WYDANIE ONLINE

Obowiązują ważne zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców. Modyfikacjom uległy kwestie związane z podróżami służbowymi. Są jednak również modyfikacje w zakresie w zakresie prowadzenia ewidencji czasu pracy czy pory nocnej. Część z nowych reguł wprowadzono już od 2 lutego 2022 roku, a niektóre zaczną obowiązywać już wkrótce.

czytaj więcej »

Najpóźniej z początkiem sierpnia 2022 r. możemy spodziewać się dużych zmian w Kodeksie pracy. W tym terminie konieczne jest bowiem wprowadzenie do polskich przepisów dwóch dyrektyw unijnych, których regulacje mają sprzyjać równowadze między życiem prywatnym a zawodowym oraz niwelować nierówności w zatrudnieniu. Poznaliśmy już założenia do planowanych zmian w Kodeksie pracy w 2022 roku.

czytaj więcej »

Z dniem 29 stycznia 2022 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Wprowadzane zmiany mają na celu uprościć i skrócić procedury związane z uzyskiwaniem zezwoleń na pobyt i pracę dla cudzoziemców w Polsce.

czytaj więcej »

Do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest modyfikacja rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.

czytaj więcej »

Polski Ład wprowadził zmiany w zasadach rozliczania oraz opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do tych zmian Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostosował dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA oraz ZUS RCA.

czytaj więcej »

W Sejmie odrzucono projekt ustawy, który miał umożliwić masowe testy na COVID-19 wśród pracowników oraz przewidywał możliwość dochodzenia odszkodowania przez osobę, która wskaże, że do jej zakażenia doszło w miejscu pracy.

czytaj więcej »

Przyjmijmy, że pracownik po długotrwałym zwolnieniu lekarskim nie stawia się na badania kontrolne, na które pracodawca go skierował. Nie usprawiedliwia swojej nieobecności. W takim przypadku można go zwolnić dyscyplinarnie – nawet, jeśli w międzyczasie stara się o rentę.

czytaj więcej »

W przypadku pracowników „mobilnych” przejazd między miejscami wykonywania pracy należy również wliczać do czasu pracy. W ich przypadku praca kończy się dopiero wraz z powrotem do domu. Przy okazji Sąd Najwyższy wyjaśnił też, jak nalicza się odsetki za zaległe wynagrodzenie za nadgodziny.

czytaj więcej »

Pracownicy nieraz dostarczają pracodawcom różne dokumenty. Czy należy kopiować je do akt, czy są one jedynie dostarczane do wglądu? Sprawdź, jakie stanowiska w tym zakresie zajęły resort pracy i Urząd Ochrony Danych Osobowych.

czytaj więcej »

Przepisy wprowadzające pakiet mobilności dookreśliły, jak liczyć pracę w porze nocnej. Otóż, czas pracy w nocy jest rozliczany od odpoczynku do odpoczynku. Ile wynoszą obecnie kary za przekroczenie czasu pracy w porze nocnej oraz jakie podmioty mogą kontrolować kierowcę?

czytaj więcej »

W podmiotach będących spółkami kapitałowymi, fundacjami czy stowarzyszeniami działają odpowiednie organy jak zarząd, rada nadzorcza bądź komisja rewizyjna. O strukturze danego podmiotu, jego władzach stanowi w pierwszej kolejności odpowiednia ustawa (np. Kodeks spółek handlowych czy Prawo o stowarzyszeniach), a dalej statut bądź umowa spółki. Przepisy te wskazują sposób, tryb powołania (wyboru) członków poszczególnych organów. Zwykle osoby te pobierają wynagrodzenie za sprawowanie swojej funkcji, np. kierowanie pracami zarządu czy udział w posiedzeniach rady, komisji. Wynagrodzenie to jest przychodem podatkowym. Jak je opodatkować i czy należą się również składki na ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: W firmie nastąpiła awaria części instalacji jednej sieci, co uniemożliwia świadczenie pracy za jej pomocą. W związku z tym, że usunięcie awarii wymaga posiadania odpowiednich materiałów zamiennych (czas oczekiwania ponad 2 tygodnie) oraz przeorganizowania pracy firmy (chwilowe odcięcie pozostałych sieci) zostało ono przesunięte w czasie. Czy w tej sytuacji pracownicy, którzy będą usuwać awarię, mogą mieć skrócone odpoczynki dobowe?

czytaj więcej »

Pytanie: W dniu 24 stycznia 2022 r. podpisana została z pracownikiem umowa o pracę, która zacznie obowiązywać od 1 marca 2022 r. W jakim terminie należy przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia? Czy przekazanie pracownikowi do podpisu informacji o warunkach zatrudnienia w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia umowy (nie zawarcia) będzie nieprawidłowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywa na kwarantannie/izolacji domowej od 28.01.22 r. do 06.02.22 r. W tym czasie na swój wniosek i za zgodą pracodawcy będzie świadczył pracę zdalną. Okres kwarantanny/izolacji domowej obejmuje również soboty i niedziele, które według harmonogramu pracy są dla niego dniami wolnymi. Czy za te dni przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe? Czy pracownik może jednocześnie pobierać wynagrodzenia za pracę i chorobowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Moje pytanie dotyczy kosztów uzyskania przychodu. Otrzymaliśmy wniosek od pracownika o nienaliczanie kosztów z jego wynagrodzenia. Proszę o informację czy możemy przyjąć taki wniosek i całkowicie nie potrącać KUP z wynagrodzenia pracownika?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę i dodatkowo jest udziałowcem innej spółki kapitałowej (sp. z o.o.). Czy w tym przypadku pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może skorzystać z PIT-2? Będąc udziałowcem pracownik ma do czynienia z CIT.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy na prośbę pracownika dodatkowe wynagrodzenie roczne może być temu pracownikowi wypłacone w miesięcznych ratach (pozostali pracownicy otrzymają wynagrodzenie w całości) z zachowaniem ustawowego terminu? Jeżeli jest taka możliwość, jak powinno się obliczać podstawę do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego?

czytaj więcej »