Urlop wychowawczy pracownika będącego także członkiem rady nadzorczej ma skutki ubezpieczeniowe

Pytanie: Korzystająca z urlopu wychowawczego pracownica spółdzielni zasiada jednocześnie w jej radzie nadzorczej. Czy z tytułu przebywania przez nią na urlopie wychowawczym pracodawca powinien wykazywać składkę zdrowotną, czy tylko emerytalno-rentowe?

Umowa o dzieło zawarta ze zleceniobiorcą jest nieoskładkowana

Pytanie: Zleceniodawca zawarł dodatkowo ze zleceniobiorcą umowę o dzieło. Z umowy zlecenia opłaca wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Czy w takim przypadku należy również zgłosić tę osobę do ubezpieczeń z umowy o dzieło oraz oskładkować wynagrodzenie, które otrzyma na podstawie tej umowy?

Umowa o dzieło z pracownikiem - emerytem jest oskładkowana

Pytanie: Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę emerytów i rencistów. Czasami zawiera z nimi dodatkowo umowę o dzieło. Czy z tytułu umów o dzieło musi zgłaszać ich do ubezpieczeń oraz opłacać składki?

Trzeba pamiętać o zapewnieniu podwładnemu odpoczynku tygodniowego

Pytanie: Pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00 (w 2-miesięcznym okresie rozliczeniowym). W sobotę i niedzielę, będące dla niego dniami wolnymi, musi jednak przyjść do pracy w celu usunięcia awarii. Jak należy zrekompensować mu niewykorzystany wypoczynek tygodniowy?

Sposób wykazania zasiłku w raporcie po śmierci pracownika zależy od daty wypłaty tego świadczenia

Pytanie: Po śmierci pracownika pracodawca musi wypłacić niepodjęty zasiłek chorobowy rodzinie zmarłego. W jaki sposób należy wykazać to świadczenie w imiennym raporcie?

Prowadzący działalność, który dodatkowo zawarł kontrakt menedżerski, może wybrać tytuł do ubezpieczeń

Pytanie: Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. opłaca składki jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Ostatnio otrzymał propozycję zatrudnienia w innej spółce na podstawie kontraktu menedżerskiego (jako umowy cywilnoprawnej). Czy w takim przypadku obowiązkowe składki powinny być opłacane z kontraktu menedżerskiego, czy też nadal może opłacać je jako prowadzący pozarolniczą działalność?

Prawo do wystawiania informacji o uldze zależy od liczby zatrudnionych pracowników

Pytanie: Przedsiębiorca legitymujący się statusem zakładu pracy chronionej chce wystawiać zaświadczenia o ulgach we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czy przy ustalaniu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych uprawniającego do wystawienia takiego zaświadczenia, można uwzględniać osoby niepełnosprawne wykonujące pracę nakładczą?

Pracownik nie zawsze musi mieć wolny weekend

Pytanie: Pracownicy spółki pracują na zmiany w rytmie: dwa dni pracy, jeden dzień wolny. Wszystkie normy czasu pracy są zachowane. Dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy jest każdorazowo wskazywany w grafiku. W związku z tym zdarza się, że podwładni nie mają wolnych weekendów, gdyż wolne – oprócz niedzieli – mają np. w środę. Pracownicy chcą wypisywać wnioski urlopowe na soboty, aby mieć wolny weekend. Czy spółka musi zgadzać się na takie urlopy i czy ma obowiązek zapewnienia podwładnym wolnych weekendów raz na jakiś czas?  

Praca na część etatu uprawnia zatrudnionego do niższej płacy minimalnej

Pytanie: Pracodawca chce zatrudnić od stycznia nowego podwładnego na 3/4 etatu. W jaki sposób należy ustalić przysługujące mu minimalne wynagrodzenie za pracę?

Pomoc na usprawnienie fizyczne niepełnosprawnego ma socjalny charakter

Pytanie: Pracodawca utracił status zakładu pracy chronionej, ale nadal zatrudnia odpowiednią liczbę niepełnosprawnych i dysponuje środkami zakładowego funduszu rehabilitacji. Jakie wydatki można sfinansować z tych środków na usprawnienie fizyczne osoby niepełnosprawnej oraz czy będą one stanowić pomoc de minimis?