czy pracodawca może wykorzystać takie notatki w razie ewentualnego sporu z pracownikiem?

Mniej absencji chorobowych w służbach mundurowych

Obowiązywanie nowych przepisów zmniejszających wysokość uposażenia za okres absencji chorobowej przełożyło się na liczbę funkcjonariuszy i okresy przebywania na zwolnieniach lekarskich.

Krótkie przerwy między umowami o pracę nie obniżą świadczeń chorobowych

Pytanie: Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 stycznia do 30 kwietnia 2015 roku. Następnie ponownie została zawarta z nim umowa na czas określony, od 6 maja  do końca roku. Od 20 maja  do 3 czerwca 2015 roku przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Czy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i czy za podstawę wyliczenia tego wynagrodzenia mam brać kwotę wynagrodzenia z nowej umowy, czy też okres sześciu miesięcy wcześniej przepracowanych?