Podwyżka w przerwie między chorobami – podstawa wymiaru zasiłku

Pytanie: Czy powinniśmy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli między niezdolnościami do pracy była półtoramiesięczna przerwa, w czasie której pracownik otrzymał podwyżkę?

Podstawa zasiłku przy czasowej zmianie wymiaru etatu

Pytanie: Pytanie dotyczy nauczycielki zatrudnionej na czas nieokreślony w wymiarze 7/18 etatu. Od 1 września 2014 r. do 5 czerwca 2015 r. ma aneksem zwiększony wymiar etatu do pełnego wymiaru. Od 20 kwietnia 2015 r. nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Na zwolnieniu będzie przebywała do dnia porodu, przewidywanego w październiku. Z jakiego okresu i wymiaru etatu należy wyliczyć dniówkę zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego dla tej osoby?

Oskładkowanie zaliczki na poczet pensji pracownika

Pytanie: Jednemu z naszych pracowników 28 maja 2015 r., oprócz wynagrodzenia za ten miesiąc (w kwocie 3.245,98 zł), zostanie wypłacona na jego wniosek zaliczka na poczet pensji kwietniowej w wysokości 2.000 zł. Czy składki od wspomnianej zaliczki powinniśmy naliczyć w maju czy czerwcu?

Opodatkowanie kosztów szkolenia pracownika prowadzącego PKZP

Pytanie: Pracownik zatrudniony na stanowisku urzędniczym w jednostce samorządu terytorialnego zajmuje się w ramach umowy zlecenia pracowniczą kasą zapomogowo-pożyczkową. Ostatnio otrzymał ofertę uczestniczenia w szkoleniu z tego zakresu. Prowadzenie kasy zapomogowej nie jest podstawowym obowiązkiem pracownika związanym z zajmowanym stanowiskiem. Czy w związku z tym będzie on mógł skorzystać ze szkolenia w ramach pracy zawodowej jako pracownik urzędu? Czy pracodawca może finansować takie szkolenie, skoro kasa zapomogowa działa na terenie jego zakładu, czy też pracownik powinien pokryć koszty szkolenia z własnej kieszeni? Czy koszt takiego szkolenia należy traktować jako przychód i odpowiednio opodatkować?

Okulary do komputera i samochodu – czy pracodawca musi pokryć ich koszt

Pytanie: Jak wygląda sprawa pokrycia kosztów okularów korekcyjnych, jeśli lekarz medycyny pracy zalecił pracownikowi obsługę komputera oraz prowadzenie samochodu służbowego kat. B w okularach korekcyjnych? Pracownik przedstawił nam fakturę wystawioną na naszą firmę – czy należy się zwrot kosztów? Jeśli tak, to jak często oraz w jakiej wysokości?

Od zlecenia z własnym pracownikiem nalicza się składki na FEP

Pytanie: Z pracownikiem, za którego naliczamy składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, podpisaliśmy dodatkową umowę zlecenia, od której nie odprowadzaliśmy wspomnianych składek, ponieważ w ramach tej umowy nie były wykonywane prace szczególne. Aktualnie ZUS nam to zakwestionował, nakazując oskładkowanie również umowy zlecenia. Czy zobowiązani jesteśmy do opłacania tych składek?

Można zastrzec dłuższe wypowiedzenie, ale nie odstępne

Pytanie: Zatrudniamy pracownika, który jest bardzo ważny dla naszej spółki. Kończy mu się umowa i chcemy ją przedłużyć. Obie strony, spółka oraz pracownik, wyrażają chęć dalszej współpracy oraz chcą się zabezpieczyć na wypadek rozwiązania umowy przez którąś ze stron półtorarocznym wypowiedzeniem i kwotą odstępnego w przypadku wcześniejszej rezygnacji z umowy. Czy można umieścić taką klauzulę w umowie o pracę, jeśli nie – to jaka umowa mogłaby być odpowiednia w takiej sytuacji?

Kolejne zaświadczenie lekarskie po unieważnieniu poprzedniego

Pytanie: Jesteśmy zakładem pracy uprawnionym do wypłaty zasiłków chorobowych. Mamy pracownika, który często choruje – w tym roku był już kilkakrotnie na zwolnieniu lekarskim. Otrzymaliśmy informację z ZUS, że pracownik był wezwany na kontrolę i się nie stawił. W związku z tym ZUS wydał decyzję o utracie ważności z dniem 30 marca 2015 r. zaświadczenia lekarskiego wystawionego na okres od 10 marca do 10 kwietnia 2015 r. W dniu 10 kwietnia pracownik dostarczył jednak kolejne zwolnienie na okres od 11 do 30 kwietnia 2015 r. Jak w tej sytuacji powinien postąpić pracodawca? Czy orzeczenie ZUS o utracie ważności zaświadczenia lekarskiego jest podstawą do wstrzymania wypłaty zarówno wynagrodzenia chorobowego (za okres 30 marca – 9 kwietnia), czy wyłącznie zasiłku (za dzień 10 kwietnia)? Czy nasz zakład pracy ma prawo wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego również na podstawie kolejnego zaświadczenia?

Jak ustalić ekwiwalent urlopowy dla pracownika niepełnosprawnego

Pytanie: Jak wygląda kwestia wypłaty ekwiwalentu w przypadku osoby niepełnosprawnej, która ma prawo do 36 dni urlopowych. Pracownik wykorzystał 20 dni urlopu. Czy wypłacamy różnicę liczoną od 36 dni (ekwiwalent za 16 dni urlopu), czy od podstawowego wymiaru urlopu 26 dni (ekwiwalent za 6 dni urlopu)? Dodam, że system, w którym rozliczamy urlopy, nie rozróżnia, który dzień był brany z puli dodatkowych 10 dni przeznaczonych na rehabilitację.

Jak rozliczyć dodatkową pracę pracowników zatrudnionych na 3 zmiany

Praca na 3 zmiany w ramach systemu podstawowego jest charakterystyczna dla zakładów, które do realizacji lub choćby podtrzymania procesów produkcyjnych lub zaspokajając podstawowe potrzeby ludności, działają 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Taki charakter zadań powoduje, że każda nieobecność pracownika rodzi konieczność niezwłocznego zorganizowania zastępstwa, a najprostszym rozwiązaniem jest zapełnienie tej luki przez polecenie dodatkowej pracy pracownikom poprzedniej i kolejnej zmiany.