WYDANIE ONLINE

Od 8 stycznia 2022 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów w sprawie zmian zasad rozliczania pobieranych przez płatników zaliczek na podatek dochodowy. Wprowadzenie nowego rozporządzenia wynika z faktu, że po 1 stycznia 2022 r. część pracowników otrzymała wynagrodzenie niższe od przysługującego im w 2021 roku.

czytaj więcej »

W związki z przepisami Polskiego Ładu, część pracodawców postanowiła zaktualizować wiedzę odnośnie ewentualnych innych etatów swoich pracowników, czy prowadzonych przez nich działalności gospodarczych, co wzbudziło olbrzymie wątpliwości wśród pracowników. Część osób myli oświadczenie PIT-2 z ulgą dla klasy średniej, co w konsekwencji powoduje obawy, że pracownik będzie zarabiał mniej przez regulacje Polskiego Ładu. Co warto wiedzieć o PIT-2 w 2022 roku?

czytaj więcej »

Przepisy Polskiego Ładu zmieniły m.in. zasady ustalania składki zdrowotnej. Kłopot w tym, że w przypadku podatników prowadzących działalność gospodarcza opodatkowanych podatkiem liniowym i na skali podatkowej nie jest jasne, jak ustalić składkę zdrowotną za styczeń 2022 roku. Przepisy mówią jedno, a interpretacja ZUS co innego.

czytaj więcej »

Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, ten, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Sprawdź, jak pod względem ZUS i PIT rozliczyć wypłatę trzynastek za 2021 rok.

czytaj więcej »

Wejście w życie nowych przepisów wzmacniających rolę kuratora oświaty coraz bliżej. Podczas posiedzenia w dniu 13 stycznia 2021 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo oświatowe,  nazywaną Lex Czarnek.

czytaj więcej »

Czy organizacjom związkowym przysługuje roszczenie o stwierdzenie nieważności decyzji pracodawcy w sprawie samodzielnego (w razie braku uzgodnionego stanowiska związków zawodowych) ustalenia regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Kwestie te rozstrzygnął Sąd Najwyższy.

czytaj więcej »

Czy podjęcie pracy w ciągu pierwszych 14 tygodni po porodzie może spowodować utratę zasiłku macierzyńskiego?

czytaj więcej »

Pomimo, że pracodawca musi udzielić krwiodawcy zwolnień wskazanych w przepisach (np. w dniu oddania krwi lub jej składników, a w czasie epidemii – także w dniu następnym), to jednak pracownik nie powinien korzystać z tego prawa w sposób, który szkodziłby pracodawcy. Pracodawca ma prawo więc wymagać od pracownika uzgadniania czy planowania terminu tego zwolnienia (raczej z niedużym wyprzedzeniem) – jeśli da się go wcześniej przewidzieć.

czytaj więcej »

Odpoczynku tygodniowego nie można całkiem pominąć, ale w niektórych przypadkach można go skrócić nawet do 24 godzin. Niestety często zdarzające się szczególne potrzeby pracodawcy nie stanowią przesłanki dla zastosowania skróconego odpoczynku tygodniowego. Skrócenie odpoczynku w takim przypadku (np. na skutek polecenia pracy nadliczbowej) stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy.

czytaj więcej »

Do pracownika należy decyzja, czy w trakcie roku będzie korzystał z ulgi dla klasy średniej w każdym miesiącu, w którym przychód na to pozwoli, nie bacząc na roczną jego wysokość, czy „zapobiegliwie” odstąpi od stosowania ulgi miesięcznie. Decyzja w tym zakresie nie zawsze będzie łatwa. Nieraz bowiem dopiero po zakończeniu roku, gdy znana będzie wysokość osiągniętego, łącznego przychodu, będzie można ocenić czy ulga przysługuje. Jeśli po podsumowaniu okaże się, że przychód był niższy niż 68.412 zł lub przekroczył 133.692 zł, niestety rozliczenie roczne trzeba będzie sporządzić bez ulgi. Oznaczać to będzie skorygowanie podatku na minus i dopłatę daniny.

czytaj więcej »

Pytanie: Radca prawny zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na pełny etat na czas nieokreślony. Jego umowa o pracę zawiera informacje o stanowisku, miejscu pracy, wymiarze etatu, składnikach wynagrodzenia oraz ogólną informację, że pozostałe warunki zatrudnienia ustalają regulaminy pracy i wynagradzania. Regulamin pracy zawiera informacje o okresie rozliczeniowym obowiązującym w zakładzie pracy oraz o stałych godzinach rozpoczynania i zakończenia pracy dla wszystkich pracowników. Pracodawca kilka lat temu ustalił odrębnym pismem dla radcy prawnego dni i godziny jego pracy w siedzibie pracodawcy w oparciu o art. 18 ustawy o radcach prawnych. Obecnie, po dokonaniu analizy i stwierdzeniu niewielkiej liczby prowadzonych postępowań sądowych, pracodawca chce zwiększyć ilość godzin pracy w biurze. Czy w takim przypadku wystarczy jednostronna decyzja pracodawcy, czy też należy zastosować porozumienie zmieniające – a w przypadku braku zgody pracownika – wypowiedzenie zmieniające?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Od 1 stycznia 2022 r. spółka komandytowa, zatrudniająca 46 pracowników, wnosi w formie aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki z o.o. Nowoutworzona spółka staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy dla części dotychczasowych pracowników spółki komandytowej. Jak powinno postąpić się z aktami pracowniczymi i pozostałą dokumentacją pracowniczą? Czy spółka komandytowa powinna przekazać wszystkie dotychczas zgromadzone dokumenty do spółki z o.o., nie pozostawiając ich u siebie?

czytaj więcej »

Pytanie: W wyniku błędu płatnika niesłusznie w 2021 r. były pobierane zaliczki na podatek od wynagrodzenia osobie poniżej 26 roku życia. W jaki sposób rozliczyć taką sytuację wystawiając PIT-11 za rok 2021?

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie koszty uzyskania pobrać od członka zarządu pełniącego funkcje na podstawie powołania? Jaka jest podstawa składki zdrowotnej?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik w styczniu 2022 r. kończy 65 lat. Nie zamierza jednak przechodzić na emeryturę, gdyż chce dalej pracować w naszym zakładzie. Co oznacza w praktyce, że ulga dotyczy osób które są uprawnione do emerytury lub renty? Czy taka osoba musi przedstawić decyzję z ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik kontynuuje zwolnienie lekarskie od listopada 2021 r. do 15 stycznia 2022 r. Na przełomie lat przysługuje mu zasiłek chorobowy. Czy okres choroby w styczniu 2022 r. należy zaliczyć do limitu zasiłkowego z 2021 r.? Co, jeśli go wyczerpie i będzie przerwa w zwolnieniu wynosząca np. 1 dzień? Czy rozpoczyna się w takiej sytuacji nowy okres zasiłkowy i najpierw należy mu się wynagrodzenie chorobowe a później zasiłek?

czytaj więcej »

Pobierz wzór wniosku o niestosowanie mechanizmu przewidzianego w rozporządzeniu Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 28).

czytaj więcej »