WYDANIE ONLINE

Wśród pracodawców nieraz pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, kiedy muszą zapisywać do PPK osoby, które swoje 55 urodziny obchodzą w roku, w którym są zapisywane do PPK. Obecnie sytuacja ta dotyczy zarówno podmiotów zatrudniających, które dopiero zaczynają tworzyć PPK (np. sektora publicznego) – jak i tych, którzy już utworzyli PPK (bo np. zatrudniają osobę, która niedługo skończy 55 lat). Upewnij się, jakie są zasady zgłaszania takich osób do PPK.

czytaj więcej »

Płatnicy i osoby fizyczne zlecający wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło, od 1 stycznia 2021 r. mają nowy obowiązek. Chodzi o zgłaszanie umów o dzieło do ZUS. Umowę o dzieło trzeba zgłosić do ZUS na formularzu RUD w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło. Dokument RUD umożliwi ZUS prowadzenie ewidencji zawieranych przez płatników składek lub osoby fizyczne umów o dzieło z osobami, z którymi nie pozostają w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonują pracy na rzecz pracodawcy z którym pozostają w stosunku pracy.

czytaj więcej »

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego, czyli interpretację indywidualną. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje formularz ORD-IN(9).

czytaj więcej »

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej może tż wystąpić dwóch lub więcej zainteresowanych uczestniczących w tym samym zaistniałym stanie faktycznym albo mających uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym. Wtedy mamy do czynienia z wnioskiem wspólnym. Od 1 stycznia 2021 r. przy składaniu wniosku obowiązuje formularz ORD-WS(3).

czytaj więcej »

Podmiot zatrudniający może poinformować osoby zatrudnione o warunkach uczestnictwa w PPK oraz obowiązkach i uprawnieniach podmiotu zatrudniającego oraz osoby zatrudnionej związanych z uczestnictwem w PPK. Pobierz przykładowy wzór takiej informacji, znajdujący zastosowanie dla jednostek sektora finansów publicznych.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2021 r. istnieje obowiązek zgłaszania w ZUS umów o dzieło. Nie oznacza to zgłoszenia do oskładkowania, należy jednak zawiadomić organ rentowy o zawarciu tego typu umowy. Zgłoszenia dokonuje każdy płatnik składek lub osoba fizyczna, jeżeli zleci wykonanie dzieła osobie, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz własnego pracodawcy. Sprawdźmy, jakie są aktualne zasady rozliczania zawartych umów o dzieło i ewidencjonowania.

czytaj więcej »

Przebywanie pracowników w gotowości do pracy, korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz przebywanie na kwarantannie i w izolacji – to okresy, które budzą najwięcej wątpliwości z punktu widzenia prawa do trzynastki pracowników za 2020 rok. Zobacz, jak ustalić okres przepracowany w 2020 roku.

czytaj więcej »

W trakcie urlopu rodzicielskiego pracownik może pracować u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W praktyce wykonuje zatem pracę na część etatu, choć formalnie zatrudniony jest na pełen etat. Dlatego też łączenie wykonywania pracy z korzystaniem z urlopu rodzicielskiego oznacza dla pracodawcy koniecznośćmodyfikacji obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy.

czytaj więcej »

Począwszy od 1 stycznia 2021 roku „zerowy PIT” dla młodych do 26. roku życia obejmuje również przychody uzyskane w ramach umów stażowych, a także umów o praktyki zawodowe.

czytaj więcej »

Z początkiem 2021 r. wprowadzono nowe wzory wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej – wniosku pojedynczego oraz wniosku wspólnego. Jakie korzyści może uzyskać płatnik, który otrzymuje indywidualną interpretację podatkową?

czytaj więcej »

Wejście w życie nowych przepisów z 1 stycznia 2021 r. oznacza, że limit odliczenia ulgi abolicyjnej ma zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 roku. Zatem będzie on stosowany dopiero na etapie rozliczenia tych dochodów, tj. w 2022 roku.

czytaj więcej »

Brak uregulowania przez pracodawcę zasad wewnętrznego obiegu dokumentacji elektronicznej oraz zasad archiwizowania danych cyfrowych skutkuje brakiem podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika, który wykasował ważne dane cyfrowe ze służbowego komputera. 

czytaj więcej »

Okres zwolnienia lekarskiego nie zawiesza biegu miesięcznego terminu do rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Jeżeli więc zwolnienie trwa dłużej niż miesiąc, oświadczenie pracownika będzie wadliwe i nie ma on wówczas prawa do odszkodowania za okres wypowiedzenia.

czytaj więcej »

Odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie badań profilaktycznych i pracy zdalnej.

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o wskazówkę, w jaki sposób wykazywać w ewidencji czasu pracy okresy wykonywania pracy zdalnej przez osobę objętą kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcielibyśmy w lutym powierzyć studentowi wykonanie pewnych zadań w oparciu o umowę zlecenia. Prace mają być wykonane zdalnie. Czy wystarczy, że wskażemy w umowie, że jest to praca zdalna?

czytaj więcej »

Pytanie: Firma zatrudnia 8 pracowników, którzy nie pracują w siedzibie firmy, ale w miejscowości oddalonej od siedziby o kilkadziesiąt kilometrów. Nie ma wyznaczonej osoby do ewidencjonowania ich faktycznego czasu pracy na miejscu, pracownicy nie mają też telefonów firmowych. Żeby sprawdzić ich obecność w pracy, z siedziby firmy osoba zajmująca się ewidencją czasu pracy dzwoni do nich i potwierdza obecność. Czy pracownik ma obowiązek odebrać telefon i potwierdzić obecność w pracy, mimo, że nie posiada telefonu firmowego? Czy można ukarać pracownika w związku z odmową odebrania telefonu w celu potwierdzenia obecności w pracy? Jaki inny sposób kontroli czasu pracy pracowników moglibyśmy zastosować w przypadku pracowników, którzy są oddelegowani do pracy w innej miejscowości?

czytaj więcej »

Pytanie: Ogólnie obowiązujące przepisy przewidują pewne korzyści i ułatwienia dla osób zaszczepionych. Czy z podobnych mechanizmów mogą skorzystać pracodawcy, przyznając osobom zaszczepionym np. premie, nagrody pieniężne lub rzeczowe lub płatne dni wolne od pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku ze zwolnieniami grupowymi w zakładzie zostało zwolnionych kilku pracowników. Wypowiedzenia 3-miesięczne otrzymali w listopadzie, w związku z czym umowy zostaną rozwiązane z 28 lutego. Czy wyliczając wysokość odprawy powinniśmy ująć wynagrodzenia z trzech miesięcy poprzedzających wręczenie wypowiedzenia (czyli sierpień - październik), czy licząc trzy miesiące od momentu wypłaty odprawy (listopad-styczeń)?

czytaj więcej »

Pytanie: Polska spółka planuje zatrudnić osobę z Turcji, która będzie odpowiedzialna za jej rozwój na terenie Turcji, zatem jej głównym miejscem pracy będzie Turcja, Jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do tego pracownika? Kto i gdzie powinien odprowadzać składki ZUS od wypłacanego temu pracownikowi wynagrodzenia? Czy taka osoba musi przejść badania lekarskie w Polsce?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy możemy potrącić kwoty z zasiłku, jeśli tytuł egzekucyjny naszego pracownika nie dotyczy zasiłków z ubezpieczenia społecznego?

czytaj więcej »