WYDANIE ONLINE

Obowiązująca od 26 kwietnia 2023 r. nowelizacja Kodeksu pracy — wdrażająca dyrektywę work-life balance i dyrektywę rodzicielską —wprowadza m.in. prawo do dodatkowych przerw w pracy, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, nowy urlop opiekuńczy, czy elastyczną organizację pracy. Sprawdźmy, czy i w jaki sposób należy dostosować przepisy zakładowe do zmian w zakresie czasu pracy i uprawnień pracowniczych wprowadzanych najnowszą nowelizacją Kodeksu pracy.

czytaj więcej »

Obowiązująca od 26 kwietnia 2023 r. wielka nowelizacja Kodeksu pracy przynosi m.in. duże zmiany w zakresie umowy na okres próbny. O niektórych wiele się mówi, inne są bardziej „ukryte”. Przyjrzyjmy się zatem tym zmianom i sprawdźmy również, czego nowelizacja nie zmieniła.

czytaj więcej »

Najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy od 26 kwietnia 2023 r. zmienia treść art. 942 Kodeksu pracy. Przepis ten wskazuje, o jakich kwestiach trzeba informować pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Dotychczas nakazywał on informować o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, a pracowników zatrudnionych na czas określony – o wolnych miejscach pracy. Obecnie obowiązek informacyjny został rozszerzony.

czytaj więcej »

Świadectwo pracy będzie zawierało kilka dodatkowych informacji. Wskażemy w nim nowe uprawnienia wynikające z obecnych nowelizacji Kodeksu pracy, np. okazjonalną pracę zdalną, czy urlop opiekuńczy. Tak przewiduje projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie świadectwa pracy.

czytaj więcej »

Nowe przepisy dotyczące potrąceń z wynagrodzenia mają usprawnić działania wierzyciela i organu egzekucyjnego w zakresie niezbędnym do wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej. Mają także zwiększyć efektywność prowadzonej egzekucji. Dla pracodawcy najistotniejsza zmiana dotyczy definicji wynagrodzenia na potrzeby postępowania egzekucyjnego.

czytaj więcej »

Jeśli sąd zakwestionuje przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego, pracownik może zażądać ustalenia, że zwolnienie to nastąpiło z przyczyn dotyczących wyłącznie pracodawcy. To zaś otwiera mu możliwość wystąpienia z kolejnymi roszczeniami np. żądania odprawy tytułu rozwiązania umowy z przyczyn niedotyczących pracownika.

czytaj więcej »

7 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy o pracy zdalnej, której definicja została na stałe wpisana do Kodeksu pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło wyjaśnić w formie w formie pytań i odpowiedzi, co to oznacza dla pracowników, a także jakie są uprawnienia pracodawców w tym zakresie.

czytaj więcej »

Nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują, że w niektórych przypadkach pracownik może domagać się indywidualnego rozkładu czasu pracy. Ale w innych przypadkach też może poprosić o taki rozkład (przy czym wówczas pracodawca może odmówić bez podawania powodów). Jakie są zatem przypadki? Co powinien zawierać wniosek o indywidualny rozkład? I o czym trzeba pamiętać przy ustalaniu takiego rozkładu?

czytaj więcej »

Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązuje nowelizacja przepisów Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmiana przepisów jest korzystna dla osób przebywających na urlopach związanych z rodzicielstwem, albowiem zwiększyła wymiar urlopu rodzicielskiego oraz wysokość zasiłku macierzyńskiego. Korzystne zmiany objęły zarówno osoby, które korzystały z urlopu rodzicielskiego w dniu wejścia w życie nowych przepisów, jak i w okresie od 22 sierpnia 2022 roku.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca zdecydował się na wprowadzenie tylko okazjonalnej pracy zdalnej na podstawie art. 6733 Kodeksu pracy w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Czy pracodawca jest zobowiązany wyrazić zgodę na wniosek pracownika, sprawującego opiekę nad dzieckiem na pracę zdalną na podstawie art. 6719 § 6 Kodeksu pracy po wykorzystaniu przez pracownika 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej w danym roku kalendarzowym, czyli na 25 dzień? Czy też może takiej zgody odmówić, ponieważ wprowadził tylko okazjonalną pracę zdalną? Czy odmowa w takiej sytuacji musi być dokonana zgodnie z art. 6719 § 6 Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy pracownika, który ma już kolejną umowę o pracę na czas określony. Pracownik otrzymał decyzję, aby stawić się wojska do pełnienia dobrowolnej służby wojskowej. Czy w tej sytuacji możemy rozwiązać z końcem umowy stosunek pracy z dniem 31 marca 2023 r., czy raczej umowa ta przechodzi w umowę na czas nieokreślony?

czytaj więcej »

Pytanie: Zwracam się z prośbą o interpretację art. 1731 Kodeksu pracy, dotyczącego nowego urlopu opiekuńczego, który przysługuje w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Proszę o wskazówkę, który przepis określa, że urlop ten jest nieodpłatny (nie znalazłam takiej informacji w nowych przepisach)?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca chce przyznać pracownikom tzw. podwyżkę inflacyjną w wysokości 7,8% wynagrodzenia, a więc zgodną z kwotą inflacji określoną w ustawie budżetowej. Sytuacja taka spowoduje w niektórych przypadkach, że wynagrodzenia pracowników znajdą się powyżej maksymalnej kwoty przewidzianej dla danej kategorii zaszeregowania. Pracodawca nie może podwyższyć maksymalnych stawek wynagrodzeń, gdyż są one określane w drodze rozporządzenia przez Ministra Zdrowia. Co więc można zrobić w takim przypadku, aby nie stosować różnych stawek dodatku inflacyjnego dla poszczególnych grup pracowników? Jakie konsekwencje powodowałoby przyznanie pracownikom stawek zaszeregowania powyżej maksymalnych kwot przewidzianych dla danej kategorii zaszeregowania?

czytaj więcej »

Pytanie: Kiedy dokładnie należy złożyć wniosek Z-10 jako osoba ubezpieczona, aby uzyskać zasiłek chorobowy w trakcie ciąży?

czytaj więcej »